Ryszard Wieczorek, urodzony 2 stycznia 1930 roku w Kielcach, to postać, która zapisała się w historii jako generał brygady Wojska Polskiego. Jego życie, które zakończyło się 23 kwietnia 2022 roku w Warszawie, odzwierciedla długą i pełną zaangażowania służbę wojskową.
Jako generał, Wieczorek odegrał istotną rolę w kształtowaniu współczesnych struktur armijnych w Polsce, a jego wpływ na rozwój wojskowości będzie pamiętany przez kolejnych pokoleń.
Życiorys
Ryszard Wieczorek urodził się jako syn Antoniego i Walerii z Osińskich. W trudnym czasie okupacji, ukończył pierwszą klasę gimnazjum na tajnych kompletach. Po wojnie, w latach 1945-1946, kontynuował naukę w kieleckim Gimnazjum im. J. Śniadeckiego, a następnie w latach 1946-1949 uczęszczał do gimnazjum i liceum im. J. Lompy we Wrocławiu. W 1949 roku rozpoczął studia na Politechnice Wrocławskiej, gdzie zdobył tytuł inżyniera elektryka w 1952 roku.
18 października 1952 roku został powołany do służby w Wojsku Polskim w stopniu podporucznika, przynależąc do korpusu oficerów wojsk technicznych. W 1953 roku ukończył kurs inżynieryjno-radiolokacyjny w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, co umożliwiło mu dalszą karierę w Departamencie Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Przez wiele lat pełnił funkcję szefa Wydziału prac naukowo-badawczych w tym departamencie. W 1965 roku z wyróżnieniem ukończył kurs magisterski w WAT, zdobywając tytuł magistra inżyniera elektroniki.
Od 1969 do 1974 roku był szefem Oddziału Produkcji Sprzętu Radiolokacyjnego w Szefostwie Uzbrojenia i Techniki MON, a w latach 1973-1974 pracował w Polskiej Misji Wojskowej, działając w Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru w Wietnamie. Po powrocie do Polski, objął stanowisko głównego specjalisty w Szefostwie Zamówień i Dostaw Techniki Wojskowej Głównego Inspektoratu Techniki WP.
W latach 1978-1982 pełnił funkcję zastępcy szefa, a od 1982 roku był szefem Zamówień i Dostaw Techniki Wojskowej, będąc zastępcą Głównego Inspektora Techniki Wojskowej WP aż do 1992 roku. W 1984 roku ukończył podyplomowe studium organizacji i kierowania w Akademii Sztabu Generalnego WP w Warszawie. W jesieni 1986 roku, Rada Państwa PRL awansowała go do stopnia generała brygady. Akt nominacyjny osobiście wręczył mu przewodniczący Rady Państwa, Zwierzchnik Sił Zbrojnych PRL, gen. armii Wojciech Jaruzelski.
25 lutego 1993 roku pożegnany przez ministra obrony narodowej Janusza Onyszkiewicza, Ryszard Wieczorek został przeniesiony w stan spoczynku. W trakcie swojej kariery był również członkiem wielu rad naukowych, instytutów oraz biur konstrukcyjnych, co świadczy o jego znaczącym wkładzie w rozwój polskiej myśli technicznej i wojskowej.
Awanse
Oto lista awansów Ryszarda Wieczorka, przedstawiająca jego postępy w służbie wojskowej na przestrzeni lat:
- podporucznik – 1952,
- porucznik – 1953,
- kapitan – 1955,
- major – 1960,
- podpułkownik – 1965,
- pułkownik – 1969,
- generał brygady – 1986.
Życie prywatne
Generał Ryszard Wieczorek spędzał swoje życie w stolicy Polski, Warszawie. Był w związku małżeńskim z Wiesławą, co stanowiło istotny element jego osobistej historii. W wyniku ich relacji przyszły na świat dwie córki, które były ważną częścią jego życia rodzinnego.
Odznaczenia i nagrody
Ryszard Wieczorek, będąc wybitnym oficjalem, ma na swoim koncie szereg cennych odznaczeń, które stanowią dowód uznania za jego służbę i osiągnięcia. Poniżej przedstawiamy listę wyróżnień, które otrzymał w trakcie swojej kariery:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1991 roku,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymany w 1981 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, zdobyty w 1968 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Srebrny Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny,
- Brązowy Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny,
- Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Nagroda Państwowa I stopnia, przyznana za opracowanie nowoczesnego radaru w 1964 roku,
- Medal „Za umacnianie braterstwa broni”, otrzymany w ZSRR w 1984 roku.
Te wyróżnienia odzwierciedlają nie tylko jego oddanie służbie, ale także zaangażowanie w rozwój i bezpieczeństwo kraju.
Przypisy
- Ryszard Wieczorek, Warszawa, cała Polska, 05.05.2022 r. - nekrolog [online], wyborcza.pl [dostęp 25.04.2024 r.]
- Janusz Królikowski, Generałowie i admirałowie Wojska Polskiego 1943-1990 t. IV:S-Z, Toruń 2010 r., s. 220
- Radzieckie odznaczenia dla generałów i oficerów WP /w/ Trybuna Robotnicza, nr 243, 11.10.1984 r., s. 5
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Jerzy Kłossowski | Jerzy Pytlewski | Jan Poborowski | Józef Mikołajczyk | Tomasz Kostuch | Marian Wojdan | Franciszek Smurąg | Stanisław Kotorowicz | Eugeniusz Werens | Bolesław Korfeld | Janusz Kręcikij | Halina Zygmuntówna | Zbigniew Brochwicz-Lewiński | Jan Walter (cichociemny) | Jerzy Czarniecki | Karol Basiński | Eugeniusz Chwalibóg-Piecek | Mariusz Skulimowski | Władysław Karaś | Julian HendlerOceń: Ryszard Wieczorek (generał)