UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kielce - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kawetczyzna (Kielce)


Kawetczyzna to malownicza część Kielc, zlokalizowana na południowych obrzeżach tego miasta. Graniczy bezpośrednio z Barwinkiem, stając się częścią spokojnego i przyjemnego otoczenia. Od południa Kawetczyzna łączy się z obszarami, które są bogate w przyrodę, obejmującymi Pasmo Posłowickie oraz Pasmo Dymińskie, które stanowią element Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Warto również dodać, że Kawetczyzna jest częścią Kielc od 1930 roku.

W Kawetczyźnie znajduje się wiele głównych ulic, które są istotne dla lokalnej społeczności. Wśród nich wyróżniają się: Buska, Iłżecka, Jędrzejowska, Konecka, a także ulica św. Rafała Kalinowskiego, która dawniej nosiła nazwę Kozienicka. Inne ważne ulice to: Łagowska, Opatowska, Opoczyńska, Pińczowska, Włoszczowska oraz Wiślicka, wcześniej znana jako Sandomierska.

Obszar Kawetczyzny jest także istotny z religijnego punktu widzenia, bowiem na jego terenie znajduje się zakon Karmelitanek Bosych. Większa część tego regionu wchodzi w skład parafii Chrystusa Króla, co przyciąga nie tylko mieszkańców, ale także odwiedzających, którzy chcą poczuć duchową atmosferę tego miejsca.

Turystyka

Kawetczyzna to miejsce, które z pewnością przyciąga miłośników turystyki. Znajdują się tutaj interesujące szlaki, które zachęcają do eksploracji okolicy.

Przez ten malowniczy teren przechodzą różnorodne trasy, w tym:

  • niebieski szlak turystyczny, prowadzący z Chęcin do Łagowa,
  • żółty szlak spacerowy, okrążający Kielce.

Komunikacja

W Kawetczyźnie dostęp do komunikacji miejskiej zapewniają autobusy linii nr 2, 27, 29 oraz 30. Skorzystanie z tych środków transportu umożliwia łatwe poruszanie się po okolicy.

Osobliwością tej lokalizacji jest ulica ks. Piotra Ściegiennego, która biegnie przez Kawetczyznę. Warto zauważyć, że około 100 metrów na południe od tej dzielnicy, ulica Ściegiennego łączy się z aleją ks. Jerzego Popiełuszki, stanowiącą część drogi krajowej 73. To kluczowe połączenie ułatwia dostęp do głównych arterii komunikacyjnych regionu.

Przypisy

  1. Znakowane szlaki turystyczne w województwie świętokrzyskim - SWIETOKRYSKIE.PL [online], www.swietokrzyskie.pl [dostęp 24.11.2017 r.] (pol.).
  2. Uchwała nr 383/93 RM w Kielcach w sprawie zmiany nazwy ulic.
  3. Uchwała nr 179/91 RM w Kielcach w sprawie zmiany nazwy ulicy.
  4. Dzikowski W., Kopertowska D., Toponimia Kielc: nazwy części miasta i obiektów fizjograficznych oraz nazwy ulic i placów, wyd. PWN, Warszawa-Kraków, 1976.
  5. Pazdur J. Dzieje Kielc 1864-1939, wyd. Ossolineum, Wrocław, 1971.
  6. TERNIT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), integralne części miasta Kielce.
  7. Plan Kielc, dowolne wydanie z lat 1978-2009, podaje nazwę Kawetczyzna lub Kaweczyzna.
  8. Kielce nie posiadają jednolitego, usankcjonowanego uchwałą Rady Miasta podziału administracyjnego, stąd nazwanie Kawetczyzny osiedlem lub dzielnicą może prowadzić do błędu.
  9. a b c GEOPORTAL Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej w Kielcach.
  10. ZTM Kielce.

Oceń: Kawetczyzna (Kielce)

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:17