Herby (Kielce)


Herby to interesująca część Kielc, położona w północno-zachodniej części miasta. Historia tego obszaru sięga czasów, gdy był on zamieszkiwany głównie przez kolejarzy, co jest efektem lokalizacji stacji kolejowej Kielce Herbskie oraz trasy kolejowej Kielce–Fosowskie, która wyznaczała południową granicę tej dzielnicy. Warto zauważyć, że z północnej strony Herby sąsiadują z rozległym kompleksem leśnym oraz dzielnicą Skrzetle, w której znajduje się kluczowy obiekt – Elektrociepłownia Kielce.

Aktualnie Herby odgrywają rolę mieszkalno-przemysłową, charakteryzując się głównie zabudową domków jednorodzinnych oraz bloków mieszkalnych. Fascynujące jest również pochodzenie nazwy Herbów, która jest związana z "Mostem Herbski", czyli wiaduktem nad linią kolejową Kielce Główne–Fosowskie, wzdłuż ulicy 1 Maja, istotnej arterii wylotowej w kierunku Łodzi.

W obrębie Herbów można znaleźć szereg istotnych instytucji – między innymi Pierwszy Urząd Skarbowy zlokalizowany przy ul. Wróblej 17 oraz Drugi Urząd Skarbowy przy ul. Częstochowskiej. Dodatkowo, jeden z gmachów Urzędu Miasta Kielce znajduje się przy ul. Strycharskiej, co podkreśla znaczenie tej dzielnicy.

Znajduje się tu również Staropolska Szkoła Wyższa oraz Stowarzyszenie Bezpieczny Dom, usytuowane przy ul. mjra Jana Piwnika "Ponurego". Warto dodać, że w rejonie ul. Helenówek mieści się zespół szkół ponadpodstawowych AWANS, a w pobliżu ul. Wróblej można napotkać Szkołę Podstawową nr 5. Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest centrum handlowe "Centrum Herby", które stanowi ważny punkt na mapie społecznej tej dzielnicy.

Komunikacja

Herby są miejscowością, przez którą przebiega droga krajowa nr 74 łącząca Wieluń i Zosin, a lokalnie nazywana jest również ulicą Łódzką. To dwujezdniowa trasa, która w planach ma przejść modernizację do standardu drogi ekspresowej, co z pewnością wpłynie na poprawę komunikacji w regionie.

Transport publiczny w tej okolicy zapewniają autobusy kursujące na różnych liniach, w tym 9, 21, 23, 32, 36, 44, 53, 54, 107 oraz 112. Tak bogata oferta komunikacyjna umożliwia mieszkańcom oraz gościom łatwy dostęp do różnych miejsc w Kielcach oraz w okolicy.

Nazwa

Nazwa tego miejsca jest znana od 1910 roku, kiedy to zaczęła być wzmiankowana w różnych dokumentach. Istotne jest, że pochodzi ona bezpośrednio od robotniczej osady o nazwie Herby, znajdującej się nieopodal Częstochowy.

To niezwykłe przeniesienie nazewnictwa miało miejsce w czasie budowy linii kolejowej, która połączyła te dwie wspomniane miejscowości z Kielcami. Dodatkowo, stacja kolejowa nosząca nazwę Kielce Herbskie również odegrała swoją rolę w utworzeniu tej nowej nazwy.

Przypisy

  1. Przetargi na rok 2022 - gotowość i założenia - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Portal Gov.pl [online], Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad [dostęp 23.01.2022 r.]
  2. Kielce nie posiadają jednolitego, usankcjonowanego ustawą podziału administracyjnego, stąd nazwanie Herbów osiedlem lub dzielnicą może prowadzić do błędu.
  3. Plan Kielc, dowolne wydanie z lat 1978-2009, podaje nazwę Herby.
  4. Władysław Dzikowski, Danuta Kopertowska, Toponimia Kielc, Warszawa-Kraków 1976.
  5. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), integralne części miasta Kielce.

Oceń: Herby (Kielce)

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:19