Zalesie (Kielce)


Zalesie jest częścią Kielc, która znajduje się na ich zachodnich krańcach. Do 1979 roku było osobną miejscowością w granicach gminy Sitkówka-Nowiny, aktualnie w gminie Nowiny. Obszar ten dzieli się na kilka części, a wśród nich możemy wyróżnić: Zalesie I, Zalesie Stare, Zalesie II, Ślazy oraz Aleksandrówkę.

Walory geograficzne Zalesia sprawiają, że położone jest ono po północnej stronie Pasma Zgórskiego, częściowo w granicach Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Dominującą w okolicy górą jest Patrol, który osiąga wysokość 388 m n.p.m. Zalesie otoczone jest atrakcyjnymi lokalizacjami: na wschodzie graniczy z rzeką Bobrzą oraz dzielnicą Białogon, z północy z dzielnicą Dobromyśl oraz wsią Janów Dln., na zachodzie z wsią Jaworznia, a od południa z dzielnicą Słowik.

Dojazd do Zalesia jest możliwy dzięki miejskim liniom autobusowym 5 i 28, co ułatwia mieszkańcom oraz turystom dostęp do tej lokalizacji. Przez obszar Zalesia przebiegają istotne szlaki komunikacyjne, w tym:

  • droga wojewódzka 761, łącząca Białogon (762) i Piekoszów (786),
  • linia kolejowa 568 (łącznik): Sitkówka (8) - Szczukowice (61),
  • czerwony szlak pieszy (Kielce - Chęciny),
  • żółty szlak spacerowy wokół Kielc (wariant dłuższy),
  • czerwony szlak rowerowy (Stadion - Słowik).

Interesującym elementem krajobrazu Zalesia jest góra Patrol, przez którą przebiega niebieski szlak pieszy, prowadzący od Łagowa do Chęcin. Ulica Dobromyśl, jedna z głównych arterii tej dzielnicy, prowadzi w kierunku czerwonego szlaku rowerowego łączącego Karczówkę z Podzamczem Piekoszowskim.

Przypisy

  1. Kielce nie posiadają jednolitego, usankcjonowanego ustawą podziału administracyjnego, stąd nazwanie Zalesia osiedlem lub dzielnicą może prowadzić do błędu
  2. Dz.U. z 1979 r. nr 26, poz. 155
  3. a b c TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), integralne części miasta Kielce

Oceń: Zalesie (Kielce)

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:7