UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kielce - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Stanisław Kotorowicz


Stanisław Kotorowicz, znany także pod pseudonimami Crown oraz Kron, urodził się 10 maja 1916 roku w Lublinie. Będąc członkiem ruchu oporu w Polsce, zasłynął jako cichociemny, co oznacza, że przeszedł specjalne szkolenie w zakresie działań dywersyjnych.

W trakcie II wojny światowej, pełnił funkcję porucznika saperów oraz był żołnierzem w Brygadzie Dywersji „Broda 53” Armii Krajowej. Jego zaangażowanie i determinacja w walce o wolność Polski pozostają w pamięci nie tylko tych, którzy go znali, ale również całej historii narodowej.

Jego życie zakończyło się tragicznie w nocy z 19 na 20 maja 1943 roku, kiedy to zginął, ale jego dziedzictwo jako bohatera narodowego trwa nadal.

Życiorys

Stanisław Kotorowicz miał niezwykle bogatą i pełną wyzwań historię życia. Wyrósł w Lublinie, gdzie kształcił się w Państwowym Gimnazjum im. St. Staszica. W momencie wybuchu II wojny światowej, w 1939 roku, jako żołnierz 4 pułku saperów, aktywnie uczestniczył w obronie Polski. Po internowaniu na Węgrzech, zdołał zbiec do Francji, gdzie walczył w składzie 4 Dywizji Piechoty. Jego dalsza droga prowadziła do Wielkiej Brytanii, gdzie stał się członkiem 7 Brygady Kadrowej Strzelców oraz 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Po zakończeniu niezbędnych szkoleń, jako cichociemny został przerzucony do Polski 1 października 1942 roku. Tam wstąpił do Kedywu Armii Krajowej, a jego zaangażowanie w działania konspiracyjne było znaczące. Stanisław Kotorowicz pełnił rolę wykładowcy w Szkole Dywersji o kryptonimie „Zagajnik”, a także zarządzał referatem materiałów i sprzętu zrzutowego w Biurze Badań Technicznych Wydziału Saperów, gdzie później jego miejsce zajmie Mirosław Kryszczukajtis.

19 maja 1943 roku brał udział w akcji mającej na celu odbicie więźniów w Celestynowie. Niestety, w wyniku ran odniesionych podczas tej operacji zmarł tego samego dnia. Udało się uratować 49 więźniów, co stanowiło istotny sukces dla polskiego ruchu oporu. Stanisław Kotorowicz spoczął na Wojskowych Powązkach w Warszawie, w kwaterze A24-12-10, gdzie jego pamięć jest wciąż pielęgnowana.

Upamiętnienie

W lewej nawie kościoła św. Jacka, znajdującego się przy ul. Freta w Warszawie, miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej. To wydarzenie, które miało miejsce w 1980 roku, poświęcone było cichociemnym – spadochroniarzom z Anglii i Włoch, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość Polski. Wśród 110 wymienionych na tablicy poległych cichociemnych, jednym z nich był Stanisław Kotorowicz.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 30.11.2019 r.]
  2. Łukomski Ł., Polak P., Suchcitz S., Kawalerowie Virtuti Militari 1792 - 1945, Koszalin 1997 r., s. 441.

Oceń: Stanisław Kotorowicz

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:17