Ulica Jagiellońska jest ważnym fragmentem sieci komunikacyjnej Kielc, odgrywając kluczową rolę w codziennym życiu mieszkańców.
To jedna z głównych arterii, która łączy zachodnie obszary miasta, co sprawia, że jest istotna zarówno dla ruchu lokalnego, jak i tranzytowego.
Przebieg
Ulica Jagiellońska w Kielcach ma swoje początki na skrzyżowaniu z ulicami Krakowską oraz Jagodową. Jej przebieg obejmuje także wiele istotnych skrzyżowań, w tym z ulicami takimi jak: Karczówkowską, Grunwaldzką, Piekoszowską i Hożą. Ulica ta kończy się na węźle z ul. 1 Maja.
Jagiellońska jest kluczowym szlakiem komunikacyjnym, łączącym DW762 (ul. Krakowska) z DW786 (ul. Grunwaldzka) oraz ul. 1 Maja. Pełni zatem ważną rolę w zachodniej części Kielc, stanowiąc jedną z fundamentalnych arterii miejskich.
Historia
Fragment ulicy Jagiellońskiej jest uznawany za jedną z najstarszych części tej arterii, łączącą ulice 1 Maja oraz Piekoszowską. Ekspansja jej znaczenia miała miejsce w latach 50. XX wieku, gdy podjęto decyzję o nowej zabudowie tej części Kielc, co zaowocowało powstaniem Osiedla Czarnów.
Warto również podkreślić, że Jagiellońska zyskała na znaczeniu tranzytowym po wybudowaniu ul. Grunwaldzkiej; ta ostatnia stanowić miała przedłużenie ul. Waligóry, znanej obecnie jako Żytnia. Kolejnym krokiem rozwoju tej ulicy było przedłużenie jej w latach 70. i 80. w kierunku ul. Krakowskiej, co stanowiło część ambitnego projektu, który obejmował dalsze plany na przekroczenie ul. Jagiellońskiej przez m.in. Pakosz w stronę Staszowa.
Początkowo, ulica miała charakter przemysłowy, lecz z biegiem lat zaczęła przybierać bardziej miejską formę. Warto zauważyć, że w różnych miejscach jej zabudowa pozostaje luźna, co nadaje jej unikalny charakter.
Przebudowy ul. Jagiellońskiej
W 2009 roku przeprowadzono prace mające na celu wzmocnienie nawierzchni na odcinku biegnącym od ulicy Piekoszowskiej do ulicy 1 Maja. Od tego czasu, aż do 2022 roku, nie realizowano istotnych remontów. Wyjątek stanowiły jedynie prace modernizacyjne na skrzyżowaniach z ulicą Piekoszowską, na którym zbudowano rondo, oraz z ulicą Karczówkowską.
W ramach implementacji Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS) w latach 2022-2023 częściowo przebudowano skrzyżowanie ulicy Jagiellońskiej z ulicami: 1 Maja, Hożą oraz Krakowską.
Na pół roku przed zakończeniem 2022 roku planowano rozpoczęcie remontu w rejonie ulic Jagiellońskiej, Karczówkowskiej, Podklasztornej oraz Kamińskiego. W ramach tego projektu przewidziano przebudowę skrzyżowania ulic Jagiellońskiej oraz Karczówkowskiej, do którego bezpośrednio miałaby dołączyć ulica Kamińskiego. Dodatkowo miała zostać zainstalowana sygnalizacja świetlna. Ostatecznie remont wystartował 1 grudnia 2022 roku i planowano jego zakończenie na 15 grudnia 2023 roku.
Ważniejsze obiekty przy ul. Jagiellońskiej
W obrębie ulicy Jagiellońskiej w Kielcach znajduje się wiele istotnych obiektów, które pełnią ważne funkcje w życiu lokalnej społeczności. Oto kilka z nich:
- zajezdnia MPK,
- Zespół Szkół nr 2, do którego należy X LO, Branżowa Szkoła nr 6 oraz Technikum nr 11,
- Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. E. Lipińskiego,
- Ogród Botaniczny,
- Wojewódzka Specjalistyczna Przychodnia Gruźlicy i Chorób Płuc w Kielcach, która jest częścią Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, usytuowanego w rogu ulic Jagiellońskiej oraz Grunwaldzkiej na Czarnowie,
- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,
- oddział nr 7 PKO BP,
- Zespół Szkół Mechanicznych, który obejmuje Technikum nr 2 oraz Branżową Szkołę nr 1,
- III LO.
Obiekty te nie tylko świadczą o bogatej infrastrukturze edukacyjnej i zdrowotnej, ale również odgrywają kluczową rolę w codziennym życiu mieszkańców Kielc.
Ulica Jagiellońska a ruch tranzytowy
W dniu 24 stycznia 2022 roku Wiktor Pytlak, pełniący funkcję prezesa Stowarzyszenia Mieszkańców Osiedla Jagiellońskie, złożył formalny wniosek, który dotyczy wprowadzenia zakazu ruchu tranzytowego na ulicy Jagiellońskiej. W swoim wystąpieniu odniósł się do istotnych kwestii związanych z bezpieczeństwem mieszkańców.
Warto zauważyć, że od kilku lat funkcjonuje ciąg komunikacyjny, który obejmuje ulice Krakowską, Armii Krajowej, Żelazną oraz Gosiewskiego, a kończy się na Zagnańskiej. Jest to kluczowy szlak tranzytowy w tej części miasta, który ma na celu odciążenie lokalnych ulic.
Pomimo tych działań, wiele osób korzystających z samochodów decyduje się na skrócenie swojej trasy, wybierając kierunek ulicą Jagiellońską. W rezultacie, w połowie marca Miejski Zarząd Dróg wprowadził nowe oznaczenia, szczególnie na ul. Krakowskiej, co ma na celu skierowanie ruchu tranzytowego dalej przez DW762.
Komunikacja miejska
Ulica Jagiellońska jest jedną z kluczowych arterii komunikacyjnych w Kielcach. Wzdłuż tej ulicy znajdują się 14 przystanków autobusowych, które obsługiwane są przez 18 różnych linii, w tym między innymi linie 1, 2, 5, 13, 18, 23, 25, 26, 28, 31, 35, 50, 51, 102, 107, 114, N1 oraz Z.
Dodatkowo, na rogu Jagiellońskiej i Krakowskiej znajduje się zajezdnia MPK, która została oddana do użytku w 1967 roku. Jest to ważny punkt, który wpływa na sprawność i efektywność transportu publicznego w mieście.
Przypisy
- Ulice Jagiellońska i Wojska Polskiego już niebawem będą przejezdne [online], 14.12.2023 r. [dostęp 15.12.2023 r.]
- Weronika W. Kępa, Utrudnienia na skrzyżowaniu Krakowskiej z Jagiellońską [online], emkielce.pl [dostęp 20.05.2023 r.]
- Rusza przebudowa ważnego skrzyżowania. Od 1 grudnia zmiany w organizacji ruchu na ul. Jagiellońskiej - Oficjalna strona internetowa Miasta Kielce [online], www.kielce.eu, 30.11.2022 r. [dostęp 20.05.2023 r.]
- Umowa podpisana! Już wkrótce ruszy remont ważnego skrzyżowania i kilku ulic w rejonie ŚCO [online], wKielcach.info, 07.07.2022 r. [dostęp 09.07.2022 r.]
- Agata A. Kowalczyk, Rozkopane skrzyżowanie w Kielcach, a w planie są prace na... sześćdziesięciu. Ruszył montaż Inteligentnego Systemu Transportowego [online], Kielce Nasze Miasto, 26.01.2022 r. [dostęp 26.01.2022 r.]
- Telewizja Polska T.P. S.A, Ruch tranzytowy ograniczony na ulicy Jagiellońskiej. Zmieniono już oznakowanie [online], kielce.tvp.pl, 10.08.2022 r. [dostęp 10.08.2022 r.]
- Agata A. Kowalczyk, Tiry rozjeżdżają ulice Jagiellońską w Kielcach. Mieszkańcy proszą o zakaz ruchu tranzytowego [online], Kielce Nasze Miasto, 25.01.2022 r. [dostęp 25.01.2022 r.]
- Telewizja Polska T.P. S.A, Wyczekiwany remont. Niebezpieczne skrzyżowanie zostanie przebudowane [online], kielce.tvp.pl [dostęp 25.09.2021 r.]
- Przebudowa Jagiellońskiej opóźniona [online], Radio Kielce [dostęp 25.09.2021 r.]
- Miejski Zarząd Dróg w Kielcach - Zadania inwestycyjne roczne w roku 2009 [online], www.mzd.kielce.pl [dostęp 09.03.2022 r.]
- a b Historia kieleckich ulic [online], Radio Kielce [dostęp 24.09.2021 r.]
- a b Miejski Zarząd Dróg w Kielcach - Ulice z nazwami zaczynającymi się od litery J do litery L [online], www.mzd.kielce.pl [dostęp 19.09.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Tarnowska w Kielcach | Plac Wolności w Kielcach | Ulica Batalionów Chłopskich w Kielcach | Rondo Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach | Aleja Jerzego Popiełuszki w Kielcach | Aleja Solidarności w Kielcach | Rynek w Kielcach | Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów w Kielcach | Ulica 1 Maja w Kielcach | Ulica Bodzentyńska w Kielcach | Ulica Zagórska w Kielcach | Ulica Świętokrzyska w Kielcach | Ulica Piotra Ściegiennego w Kielcach | Ulica Warszawska w Kielcach | Aleja IX Wieków Kielc | Ulica Żytnia w Kielcach | Ulica Źródłowa w Kielcach | Ulica Zagnańska w Kielcach | Ulica Wojska Polskiego w Kielcach | Ulica Wincentego Witosa w KielcachOceń: Ulica Jagiellońska w Kielcach