Ulica Romualda Mielczarskiego w Kielcach


Ulica Romualda Mielczarskiego to istotny element infrastruktury Kielc, który posiada swoje unikalne znaczenie w kontekście miejskim.

Znajduje się w sercu stolicy województwa świętokrzyskiego i w szczególny sposób przyczynia się do komunikacji w tym rejonie.

Przebieg

Ulica Mielczarskiego w Kielcach rozpoczyna swój bieg na dwupoziomowym skrzyżowaniu z ulicą Krakowską. Następnie krzyżuje się z różnymi innymi ulicami, w tym z ulicą Karczówkowską oraz Grunwaldzką (DW786). Trasa kończy się na skrzyżowaniu z ulicą 1 Maja.

Warto zauważyć, że ulica Mielczarskiego na całej swojej długości jest równoległa do linii kolejowej nr 8 oraz wojewódzkiej drogi nr 762, obejmującej ulice Armii Krajowej, Żelazną i P. Gosiewskiego.

Historia

Ulica, która obecnie nosi nazwisko Mielczarskiego, była niegdyś znana jako ulica Młynarska. Nazwa ta pochodzi od największego młyna w Kielcach, zbudowanego w 1926 roku, który mieścił się w jej pobliżu i obecnie znajduje się pod wiaduktami ulicy Krakowskiej. Ta ulica stanowiła ważny łącznik pomiędzy 1 Maja a ulicą Krakowską, pełniąc tę rolę aż do momentu, gdy po drugiej stronie torów kolejowych stworzono alternatywną trasę. Ulica zachowuje do dziś swój przemysłowo-gospodarczy charakter.

Obecną nazwę ulica zawdzięcza Romualdowi Mielczarskiemu, który był jednym z kluczowych zwolenników idei spółdzielczości spożywczej. Jest to postać znacząca dla historii regionu.

Na boisku przy ulicy Mielczarskiego drużyna Korona Kielce rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz, co dodatkowo podkreśla miejsce tej ulicy w lokalnym życiu sportowym. W 2007 roku na ulicy Mielczarskiego przeniesiono targowisko miejskie, które wcześniej funkcjonowało na rogu ulic Piekoszowskiej i Opalińskiej. Targowisko to istniało tam przez 16 lat, aż do momentu, gdy teren został przekazany Wojskom Obrony Terytorialnej, co spowodowało jego powrót do pierwotnej lokalizacji.

Ważniejsze obiekty przy ul. Mielczarskiego

Na ulicy Mielczarskiego w Kielcach można znaleźć wiele interesujących miejsc. Warto rozpocząć od FabrykiWSP „Społem” Kielce, znanej z produkcji Majonezu Kieleckiego, który wytwarzany jest tutaj nieprzerwanie od 1959 roku.

Kolejnym istotnym punktem jest Kościół Niepokalanego Serca NMP w Kielcach, który powstał w 1947 roku. Należy on do dekanatu Kielce-Zachód w diecezji kieleckiej i cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

Na koniec, warto wspomnieć o zakładach kieleckiej „Iskry„, które również znajdują się przy tej ulicy. To ważny element lokalnej gospodarki i przemysłu.

Komunikacja miejska

Na ulicy Mielczarskiego w Kielcach znajdują się dwa przystanki, które położone są pomiędzy ulicami Grunwaldzką oraz Karczówkowską. Dodatkowo, przystanki te są obsługiwane przez dwie linie komunikacyjne, a są to linie numer 28 oraz 108.

Przypisy

  1. Na Czarnów w Kielcach wraca bazarek. Budki już stoją. [online], kielce.naszemiasto.pl [dostęp 16.11.2023 r.]
  2. Iskra Zakład Maszyn i Łożysk Specjalnych - Kielce [online], www.iskra-zmils.com.pl [dostęp 28.12.2021 r.]
  3. Historia kieleckich ulic [online], Radio Kielce [dostęp 28.12.2021 r.]
  4. Miejski Zarząd Dróg w Kielcach - Ulice z nazwami zaczynającymi się od litery Ł do litery N [online], www.mzd.kielce.pl [dostęp 18.12.2021 r.]
  5. Nasza historia | WSP "Społem" w Kielcach - producent Majonezu Kieleckiego [online], www.wspspolem.com.pl [dostęp 18.12.2021 r.]
  6. ZTM Kielce - Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach [online], ztm.kielce.pl [dostęp 11.12.2021 r.]
  7. Szymon Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Kielce: Oficyna Poligraficzna APLA Spółka Jawna, 2008, s. 218. ISBN 978-83-85953-44-9.

Oceń: Ulica Romualda Mielczarskiego w Kielcach

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:12