Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, znany również jako UJK, to publiczna uczelnia wyższa, której początki sięgają 2011 roku w Kielcach. Warto pamiętać, iż pierwotnie funkcjonowała jako Wyższa Szkoła Nauczycielska od 1969 roku. W ciągu lat uczelnia przeszła szereg ważnych przekształceń, mających na celu dostosowanie jej struktury do współczesnych wymagań akademickich, osiągając w 2008 status uniwersytetu przymiotnikowego, a od 2011 roku – uniwersytetu klasycznego. Patronem uczelni jest Jan Kochanowski, który od 1979 roku jest symbolem jej wartości i misji.
W latach 1969–1973 uczelnia funkcjonowała jako Wyższa Szkoła Nauczycielska, a następnie przekształciła się w Wyższą Szkołę Pedagogiczną. W 1979 roku przyjęła imię Jana Kochanowskiego, a dwa lata później powstał jej zamiejscowy wydział w Piotrkowie Trybunalskim, który trwał aż do 2023 roku. W 2000 roku dostąpiono do utworzenia Akademii Świętokrzyskiej, która w 2008 roku została przekształcona w Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Kochanowskiego. Ostatecznie, 1 października 2011 roku, uczelnia przyjęła obecną nazwę, stając się Uniwersytetem Jana Kochanowskiego.
W strukturze uczelni wyróżnia się osiem wydziałów, z czego sześć ma swoje siedziby w Kielcach. Rady wydziałów są uprawnione do nadawania stopnia naukowego doktora w ośmiu dziedzinach oraz oferują nadanie stopni doktora habilitowanego w takich dziedzinach jak: nauki biologiczne w zakresie biologii, nauki fizyczne w zakresie fizyki, nauki humanistyczne w zakresie historii i nauki o zdrowiu.
W rankingu szkół wyższych „Perspektywy” z 2017 roku uniwersytet zdobył 47. miejsce, co pokazuje postępy uczelni w ocenie jakości kształcenia. W latach wcześniejszych, tj. 2010–2011, UJK był klasyfikowany w drugiej połowie siódmej dziesiątki, a w 2007 roku zajmował 78. pozycję. Z roku na rok uczelnia umacniała swoją pozycję, co jest również zauważalne w webometrycznym rankingu uniwersytetów z stycznia 2017, gdzie zajmowała 2109. miejsce wśród różnych typów instytucji akademickich.
Według danych na 1 października 2019 roku, na UJK pracowało 901 nauczycieli akademickich, wśród których 76 posiadało tytuł naukowy profesora. W roku akademickim 2018/2019 uczelnia miała na swoich studiach 11 339 studentów, z 8749 osób uczących się na studiach stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia. Ponadto, na koniec 2015 roku, Biblioteka Uniwersytecka w Kielcach mogła poszczycić się zbiorami przekraczającymi 481 tysięcy wydawnictw zwartych, 69 tysięcy roczników wydawnictw ciągłych oraz około 10,5 tysiąca jednostek inwentarzowych zbiorów specjalnych.
Nazwy
Historia instytucji oświatowej w Kielcach jest bogata i zróżnicowana. Poniżej przedstawiamy kolejne etapy ewolucji nazwy uczelni, które miały miejsce na przestrzeni lat.
- 1969–1973: Wyższa Szkoła Nauczycielska w Kielcach,
- 1973–1979: Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Kielcach,
- 1979–2000: Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Jana Kochanowskiego w Kielcach,
- 2000–2008: Akademia Świętokrzyska im. Jana Kochanowskiego w Kielcach,
- 2008–2011: Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach,
- od 2011: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Historia
Wyższa Szkoła Nauczycielska i Wyższa Szkoła Pedagogiczna (1969–2000)
19 czerwca 1969 roku Rada Ministrów podjęła decyzję o utworzeniu Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Kielcach. W myśl ówczesnych regulacji miała ona na celu kształcenie nauczycieli dedykowanych szkołom podstawowym oraz zasadniczym szkołom zawodowym. Już 1 lipca na czoło uczelni stanął pierwszy rektor, doc. dr Tadeusz Malinowski. Uroczystość inauguracji roku akademickiego odbyła się w kinie Romantica, gdzie gościem był doc. dr Michał Jaworski, który wygłosił wykład na temat pracy nad kulturą języka w Polsce Ludowej. Szkołę zasilili 249 studenci, inicjując studia na sześciu kierunkach, z perspektywą dodania kolejnych dziewięciu. W grudniu 1969 roku powstały trzy wydziały: Wydział Humanistyczny, Wydział Przyrodniczy oraz Wydział Pedagogiczny. Oprócz tego utworzono dwa zakłady dydaktyczne – Międzywydziałowy Zakład Nauk Filozoficzno-Społecznych oraz Międzywydziałowy Zakład Praktyk Pedagogicznych.
Listopad 1970 roku to czas utworzenia pierwszego koła naukowego, które miało miejsce na Wydziale Humanistycznym – powstało Studenckie Koło Historyków. Warto dodać, że we wrześniu 1973 roku uczelnia przekształciła się w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, co miało na celu rozszerzenie kształcenia także na nauczycieli szkół średnich. W roku akademickim 1973/1974 wprowadzono jednolite czteroletnie studia magisterskie. Szczególnie wyróżniającym się krokiem było wprowadzenie przez kielecką uczelnię obowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego na każdym roku studiów. W tym okresie, w 1973 roku, naukowcy z Instytutu Geografii odbyli wyprawę naukową do Afganistanu, a rok później zorganizowali kolejną, tym razem do Pakistanu i Indii.
W kwietniu 1976 roku na uczelni miała miejsce debata grupy PAMIR, w której brali udział radzieccy fizycy jądrowi, którzy współpracowali z polskimi naukowcami nad problematyką oddziaływań jądrowych. Czerwiec przyniósł Ministerstwu Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki przygotowanie oceny wynalazczości w szkołach wyższych; WSP w Kielcach zajęła w tym zakresie drugie miejsce. Współpraca z Uniwersytetem Jagiellońskim rozpoczęła się w maju 1977 roku, co dotyczyło wspólnych badań oraz organizacji sesji naukowych, natomiast w lipcu tego samego roku podpisano porozumienie z Uniwersytetem Warszawskim.
Październik 1978 roku to moment, gdy rozpoczęto budowę nowego gmachu dla Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego przy ulicy Świętokrzyskiej. 7 września 1979 roku uczelnia otrzymała imię Jana Kochanowskiego. Zmiany w organizacji studiów, takie jak wprowadzenie pięcioletniego cyklu studiów, miały miejsce w 1980 roku. Wydział zamiejscowy powstał w Piotrkowie Trybunalskim w listopadzie 1981 roku, a w tym samym roku zainaugurowano również Instytut Wychowania Muzycznego.
W kontekście wprowadzenia stanu wojennego, na uczelni nałożono obowiązki mające na celu stabilizację nastrojów społeczno-politycznych wśród pracowników i studentów. W efekcie niektóre pomieszczenia zostały zaplombowane, a kilku pracowników, jak Stanisław Żak, znalazło się w internowaniu. W 1982 roku, we współpracy z Politechniką Świętokrzyską, powołano Międzyuczelniane Centrum Informatyki. Dwa lata później uczelnia uchwaliła pierwszy statut, który stanowił ważny krok w kierunku formalizacji działalności akademickiej, a w 1986 roku uznany był hymn uczelni, którego autorem był Adam Zych, natomiast muzykę stworzył Mirosław Niziurski.
W roku 1989 uczelnia zyskała prawo do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Kolejne lata przyniosły rozwój i modernizację – w 1991 roku uczelnia przejęła gmach przy ul. Żeromskiego 5, co było wynikiem złożonych mediacji przeprowadzonych przez ministra Henryka Samsonowicza. 1992 rok przyniósł utworzenie Wydziału Zarządzania i Administracji, na czoło którego powołano dr hab. Ryszarda Czarnego, a także początek komputeryzacji uczelni, która objęła m.in. Bibliotekę Główna. W roku 1997 zaistniała nowa inicjatywa – Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych, które rozpoczęło oferowanie kierunku ekonomii.
W 1998 roku zapoczątkowano ceremoniał akademicki, a w grudniu tego roku dokonano ostatecznego zasiedlenia nowego gmachu Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Przekształcenie Wydziału Zamiejscowego w Filię w Piotrkowie Trybunalskim miało miejsce w styczniu 1999.
Akademia Świętokrzyska i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy (2000–2011)
W 2000 roku Wyższa Szkoła Pedagogiczna przekształciła się w Akademię Świętokrzyską im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Już w październiku tego roku powstał Instytut Kształcenia Medycznego. W kwietniu 2002 roku otwarto nową siedzibę instytutu oraz podpisano umowę z lokalnym szpitalem na kształcenie pielęgniarek. W czerwcu 2002 roku Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów nadała radzie Wydziału Humanistycznego uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie historia.
Rok 2003 to czas starań rektora uczelni Adama Massalskiego o zakup biurowca Exbud, co jednak zakończyło się niepowodzeniem. Przeniesienie Wydziału Zarządzania i Administracji na ul. Świętokrzyską miało miejsce w maju 2003, kiedy to również oddano do użytku obserwatorium astronomiczne. W ciągu kolejnych dwóch lat uczelnia przystąpiła do międzynarodowych programów edukacyjnych oraz po raz pierwszy zorganizowała kolokwium habilitacyjne, podczas którego dr Marek Przeniosło zaprezentował swoje badania dotyczące chłopów Królestwa Polskiego w latach 1914-1918.
W 2005 roku powstał wydział nauk o zdrowiu, a w lutym 2006 roku, zainicjowany przez posła Przemysława Gosiewskiego, powstał Komitet Honorowy na rzecz przekształcenia akademii w uniwersytet. W 2007 roku uczelnia zdobyła uprawnienia do nadawania stopnia doktora, co umożliwiło spełnienie formalnych wymogów dla uniwersytetów przymiotnikowych, a w październiku tego samego roku powstał Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.
Na początku 2008 roku Sejm RP przyjął ustawę powołującą Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach. W marcu uczelnia nawiązała współpracę z Politechniką Świętokrzyską oraz innymi instytucjami. W nowym budynku dydaktycznym Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego odbyło się pierwsze posiedzenie Senatu Uniwersytetu, a inauguracja roku akademickiego 2008/2009 miała miejsce w obecności prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Na początku 2010 roku rektor Regina Renz подписала umowę w sprawie dofinansowania projektu rozbudowy infrastruktury uczelni, co zainicjowało remonty oraz dodatkowe inwestycje, takie jak budowa Biblioteki Głównej i Centrum Języków Obcych.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (od 2011)
1 października 2011 roku, w wyniku dalszych zmian, uczelnia została przekształcona w Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Sprzedaż działki przy ul. Chęcińskiej obsługiwała proces likwidacji budynku Instytutu Chemii. Wiosną 2012 roku zbudowano Centrum Edukacji Artystycznej za 10,2 mln zł, które stało się miejscem wykładów i koncertów.
W dniu 30 marca 2012 roku przeprowadzono pierwsze kolokwium habilitacyjne na Wydziale Nauk o Zdrowiu, a w kwietniu zyskano uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w zakresie nauk fizycznych. Warto wspomnieć, że w wrześniu 2012 uczelnię odwiedził profesor Frank Wilczek, laureat Nagrody Nobla, który wygłosił wykład inspirowany przez kwantową teorię piękna.
W 2013 roku uczelnia zrezygnowała z dotychczasowej siedziby przy ul. Leśnej, natomiast nowo wybudowane Centrum Języków Obcych oraz Biblioteka Główna zaczęły pełnić rolę edukacyjną. Październik 2013 przyniósł oddanie do użytku Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu, które stało się domem dla Akademickiego Biura Karier. Z biegiem lat pojawiły się także plany otwarcia kierunku lekarskiego, który ruszył oficjalnie w 2015 roku.
Uwzględniając rozwój kieleckiej uczelni, 5 kwietnia 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu na bazie Filii w Piotrkowie Trybunalskim samodzielnej uczelni – Akademii Piotrkowskiej, co miało miejsce 1 czerwca 2023 roku.
Ranking uczelni | |
---|---|
Rok | Miejsce |
2001 | 52. |
2002 | 60. |
2003 | 69. |
2004 | 68. |
2005 | 68. |
2006 | 72. |
2007 | 78. |
2008 | 72. |
2009 | 74. |
2010 | 69. |
2011 | 68. |
2012 | 57. |
2013 | 59. |
2014 | 51. |
2015 | 51. |
2016 | 51. |
2017 | 47. |
2018 | 51-60. |
2019 | 51-60. |
2020 | 61-70. |
2021 | 61-70. |
2022 | 71-80. |
2023 | 71-82. |
2024 | 73-80. |
Źródło: |
Władze uczelni
W kadencji 2024–2028 nastąpiły znaczące zmiany w strukturze władz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Poniżej przedstawiamy aktualny skład kierownictwa uczelni, który obejmuje kluczowe stanowiska oraz osoby odpowiedzialne za ich pełnienie.
Stanowisko | Imię i nazwisko |
---|---|
Rektor | prof. dr hab. Beata Wojciechowska |
Prorektor ds. Kształcenia | dr hab. Mariola Wojciechowska |
Prorektor ds. Medycznych | dr hab. Beata Kręcisz, prof. UJK |
Prorektor ds. Nauki | dr hab. Michał Arabski |
Prorektor ds. Rozwoju i Finansów | dr hab. Magdalena Molendowska |
Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej | dr hab. Sylwia Konarska-Zimnicka |
Dziekani wydziałów
W tej samej kadencji, zarządzanie poszczególnymi wydziałami uniwersytetu również podlegało zmianom. Oto lista dziekanów, którzy zajmują te ważne pozycje w uczelni:
Wydział | Dziekan |
---|---|
Collegium Medicum | dr hab. Przemysław Wolak (Wydział Lekarski) prof. dr hab. Grażyna Nowak-Starz (Wydział Nauk o Zdrowiu) |
Wydział Humanistyczny | dr hab. Jerzy Gapys |
Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych | dr hab. Dariusz Banaś |
Wydział Pedagogiki i Psychologii | dr hab. Sławomir Koziej |
Wydział Prawa i Nauk Społecznych | dr hab. Marek Leszczyński |
Wydział Sztuki | dr hab. Katarzyna Ziołowicz |
Filia w Sandomierzu | dr hab. Piotr Sobolewski |
Rektorzy
Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach można zauważyć bogatą historię osobistości związanych z pełnieniem funkcji rektora. Poniżej przedstawiona jest lista rektorów, którzy kierowali uczelnią w różnych latach i reprezentowali różne specjalności.
Lp. | Lata | Imię i nazwisko | Specjalność |
---|---|---|---|
1. | 1969–1972 | dr Tadeusz Malinowski | pedagogika |
2. | 1972–1981 | dr Edmund Staszyński | pedagogika |
3. | 1981–1984 | prof. dr hab. Henryk Jurkiewicz | geologia |
4. | 1984–1987 | prof. dr hab. Zdzisław Czarny | chemia |
5. | 1987–1990 | prof. Mirosław Niziurski | kompozycja muzyki |
6. | 1990–1996 | prof. dr hab. Adam Kołątaj | zootechnika |
7. | 1995–1996 | prof. dr hab. Marian Koziej | geografia |
8. | 1996–1999 | prof. dr hab. Stanisław Cieśliński | leśnictwo |
9. | 1999–2005 | prof. dr hab. Adam Massalski | historia |
10. | 2005–2012 | prof. dr hab. Regina Renz | historia |
11. | 2012–2020 | prof. dr hab. Jacek Semaniak | fizyka |
12. | 2020–2024 | prof. dr hab. Stanisław Głuszek | medycyna |
13. | 2024– | prof. dr hab. Beata Wojciechowska | historia średniowiecza |
Źródło: Poczet rektorów. ujk.edu.pl. [dostęp 2018-04-18]. |
Wykładowcy
W kontekście omawiania wykładowców Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, należy zauważyć, że temat ten obejmuje różnorodne aspekty związane z kadrą dydaktyczną tej uczelni.
Struktura organizacyjna
Wydziały
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach ma różnorodną strukturę organizacyjną, obejmującą liczne wydziały, które są odpowiedzialne za kształcenie studentów w różnych dziedzinach. Wśród tych wydziałów wyróżniamy:
- Wydział Humanistyczny, który dalej dzieli się na:
- Instytut Literaturoznawstwa i Językoznawstwa,
- Instytut Historii,
- Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.
- Collegium Medicum, które obejmuje:
- Wydział Lekarski,
- Wydział Nauk o Zdrowiu.
- Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, który dzieli się na:
- Instytut Biologii,
- Instytut Chemii,
- Instytut Fizyki,
- Instytut Geografii i Nauk o Środowisku,
- Katedra Matematyki.
- Wydział Pedagogiki i Psychologii, który składa się z:
- Instytutu Pedagogiki (dyrektor: dr hab. Barbara Skałbania, prof. UJK),
- Katedry Psychologii (kierownik: dr hab. Krzysztof Gąsior, prof. UJK).
- Wydział Sztuki, który obejmuje:
- Instytut Sztuk Wizualnych (kierownik: dr hab. Teresa Ślusarek, prof. UJK),
- Katedra Muzyki (kierownik: dr hab. Andrzej Ślązak).
- Wydział Prawa i Nauk Społecznych, który składa się z:
- Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych,
- Instytutu Nauk Prawnych,
- Katedry Ekonomii i Finansów,
- Katedry Zarządzania,
- Katedry Nauk o Bezpieczeństwie.
Dodatkowo instytucja posiada filię w Sandomierzu, co zwiększa dostępność edukacji dla studentów z różnych regionów.
Jednostki międzywydziałowe
Na uniwersytecie funkcjonują również jednostki międzywydziałowe, które pełnią istotne funkcje wspierające. Należą do nich:
- Studium Języków Obcych (kierownik: mgr Ewa Mamrot-Tuszyńska),
- Uniwersyteckie Centrum Sportu (kierownik: dr Robert Dutkiewicz).
Jednostki ogólnouczelniane
Ważnym elementem struktury organizacyjnej uczelni są jednostki ogólnouczelniane, które świadczą usługi na rzecz całej społeczności akademickiej. Oto one:
- Biblioteka Uniwersytecka w Kielcach (dyrektor: mgr Andrzej Antoniak),
- Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (kierownik: mgr Aneta Iwan),
- Archiwum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (kierownik: dr Monika Marcinkowska),
- Akademickie Biuro Karier (kierownik: Elżbieta Kurkowska),
- Centrum Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (kierownik: Izabela Waliszewska-Plewa),
- Ośrodek Nauki i Kultury Studenckiej (kierownik: Mateusz Pawlusiński).
Działalność naukowa
Publikacje naukowe
Historia publikacji naukowych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego ma swoje korzenie w 1971 roku, kiedy to jako powiązanie z Wyższą Szkołą Nauczycielską zainicjowano działalność wydawniczą. Szybki rozwój tej działalności doprowadził w 1972 roku do powołania własnego wydawnictwa uczelni.
W latac h2008–2011 naukowcy uniwersytetu zrealizowali imponującą liczbę publikacji, w tym 527 monografii oraz 5066 artykułów naukowych. W kolejnych latach, w okresie 2012–2013, zainicjowano publikację 211 monografii, a Wydział Humanistyczny był liderem w tej dziedzinie, prezentując 63 monografie, co stanowi 29,9% wszystkich wydanych materiałów. W kontekście artykułów naukowych z ministerialnej listy, wyróżniły się umiłowaniem badań Wydział Matematyczno-Przyrodniczy (465 publikacji) oraz Wydział Nauk o Zdrowiu (370 publikacji). Poza tym, w latach 2012–2013, uczelnia mogła pochwalić się promocją 96 doktorów, z czego aż 34 z nich na Wydziale Humanistycznym.
Poniższy wykres ilustruje dynamikę liczby publikacji monograficznych przedstawionych przez pracowników uczelni w latach 2008–2013.
Badania i osiągnięcia
Na dzień 1 stycznia 2021 roku, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zatrudniał 961 nauczycieli akademickich, wśród których znalazło się 83 profesorów tytularnych, 243 doktorów habilitowanych oraz 433 doktorów. W latach 2008–2012 uczelnia zainwestowała 11 378 632 złotych w finansowanie działań statutowych. Największą część tych środków, ponad 5,1 miliona złotych, przyznano Wydziałowi Matematyczno-Przyrodniczemu, w kolejności Wydział Humanistyczny otrzymując ok. 1,8 miliona złotych, a Wydział Nauk o Zdrowiu około 1,1 miliona złotych. W 2012 roku naukowcy UJK pozyskali 5 775 431 złotych na granty oraz 3 031 380 złotych na badania statutowe.
Uniwersytet posiada umowy współpracy z 38 instytucjami zagranicznymi, z których najwięcej znajduje się w Ukrainie (13) oraz w Rosji (11). Pozostałe umowy dotyczą krajów takich jak Bułgaria (1), Czechy (2), Gruzja (1), Litwa (1), Niemcy (1), Słowacja (4), USA (2), Węgry (1) oraz Włochy (1).
Pracownicy Wydziału Humanistycznego, w tym naukowcy z Instytut Dziennikarstwa i Informacji, publikują swoje badania w „Roczniku Bibliologiczno-Prasoznawczym”, kontynuując dorobek „Kieleckich Studiów Bibliologicznych”. Instytut Bibliotekoznawstwa i Dziennikarstwa, przekształcony w 2014 roku, zorganizował ogólnopolską konferencję „Współczesny system medialny” w 2011 roku. Z Instytutem Filologii Polskiej związani byli wybitni językoznawcy, jak prof. dr hab. Michał Jaworski oraz prof. dr hab. Ireneusz Bobrowski, a także inni, wśród których można wymienić prof. dr hab. Barbarę Greszczuk i prof. dr hab. Marek Ruszkowski.
W ciągu minionych lat, pracownicy Instytutu Historii zostali uhonorowani nagrodami za swoje osiągnięcia. Przykładami są Nagroda KLIO oraz Nagroda im. prof. Jerzego Skowronka, przyznane dr hab. Stanisławowi Wiechowi za książkę o społeczeństwie Królestwa Polskiego w oczach carskiej policji oraz dr Lidi Michalskiej-Brachy za badania dotyczące Powstania Styczniowego.
W 2008 roku nagrodę KLIO otrzymał również dr hab. Grzegorz Miernik za monografię „My” i „Oni”, a w 2010 roku dr hab. Beata Wojciechowska za pracę o ekskomunice w średniowiecznej Polsce. W Instytucie Historii edytowane są dwa czasopisma naukowe, „Almanach Historyczny” oraz „Między Wisłą a Pilicą”, w miejsce „Kieleckich Studiów Historycznych”.
Wydział Matematyczno-Przyrodniczy może pochwalić się wysokimi osiągnięciami w zakresie biologii i chemii. Naukowcy z Zakładu Biologii Komórki zaczęli monitorować alergeny w regionie Kielc. W zakres ich osiągnięć wchodzi dwa międzynarodowe patenty, a w kraju przyznano im cztery patenty. Czołówką tej działalności jest prof. dr hab. Wiesław Kaca. Zakład Chemii Organicznej uzyskał 19 patentów do 2014 roku, a Zakład Fizyki Chemicznej 16 patentów w latach 1999–2011. Wśród nagród wyróżniającą się jest ta przyznana dr hab. Annie Świercz oraz dr hab. Piotrowi Słomkiewiczowi w 2013 roku.
Ciekawym obszarem badań jest również Zakład Astrofizyki, który zrealizował obserwacje planetoid oraz dynamikę małych ciał Układu Słonecznego. Posiadają nawet swoje obserwatorium astronomiczne. W 2010 roku, planetoida (296987) została nazwana imieniem zatrudnionego naukowca dra hab. Piotra Flina.
Instytut Fizyki prowadził interesujące badania we współpracy z Laboratorium Manne Siegbahna w Sztokholmie, w zakresie oddziaływań molekularnych, a także współpracowali z Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych (CERN). Wyróżnia się też praca prof. dr hab. Wojciecha Florkowskiego, który zyskał uznanie za monografię opublikowaną w 2010 roku, otrzymując nagrodę ministra w 2011 roku oraz grant NCN w 2013 roku na realizację projektu dotyczącego procesów termalizacji.
Instytut organizował również liczne wydarzenia naukowe, w tym międzynarodowe sympozja, np. International Symposium on Multiparticle Dynamics w 2012 roku, w którym brał udział noblista Frank Wilczek. Instytut Fizyki zorganizował 43. Zjazd Fizyków Polskich w 2015 roku. W 1993 roku powstała Stacja Monitoringu, która zajmuje się analizą ekosystemów w kontekście zmian wywołanych działaniami człowieka.
W lipcu 2010 roku, prezydent Kielc Wojciech Lubawski podpisał umowę dotyczącą budowy Ogrodu Botanicznego na terenie uczelni, co zaowocowało pierwszymi nasadzeniami jesienią tego samego roku, a do 2014 roku zasadzono około 11 tysięcy roślin.
Uprawnienia do nadawania stopni naukowych
Uniwersytet dysponuje uprawnieniami do nadawania stopnia doktora w ośmiu dziedzinach oraz w 11 dyscyplinach, w tym:
- dr nauk biologicznych w zakresie biologii,
- dr nauk chemicznych w zakresie chemii,
- dr nauk fizycznych w zakresie fizyki,
- dr nauk humanistycznych w zakresie historii,
- dr nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa,
- dr nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa,
- dr nauk o Ziemi w zakresie geografii,
- dr nauk społecznych w zakresie nauk o polityce,
- dr nauk społecznych w zakresie pedagogiki,
- dr sztuk plastycznych w zakresie sztuk pięknych,
- dr nauk o zdrowiu.
Uczelnia ma również uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w czterech dziedzinach, do których należą:
- dr hab. nauk biologicznych w zakresie biologii (od 2016),
- dr hab. nauk fizycznych w zakresie fizyki (od 2012),
- dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii (od 2002),
- dr hab. nauk o zdrowiu (od 2015).
Studenci
Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w dniu 30 listopada 2015 roku studenci stanowili liczną grupę liczącą 11 610 osób. Wśród nich 8 945 były to osoby uczęszczające na studia stacjonarne I oraz II stopnia, 2 665 studentów było zapisanych na studia niestacjonarne, a 306 osób zdecydowało się na studia stacjonarne III stopnia. Ponadto, na studiach podyplomowych kształciło się 473 słuchaczy. Odnotowano znaczny spadek liczby studentów w latach 2010–2015, wynoszący 41,5% z 19 831 do 11 610. W 2014 roku studenci UJK stanowili 38,2% populacji uczącej się w województwie świętokrzyskim, co czyni uniwersytet największą uczelnią w tym regionie.
W latach 2009–2012 dochody uczelni z tytułu opłat za studia niestacjonarne spadły o 13,5 miliona złotych. W roku akademickim 2014/2015 3 316 osób korzystało ze stypendium socjalnego, 958 studentów otrzymało stypendium rektora dla najlepszych, natomiast 347 osób skorzystało ze stypendium specjalnego, przyznawanego z powodu niepełnosprawności. Uczelnia zainaugurowała uczestnictwo w programie Erasmus w roku akademickim 2004/2005. Ten program umożliwia studentom wyjazdy na studia oraz praktyki w organizacjach i instytucjach w innych krajach. Z danych z 2012 roku wynika, że na Uniwersytet Jana Kochanowskiego przyjeżdżało co roku około 100 studentów w ramach wymiany.
W trakcie rekrutacji na rok akademicki 2014/2015 najwięcej chętnych zgłosiło się na kierunek fizjoterapii, gdzie na jedno miejsce przypadały trzy osoby. Kolejne popularne kierunki to pielęgniarstwo oraz filologia angielska, z odpowiednio 2,4 kandydata na miejsce oraz nowo otwarty kierunek bezpieczeństwa narodowego, gdzie zgłosiły się 2 osoby na miejsce. W 2015 roku na kierunek lekarski przyjęto 3944 aplikantów, co stanowiło aż 52 chętnych na jedno miejsce. Również w roku akademickim 2016/2017 na 4 tys. miejsc, aż 7134 osób ubiegało się o przyjęcie na 43 kierunki studiów.
W roku akademickim 2010/2011 uczelnia przyjęła 7 688 nowych studentów. Wśród nich, 4,9 tys. pochodziło z województwa świętokrzyskiego, 1 525 z łódzkiego, 585 osób z mazowieckiego, a 213 z podkarpackiego. Pozostałe województwa dostarczyły od 4 do 11 studentów. Uczelnia zmaga się z wyzwaniem pozyskania obcokrajowców, w tym celu stworzyła Biuro Współpracy Zagranicznej, które ma na celu wspieranie międzynarodowej wymiany kadry oraz studentów. W lutym 2014 roku, Rada Wydziału Humanistycznego UJK zaakceptowała propozycję utworzenia Centrum Kultury i Języka Polskiego, które ma na celu organizowanie kursów języka polskiego dla obcokrajowców. Dodatkowo, Rada Miasta Kielce przyznała fundusz stypendialny dla studentów z ukraińskiej Winnicy, przeznaczając na ten cel 25 tys. zł. W lutym 2018 roku na uczelni studiowało 420 cudzoziemców.
Uczelnia stawia sobie ambitne cele, w tym „wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie i wartości demokratyczne”. Uniwersytet koncentruje się na kształceniu w duchu samodzielnego myślenia oraz wymiany różnych poglądów, a jego działalność uwzględnia zasady humanizmu, demokracji oraz tolerancji, oczywiście podkreśla również znaczenie patriotyzmu i wartości etycznych. Uczelnia podejmuje działania na rzecz umacniania więzi międzynarodowych oraz dialogu międzykulturowego.
Studenci UJK są aktywni w licznych kołach naukowych. W 1995 roku uruchomiono Studenckie Studio Radiowe Decybel II, które nadaje przez cały tydzień wieczorem. W październiku 2015 roku rozpoczęło swoją działalność studenckie radio internetowe Fraszka, które ma charakter muzyczno-informacyjny. Zespół redakcyjny radia składa się przede wszystkim z studentów dziennikarstwa. W marcu 2006 roku wydano pierwszy numer studenckiego magazynu „Presik”. Na UJK funkjonuje także Ośrodek Nauki i Kultury Studenckiej, który wspiera aktywności naukowe studentów oraz ożywia życie kulturalne. Związek z ONiKS ma również Studencki Klub WSPAK, który promuje działalności twórcze w różnych dziedzinach sztuki.
Chór uniwersytecki działa na uczelni od 1969 roku. W latach 1993–1998 występował w kraju, wykonując Nieszpory ludźmierskie Jana Kantego Pawluśkiewicza. Chór zrealizował również trzy oratoria (Tryptyk Świętokrzyski) z muzyką Piotra Rubika na słowa Zbigniewa Książka, które otrzymały status platynowych i diamentowych płyt.
Co roku studenci oddają krew w ramach ogólnopolskiej akcji „Wampiriada”, która zainaugurowana została na Akademii Świętokrzyskiej w 2007 roku. Ponadto, w trakcie organizowanych akcji, tacy jak w maju 2013 roku na Wydziale Nauk o Zdrowiu, studenci rejestrują się w banku dawców szpiku kostnego.
Uniwersytet jest także koordynatorem Świętokrzyskiej Matury Próbnej. Od 2010 roku odbywa się ona na początku marca i bierze w niej udział niemal cała populacja maturzystów ze Świętokrzyskiego, a także liczna grupa młodych ludzi z sąsiednich województw. W trakcie juwenaliów organizowane są w miasteczku akademickim UJK wspólne grillowanie, a na terenie kampusu odbywa się bieganie.
Sport
Kielecka uczelnia, stanowiąca pioniera w Polsce, jako jedna z pierwszych instytucji zaczęła wprowadzać w latach 70. obowiązkowe lekcje wychowania fizycznego, co miało znaczący wpływ na kulturę aktywności fizycznej wśród studentów. W 1973 roku senat uczelni podjął decyzję, że od 1976 roku wszyscy studenci II roku wszystkich kierunków muszą uczestniczyć w obozach narciarskich organizowanych w Bukowinie Tatrzańskiej. Studium Wychowania Fizycznego i Sportu zdobyło uznanie, otrzymując nagrodę III stopnia ministra szkolnictwa wyższego i techniki za organizację akcji „Bukowina”. W najlepszych latach z narciarskich programów korzystało około 1000 studentów rocznie, co w sumie przez 40-letnią działalność uczelni przyniosło udział około 14 tysięcy osób.
Oprócz obozów narciarskich, uczelnia podjęła się organizacji różnorodnych imprez rekreacyjnych i turystycznych, w tym rajdu po Górach Świętokrzyskich. W 1974 roku zaczęto też organizować rejsy żeglarskie, które początkowo kierowane były do kadry pracowniczej, a od następnego roku również do studentów. Na początku korzystano z łodzi wypożyczonych, jednak od 1982 roku, kiedy uczelnia zakupiła pierwsze kabinowe łodzie żaglowe, zaczęto żeglować na własnych jednostkach. W najlepszych latach uczelnia posiadała cztery jachty, które umożliwiały studentom pływanie po malowniczych Wielkich Jeziorach Mazurskich. W 2009 roku, ze względu na ich wiek, wystawiono na sprzedaż cztery jachty, w tym trzy produkowane w połowie lat 80.
Warto również zaznaczyć, że AZS UJK Kielce prowadzi szereg sekcji sportowych, skupiając się na różnorodnych dyscyplinach. W latach 2014–2015 na terenie kampusu UJK przy ulicy Świętokrzyskiej powstało nowoczesne Centrum Rehabilitacji i Sportu, w którego ramach zrealizowano budowę hali sportowej z trybunami. Inwestycja, która rozpoczęła swoją działalność w kwietniu 2015 roku, opiewała na ponad 11 mln zł i przyczyniła się do rozwoju sekcji ligowych. Szczypiorniści AZS UJK zadebiutowali w 2015 roku w rozgrywkach II ligi, a w swoim pierwszym sezonie 2015/2016 zajęli 5. miejsce, notując 11 zwycięstw z 20 rozegranych meczów. Rok później, po przejęciu licencji od klubu Calipers Kielce, do ligowych rozgrywek dołączyli koszykarze AZS UJK, którzy w sezonie 2016/2017 zajęli 8. lokatę.
Budynki
Rektorat Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach usytuowany jest w socrealistycznym budynku, który powstał w latach 50. i znajduje się przy ulicy Żeromskiego 5. W letnich miesiącach 2011 roku przeprowadzono szczegółową renowację tej struktury, podczas której oczyszczono elewację i przywrócono pierwotne kolory, jakie gmach posiadał w czasach PRL, kiedy to pełnił funkcję siedziby Komitetu Wojewódzkiego PZPR. W kwietniu 2017 roku uczelnia podpisała umowę opiewającą na kwotę 4,32 mln zł, której celem była termomodernizacja rektoratu. Instytut Historii, który wcześniej mieścił się w budynku rektoratu, został przeniesiony do nowych lokali Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego.
W centrum Kielc mieści się także Instytut Edukacji Muzycznej, który zyskał swoją lokalizację w kamienicy przy ul. Mickiewicza 3, pozyskanej dla potrzeb Zakładu Metodyki Wychowania Muzycznego w 1971 roku. Pozostałe instytuty Wydziału Pedagogicznego oraz Artystycznego są zlokalizowane przy ul. Krakowskiej 11 oraz Podklasztornej 117. W kwietniu 2017 roku uczelnia gdzie za kwotę 3,1 mln zł podpisała kolejną umowę na termomodernizację budynku umiejscowionego przy ul. Krakowskiej.
Wydział Lekarski oraz Nauk o Zdrowiu ma swoją siedzibę przy al. IX Wieków Kielc 19, dokąd przeniósł się w roku 2002. Z kolei w listopadzie 2014 roku oddano do użytku nowy budynek tego wydziału znajdujący się przy ulicy Radiowej, w którym utworzono m.in. Zakład Anatomii Prawidłowej oraz Laboratorium Badań Genetycznych.
Kampus ulokowany przy ul. Świętokrzyskiej obejmuje budynki Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego (teren „A”) a także Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania (teren „B”). Dodatkowo, na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym mieści się Instytut Filologii Polskiej, podczas gdy Instytut Dziennikarstwa i Informacji korzysta z pomieszczeń znajdujących się w Centrum Języków Obcych. W obrębie kampusu zlokalizowane są również: Biblioteka Uniwersytecka (teren „B”), Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu (teren „B”) oraz Centrum Rehabilitacji i Sportu (teren „B”). W roku 2016 zburzono budynek gospodarczy na terenie kampusu, aby na jego miejscu stworzyć parking dla samochodów.
Po rozbudowie kampusu, pojawił się problem związany z dojazdem. Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach prowadził rozmowy z władzami uczelni na temat budowy pętli autobusowej na terenach uniwersyteckich, lecz negocjacje zakończyły się niepowodzeniem, ponieważ nie znaleziono odpowiedniego miejsca. W październiku 2013 roku przedłużono linię nr 114, która przejeżdża obok UJK do Domaszowic. Następnie, wprowadzono również wydłużenie linii nr 13. W 2015 roku uruchomiono linię nr 55, która docierała do kampusu, jednak jej funkcjonowanie zakończyło się 9 października 2021 roku. Obecnie do kampusu można dojechać liniami 8, 13, 104 oraz 114.
Uniwersytet dysponuje czterema domami studenckimi, które znajdują się przy ul. Śląskiej w Kielcach i oferują łącznie 814 miejsc dla studentów. Miejsca te to: Odyseja (280 miejsc), Fama (192 miejsca), Łącznik (150 miejsc) oraz Melodia (192 miejsca). W akademikach dostępne jest bezpłatne połączenie z internetem, a również możliwy jest odbiór cyfrowych programów telewizji naziemnej. Dodatkowo, telefony cyfrowe w akademikach umożliwiają mieszkańcom prowadzenie bezpłatnych rozmów telefonicznych w ramach całej uczelni oraz między mieszkańcami wszystkich domów studenta.
Doktorzy honoris causa
Akademia Świętokrzyska, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach mają zaszczyt ogłosić, że tytuł doktora honoris causa został przyznany 19 wybitnym osobom z różnych dziedzin nauki i kultury. Poniżej znajduje się lista wyróżnionych:
- Franciszek Ziejka (30 września 2004) – uznany historyk literatury polskiej, pełniący funkcję rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Henryk Samsonowicz (24 czerwca 2005) – ceniony historyk oraz minister edukacji narodowej,
- Wiesław Myśliwski (17 maja 2007) – znakomity pisarz, uhonorowany dwukrotnie Nagrodą Literacką Nike,
- Stanisław Bylina (30 kwietnia 2009) – wybitny historyk,
- Tadeusz Różewicz (25 czerwca 2009) – znany poeta, dramaturg oraz prozaik,
- Wojciech Wrzesiński (24 czerwca 2010) – uznawany historyk oraz rektor Uniwersytetu Wrocławskiego,
- Ewa Lipska (21 czerwca 2012) – poetka i felietonistka,
- Andrzej Białas (20 czerwca 2013) – fizyk oraz prezes Polskiej Akademii Umiejętności,
- Walery Pisarek (5 czerwca 2014) – uznawany językoznawca oraz prasoznawca,
- Andrzej Markowski (11 czerwca 2015) – językoznawca i leksykograf,
- Tomasz Schramm (17 marca 2016) – historyk,
- Zoltán Kövecses (24 marca 2017) – węgierski językoznawca, profesor Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie,
- Andrzej Kajetan Wróblewski (22 czerwca 2017) – fizyk oraz członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, a także wiceprezes Polskiej Akademii Umiejętności,
- Zbigniew Puchalski (22 marca 2018) – lekarz oraz chirurg, rektor Akademii Medycznej w Białymstoku,
- Marek Krawczyk (28 października 2020) – lekarz chirurg oraz rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
- Cezary Kuklo (24 czerwca 2021) – badacz specjalizujący się w historii społecznej,
- Anna Nasierowska – Guttmejer (13 czerwca 2022) – patomorfolog,
- Jacek Popiel (19 stycznia 2023) – teatrolog oraz rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Maria Siemionow (2 października 2023) – chirurg.
Przypisy
- Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2023/2024 [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 30.06.2024 r.]
- Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2024 [online], ranking.perspektywy.pl [dostęp 07.11.2024 r.] (pol.).
- ZTM Kielce - Zmiany układu komunikacyjnego miasta Kielce - etap 3 [online], ztm.kielce.pl [dostęp 15.10.2023 r.]
- Prezydent RP podpisał Ustawę o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej. prezydent.pl, 06.04.2023 r. [dostęp 06.04.2023 r.] (pol.).
- Wiesław Łuka: Lejący się strumień. pisarze.pl, 30.10.2017 r. [dostęp 03.12.2018 r.]
- Grzegorz Baran: Uniwersytet w liczbach. ujk.edu.pl, 15.02.2017 r. [dostęp 21.04.2017 r.]
- P. Burda, Centrum Edukacji Artystycznej w Kielcach uroczyście otwarte (zdjęcia), echodnia.eu, 28.11.2021 r. [dostęp 30.10.2021 r.]
- Krzysztof Łakwa: Mniej studentów, bronią się nowości. „Gazeta Wyborcza Kielce” 2014, nr 164, s. 1.
- M. Sztandera, Wieżowce zamiast chemii. UJK sprzedał atrakcyjną działkę, kielce.gazeta.pl, [dostęp 25.08.2014 r.]
- Ustawa z dnia 7 czerwca 2000 r. o nadaniu Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach nazwy „Akademia Świętokrzyska im. Jana Kochanowskiego w Kielcach” (Dz.U. z 2000 r. nr 60, poz. 696).
- W Kielcach wybudują Ogród Botaniczny – podpisano umowę w tej sprawie. echodnia.eu, 28.07.2010 r. [dostęp 30.10.2016 r.]
- P. Burda: Zakład Ochrony i Kształtowania Środowiska, ujk.edu.pl. [dostęp 30.10.2016 r.]
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 września 1973 r. w sprawie przekształcenia Wyższych Szkół Nauczycielskich w Kielcach i w Zielonej Górze w Wyższe Szkoły Pedagogiczne (Dz.U. z 1973 r. nr 39, poz. 232).
- P. Burda, Drugi kierunek z habilitacją na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, echodnia.eu, [dostęp 25.08.2014 r.]
- Ustawa z dnia 23 stycznia 2008 r. o nadaniu nowej nazwy Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach (Dz.U. z 2008 r. nr 39, poz. 227).
- M. Kmieciak, s. 307–310.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 1969 r. w sprawie utworzenia Wyższych Szkół Nauczycielskich w Bydgoszczy, Kielcach, Olsztynie i Słupsku (Dz.U. z 1969 r. nr 18, poz. 134).
- Jan Kochanowski University in Kielce. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kielce 2013, s. 17.
- M. Kmieciak, s. 303.
- Studenci Akademii Świętokrzyskiej oddają dziś krew. echodnia.eu, 14.11.2007 r. [dostęp 30.10.2016 r.]
- Statut Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. ujk.edu.pl. [dostęp 21.04.2017 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Kielcach | Wyższa Szkoła Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach | Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach | Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach | Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach | Politechnika Świętokrzyska | Świętokrzyska Szkoła Wyższa w KielcachOceń: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach