Aleja IX Wieków Kielc to istotny element układu komunikacyjnego miasta Kielce, znajdujący się w północnej części. Ulica ta obecnie ma status drogi gminnej o numerze 301441T. Warto jednak zauważyć, że w przeszłości funkcjonowała jako fragment drogi wojewódzkiej nr 762.
Ze względu na swoje położenie, aleja odgrywa kluczową rolę w Śródmieściu, zapewniając efektywny transport i związane z nim usługi dla mieszkańców oraz przyjezdnych.
Przebieg
Ulica ma swój początek na rondzie im. Herlinga Grudzińskiego, w miejscu, gdzie łączy się z innymi ważnymi ulicami, takimi jak: Ignacego Paderewskiego, Czarnowską, 1 Maja oraz Stefan Okrzei. W dalszym ciągu ulica krzyżuje się m.in. z ulicami: Warszawską, Bodzentyńską oraz Starodomaszowską.
Jest to odcinek, który kończy się na skrzyżowaniu z ulicami: Sandomierską, Źródłową oraz Aleją Solidarności.
Historia
Aleja IX Wieków Kielc to stosunkowo nowa ulica, której budowa miała miejsce na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Jej nazwa została nadana w związku z obchodami 900-lecia Kielc, choć nie ma jednoznacznych dowodów, że rocznica ta przypadała na lata 1970 lub 1971.
W miejscu obecnej południowej nitki alei, na zachód od ulicy Warszawskiej, znajdowała się niegdyś ulica Starowarszawskie Przedmieście. Nazwa tej ulicy wywodziła się z obszaru, w którym była usytuowana – za bramami miejskimi formowało się przedmieście, znane jako warszawskie. Przed wojną był to odcinek o niezbyt regularnej zabudowie, przetrwał on do końca lat 60. XX wieku, kiedy to zburzono okoliczne obiekty, aby zrobić miejsce dla nowej alei.
Aleja IX Wieków Kielc i okolice a kieleccy Żydzi
Osobnym wątkiem związanym z Alei IX Wieków Kielc jest historia kieleckich Żydów, do których nawiązuje również wiele artykułów, takich jak: Synagoga w Kielcach, Getto w Kielcach oraz Pogrom kielecki. W 1909 roku, przy ulicy Nowowarszawskiej (obecnej Warszawskiej), otwarto synagogę, która obecnie mieści się pomiędzy jezdniami Alei IX Wieków Kielc. W trakcie II wojny światowej obiekt ten został zniszczony przez okupantów. Po wojnie, budynek przekształcono na potrzeby Wojewódzkiego Archiwum Państwowego, a jego styl został odnowiony w duchu socrealizmu. Obecnie synagoga nie pełni już funkcji archiwum, a w 1987 roku została wpisana na rejestr zabytków, z planem modernizacji budynku po jego przejęciu przez miasto w 2024 roku.
W okresie wojny, przed powstaniem Alei, zachodni fragment tego odcinka stanowił część kieleckiego getta. Szacuje się, że w tym czasie zamordowano ponad 1,2 tys. Żydów, a kolejne 20 tys. zostało deportowanych. W okolicy Alei IX Wieków Kielc można znaleźć wiele pomników poświęconych ofiarom narodu żydowskiego, w tym jeden umiejscowiony na zachód od dawnej synagogi. Na pomniku widnieje napis:
„Pamięci 27 000 Żydów z kieleckiego getta zamordowanych przez Niemców w latach 1939-1944 w Kielcach oraz Treblince i innych obozach zagłady Społeczeństwo Kielc”
Niedaleko Alei IX Wieków Kielc znajduje się także ulica Planty, gdzie w 1946 roku miało miejsce tzw. pogrom kielecki, w wyniku którego zginęło 37 Żydów.
Ważniejsze obiekty przy alei IX Wieków Kielc
Wzdłuż alei IX Wieków Kielc znajduje się wiele istotnych punktów, które zasługują na uwagę. Przede wszystkim, można zauważyć Świętokrzyski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski, które pełnią kluczowe funkcje administracyjne w regionie.
Kolejnym interesującym miejscem jest dawna synagoga, która przez pewien okres była siedzibą Wojewódzkiego Archiwum Państwowego. To miejsce ma znaczenie historyczne i kulturowe, będąc świadkiem wielu ważnych wydarzeń w dziejach Kielc.
Na alei znajduje się także budynek Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, który oferuje kształcenie na bardzo wysokim poziomie w dziedzinie medycyny.
Nie można przy tym zapomnieć o Kościele św. Wojciecha, który stanowi istotny element krajobrazu architektonicznego oraz duchowego tej części Kielc. Jego unikalna architektura oraz znaczenie historyczne czynią go prawdziwą perełką wśród obiektów przy alei.
Przebudowy alei IX Wieków Kielc
W roku 2010 przeprowadzono gruntowny remont alei IX Wieków Kielc na odcinku pomiędzy rondem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego a ulicą Warszawską. Remont ten był opóźniony, co zrodziło wiele negatywnych komentarzy wśród lokalnych mieszkańców.
W nocy z 18 na 19 sierpnia 2023 roku rozpoczęto zaplanowane prace remontowe na odcinku między ulicami Warszawską a Bodzentyńską. Inwestycja zyskała finansowanie z „Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład”, co potwierdziło jej znaczenie dla lokalnej infrastruktury. Już 16 września południowa jezdnia została oddana do użytkowania, a 30 października przyszedł czas na północną jezdnię. Kolejne etapy prac koncentrowały się na budowie chodników oraz ścieżki rowerowej.
Dodatkowo, 14 lipca 2023 roku rozpoczęła się budowa parku, który ma powstać pomiędzy jezdniami al. IX Wieków Kielc, w obszarze pomiędzy skrzyżowaniem z ulicami Nowy Świat a Mojżesza Pelca do historycznej synagogi. Inwestycja ta jest częścią większego projektu zielonej rewitalizacji kieleckiego śródmieścia, chociaż spotkała się z licznymi kontrowersjami dotyczących lokalizacji.
Komunikacja miejska
„Aleja IX Wieków Kielc to jedna z czołowych tras komunikacyjnych w tym mieście. Bez wątpienia wyróżnia się ona doskonałym dostępem do różnych środków transportu publicznego.”
Na tej arterii znajduje się 6 przystanków, które są obsługiwane przez 21 różnorodnych linii autobusowych. Należą do nich linie: 0W, 10, 11, 13, 14, 21, 24, 25, 26, 35, 36, 38, 41, 43, 46, 47, 53, 102, F, N1 oraz N2.
Przypisy
- Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., Aleja IX Wieków Kielc już przejezdna. Wkrótce jednak kolejne remonty w centrum [online], kielce.tvp.pl [dostęp 03.11.2023 r.]
- Zmiana na Alei IX Wieków Kielc [online], 12.09.2023 r. [dostęp 03.11.2023 r.]
- PaulinaP. Michta PaulinaP., 13 ulic do remontu, umowa podpisana [online], 26.07.2023 r. [dostęp 28.07.2023 r.]
- Ruszyła budowa kontrowersyjnego Ogrodu Wolności w Kielcach. W zielony skwer zmieni się teren między ruchliwymi jezdniami w centrum miasta [online], kielce.naszemiasto.pl, 14.07.2023 r. [dostęp 24.03.2024 r.]
- Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego - Serwis Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego [online], 02.11.2023 r. [dostęp 03.11.2023 r.]
- Duże dofinansowanie na przebudowę kieleckich ulic. To ponad 60 milionów złotych! [online], wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc, 31.05.2022 r. [dostęp 04.06.2022 r.]
- Przebudowa ośmiu ulic w Kielcach? Miasto ubiega się o dofinansowanie - Radio eM Kielce [online], www.emkielce.pl [dostęp 09.03.2022 r.]
- Redakcja, Remont alei IX Wieków Kielc zakorkował całe centrum. Kolejne zmiany w ruchu od poniedziałku (zdjęcia) [online], Echo Dnia Świętokrzyskie, 19.09.2010 r. [dostęp 09.03.2022 r.]
- Kielce - Al. IX Wieków Kielc - Pomnik poświęcony pamięci 27 tys. Żydów, zamordowanych na terenie getta i wywiezionych z Kielc do obozów koncentracyjnych | Portal Informacji Kulturalnej Województwa Świętokrzyskiego [online], pik.kielce.pl [dostęp 26.03.2022 r.]
- Miasto Kielce jest właścicielem dawnej synagogi - Oficjalna strona internetowa Miasta Kielce [online], www.kielce.eu, 18.07.2024 r. [dostęp 19.07.2024 r.]
- 4.Charakterystyka źródeł hałasu na terenie Kielc / Hałas w Kielcach - listopad 2005 / Opracowania i oceny stanu środowiska / Oficjalna strona Miasta Kielce [online], www.um.kielce.pl [dostęp 19.11.2022 r.]
- a b Miejski Zarząd Dróg w Kielcach - Ulice z nazwami zaczynającymi się od litery A do litery C [online], www.mzd.kielce.pl [dostęp 01.02.2022 r.]
- Kielce na weekend - szczegółowy plan wycieczki dla dużych i małych - tymrazem.pl, „tymrazem.pl - blog podróżniczy”, 08.07.2021 r. [dostęp 26.03.2022 r.]
- Wyborcza.pl [online], kielce.wyborcza.pl [dostęp 19.03.2022 r.]
- Collegium Medicum - Collegium Medicum [online], cm.ujk.edu.pl [dostęp 18.02.2022 r.]
- ZTM Kielce - Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach [online], ztm.kielce.pl [dostęp 09.02.2022 r.]
- Pogrom na Plantach - Archiwum Rzeczpospolitej [online], archiwum.rp.pl [dostęp 26.03.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Warszawska w Kielcach | Ulica Piotra Ściegiennego w Kielcach | Ulica Świętokrzyska w Kielcach | Ulica Zagórska w Kielcach | Ulica Jagiellońska w Kielcach | Ulica Tarnowska w Kielcach | Plac Wolności w Kielcach | Ulica Batalionów Chłopskich w Kielcach | Rondo Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach | Aleja Jerzego Popiełuszki w Kielcach | Ulica Żytnia w Kielcach | Ulica Źródłowa w Kielcach | Ulica Zagnańska w Kielcach | Ulica Wojska Polskiego w Kielcach | Ulica Wincentego Witosa w Kielcach | Ulica Romualda Mielczarskiego w Kielcach | Ulica Radomska w Kielcach | Ulica Piekoszowska w Kielcach | Ulica Łódzka w Kielcach | Ulica Krakowska w KielcachOceń: Aleja IX Wieków Kielc