Waldemar Kowalski (historyk)


Waldemar Zbigniew Kowalski, urodzony 2 maja 1957 roku w Kielcach, to znakomita postać w polskiej historiografii. Jako profesor nauk humanistycznych, ma na swoim koncie wiele osiągnięć i badań, które przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny. Jego działalność jako wykładowca akademicki sprawia, że jest cenionym nauczycielem oraz mentorem dla wielu studentów.

Życiorys

Waldemar Kowalski to wybitny historyk, który swoją edukację rozpoczął w 1976 roku, kończąc VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Następnie, w latach 1976–1980, studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Po zakończeniu studiów uzyskał tytuł magistra na podstawie pracy „Corpus Inscriptionum Poloniae” Województwo radomskie, część wschodnia, którą przygotował w seminarium prof. Zenona Guldona.

W 1988 roku, z wyróżnieniem, obronił doktorat na Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, prezentując pracę zatytułowaną Inskrypcje z XII–XVIII wieku na terenie północnej Małopolski, która spotkała się z uznaniem pod okiem swojego promotora, Zenona Guldona. W roku 1999 zdobył stopień doktora habilitowanego na tej samej uczelni, opierając się na rozprawie poświęconej Uposażeniu parafii Archidiakonatu Sandomierskiego w XV–XVIII wieku. Dzięki postanowieniu Prezydenta RP z 31 października 2007 roku, Kowalski został wyróżniony tytułem profesora nauk humanistycznych.

W latach 1980–1983 pracował jako dziennikarz w gazecie „Słowo Ludu”, a w 1983 roku rozpoczął działalność akademicką w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, która następnie przekształciła się w Akademię Świętokrzyską oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego. W latach 2008–2012 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Historii, obecnie zajmując stanowisko kierownika Zakładu Historii XVI-XVIII wieku. Kowalski prowadzi wykłady także w Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach.

W 2003 roku był visiting research professor w The Research Institute of Irish and Scottish Studies oraz na Uniwersytecie Aberdeen. Jego główne zainteresowania oscylują wokół historii nowożytnej i socjologii życia społeczno-religijnego w XVI–XVIII wieku. W obszarze jego badań mieszczą się również zagadnienia dotyczące stosunków wyznaniowych, etnicznych oraz historii Kościoła katolickiego w Polsce w XV–XVIII wieku, a także emigracja z Wysp Brytyjskich do Europy Środkowej w XVI–XVII wieku. Kowalski bada również nauki pomocnicze historii, w tym historię archiwów i kancelarii, a także epigrafikę.

W uznaniu jego zasług, otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. Jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego oraz Towarzystwa Przyjaciół Górnictwa, Hutnictwa i Przemysłu Staropolskiego.

Wybrane publikacje

Waldemar Kowalski jest autorem wielu cennych prac dotyczących historii regionu oraz jego kultury. Poniżej przedstawiamy zestawienie wybranych jego publikacji:

  • Historycy kieleccy o regionie, Kielce 1983,
  • Corpus Inscriptionum Poloniae” t.7. Województwo radomskie, z. 1. Radom i Iłża wraz z regionem, oprac. Waldemar Kowalski, Warszawa 1992,
  • Żydzi wśród chrześcijan w dobie szlacheckiej Rzeczypospolitej, Kielce 1996 (redaktor),
  • Uposażenie parafii archidiakonatu sandomierskiego w XV–XVIII wieku, Kielce 1998,
  • Kościół katolicki w Małopolsce w średniowieczu i we wczesnym okresie nowożytnym, Kielce 2001 (redaktor),
  • Parafia Trójcy Świętej w Jędrzejowie na tle dekanatu. Zarys dziejów, Kielce 2003 (wraz z ks. Danielem Olszewskim),
  • „Do zmartwywstania swego za pewnym wodzem Kristusem…”. Staropolskie inskrypcje północno-zachodniej Małopolski, Kielce 2004,
  • Wielka imigracja. Szkoci w Krakowie i Małopolsce w XVI – pierwszej połowie XVII wieku, Kielce 2010.

Przypisy

  1. Prof. zw. dr hab. Waldemar Kowalski. ujk.edu.pl. [dostęp 28.08.2014 r.]
  2. J. Kępa-Mętrak, Ustawicznie czujni... O dziennikarzach regionu kielecko-radomskiego (i nie tylko), Warszawa 2012 r., s. 111-112.
  3. M.P. z 2007 r. nr 85, poz. 891
  4. a b c Informator Instytutu Historii Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, oprac. Jerzy Z. Pająk, Kielce 1999 r., s. 29-30
  5. a b c d e Z. Judycki, J. Siwek, Kto jest kim w Kielcach: informator biograficzny, T. 2, Kielce: CAN, 2004 r., s. 55.
  6. Darczyńcy Muzeum II WŚ: wycofamy nasze pamiątki!.
  7. Prof. dr hab. Waldemar Zbigniew Kowalski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 15.01.2010 r.]

Oceń: Waldemar Kowalski (historyk)

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:21