UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kielce - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Tadeusz Rybkowski


Tadeusz Lubicz Rybkowski, który przyszedł na świat w 1848 roku w Kielcach, był znanym polskim malarzem oraz ilustratorem. Jego twórczość miała duży wpływ na rozwój sztuki w Polsce.

Zmarł 16 września 1926 roku we Lwowie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny.

Życiorys

Tadeusz Rybkowski, uznawany za jednego z czołowych przedstawicieli swojego pokolenia, w 1865 roku zakończył naukę w gimnazjum kieleckim. Po tym ważnym etapie, jego droga artystyczna zaprowadziła go do Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której miał zaszczyt uczyć się w pracowni Władysława Łuszczkiewicza. W latach 1875-1877 kontynuował naukę w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, uzupełniając ją o lekcje u znakomitych artystów, takich jak Leopold Löffler oraz Hans Makart.

Po zakończeniu formalnej edukacji, Rybkowski pozostał na terytorium Austro-Węgier, jednak jego pasja do sztuki prowadziła go w liczne podróże po Włoszech i Niemczech. W 1893 roku osiedlił się w Lwowie, gdzie objął stanowisko nauczyciela rysunku w Państwowej Szkole Przemysłowej, a także zainicjował własną, prywatną szkołę malarstwa i rysunku, skierowaną głównie do kobiet.

Jako artysta, Tadeusz Rybkowski oddawał hołd codziennemu życiu i tradycjom wiejskim. Jego prace najczęściej przedstawiały tematy związane z wiejskimi scenami rodzajowymi, polowaniami, zaprzęgami oraz jarmarkami. Rybkowski szczególnie uwieczniał codzienne życie Hucułów, tworząc dzieła, które do dziś zachwycają swoją autentycznością. Poza tym, ilustrował książki oraz podejmował się malarstwa ściennego, co podkreślało jego wszechstronność jako artysty.

Jego życie osobiste również miało swoje znaczenie. W 1888 roku Tadeusz związał swoje życie z Jadwigą Nowolecką, córką księgarza i wydawcy, która niestety odeszła w 1911 roku. Artysta do końca swoich dni związany był ze Lwowem, gdzie znalazł swoje miejsce spoczynku na Cmentarzu Łyczakowskim, pozostawiając po sobie dziedzictwo pełne piękna i głębokiej refleksji.

Przypisy

  1. Tadeusz Rybkowski, Kuryer Lwowski (Lemberger Courier), 20.09.1899 r., s. 4 [dostęp 13.04.2019 r.]
  2. Zmarli, Kuryer Lwowski (Lemberger Courier), 18.12.1911 r., s. 5 [dostęp 13.04.2019 r.]
  3. Ślub, Kuryer Lwowski (Lemberger Courier), 26.08.1888 r., s. 10 [dostęp 13.04.2019 r.]
  4. Adam Massalski, Jerzy Szczepański, Słownik biograficzny zasłużonych nauczycieli i wychowanków. I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Kielce 2010, s. 110.

Oceń: Tadeusz Rybkowski

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:16