Wojciech Ryszard Rzepka


Wojciech Ryszard Rzepka to postać, która na stałe zapisała się w historii polskiej filologii. Urodził się 8 lutego 1940 roku w Kielcach, a swoje życie zakończył 21 listopada 2008 roku w Poznaniu. Był to wybitny polski filolog, którego wkład w badania nad historią języka polskiego jest nieoceniony.

Rzepka był profesorem doktorem habilitowanym oraz czołowym badaczem zajmującym się zagadnieniami językowymi. Swoją karierę naukową związał z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie prowadził badania i wykłady, przekazując swoją wiedzę studentom oraz współpracując z innymi jednostkami naukowymi.

Życiorys

Na podstawie rozprawy zatytułowanej Dopełniacz w funkcji biernika męskich form osobowych w liczbie mnogiej w polszczyźnie XVII wieku, Wojciech Ryszard Rzepka uzyskał w 1972 roku stopień doktora nauk humanistycznych oraz objął stanowisko adiunkta na uczelni. W 1984 roku, na podstawie swojej drugiej pracy, Demorfologizacja rodzaju w liczbie mnogiej rzeczowników w polszczyźnie XVI-XVII wieku, Rzepka uzyskał stopień doktora habilitowanego. Rok później został nominowany na docenta, a w 1991 roku awansował na profesora nadzwyczajnego. W maju 1994 roku uzyskał tytuł naukowy profesora, a w 1998 roku został mianowany na profesora zwyczajnego.

W latach 1988–1993 profesor Rzepka pełnił zaszczytną funkcję dziekana Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a następnie, w latach 1996–2002, kierował Zakładem Historii Języka Polskiego w Instytucie Filologii Polskiej. Współpracował również z Uniwersytetem Szczecińskim, gdzie w latach 1990–1992 pełnił funkcję kierownika Zakładu Historii Języka Polskiego.

Rzepka był aktywnym członkiem wielu organizacji oraz towarzystw naukowych, a w latach 1983–1990 sprawował urząd głównego redaktora Wydawnictwa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Jego dorobek naukowy obejmował blisko 200 prac, dotyczących historii języka, fonetyki, ortografii a także leksyki staropolskiej, zapożyczeń i wpływu języków obcych, onomastyki oraz regionalnego i społecznego zróżnicowania dawnej polszczyzny. Publikował również artykuły popularnonaukowe w różnych czasopismach.

Profesor Rzepka wypromował ponad 200 magistrów oraz kilku doktorów. Niestety, zmarł w wyniku tragicznego wypadku, gdy został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych, wracając późnym popołudniem do domu po zajęciach ze studentami. Towarzyszyła mu żona, która także doznała poważnych obrażeń.

Profesor został pochowany na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.

Publikacje

Książki autorstwa Wojciecha Ryszarda Rzepki to cenione prace, które przyczyniły się do głębszego zrozumienia literatury staropolskiej i jej przekazów. Jednym z takich dzieł jest „Chrestomatia staropolska: teksty do roku 1543”, stworzona we współpracy z Wiesławem Wydrą, a wydana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich w latach 1984, 1995 oraz 2004. Kolejną istotną publikacją jest „Cały świat nie pomieściłby ksiąg: staropolskie opowieści i przekazy apokryficzne”, opracowana wspólnie z Wiesławem Wydrą i z wprowadzeniem napisanym przez Marię Adamczyk, którą opublikowano dzięki Wydawnictwu Naukowemu PWN w latach 1996 i 2008.

Nie można również pominąć wkładu autora w dziedzinę badań nad językiem polskim. Przykładem jest istotny artykuł napisany wraz z Wacławem B. Twardzikiem pt. „Archaizmy fleksyjne w „Rozmyślaniu przemyskim”, opublikowany w czasopiśmie Język Polski w roku 1996. Publikacja ta analizuje specyficzne elementy językowe w staropolskich tekstach, co jest nieocenione dla badaczy zajmujących się ewolucją gramatyki polskiej.


Oceń: Wojciech Ryszard Rzepka

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:13