Kościół Świętej Trójcy w Kielcach (ewangelicko-augsburski)


Kościół Świętej Trójcy, znany również jako kościół ewangelicki, to zabytkowa świątynia usytuowana przy głównym deptaku miejskim, który znajduje się na ulicy Henryka Sienkiewicza w Kielcach.

Ten niezwykły obiekt architektoniczny przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów, stanowiąc ważny punkt w lokalnym krajobrazie.

Historia

Pod koniec XVIII wieku w Kielcach zaczęli osiedlać się specjaliści z branży górniczej, rzemieślnicy oraz inżynierowie, którzy identyfikowali się jako ewangelicy. Ta tendencja utrzymała się również w XIX wieku. Nowi mieszkańcy miasta znajdowali zatrudnienie w Szkole Akademiczno-Górniczej oraz w Hucie Miedzi „Aleksander” na Białogonie.

W roku 1812 rozpoczęto starania mające na celu powołanie parafii ewangelickiej w Kielcach. Z danych wynika, że w 1834 roku liczba członków parafii wyniosła 611 osób. Warto przytoczyć słowa Jerzego Jerzmanowskiego, który zauważył: „…(liczba parafian) zaczęła maleć dopiero z latami. W mieście nie pamiętano religijnych zatargów, ani nawet jaskrawych niechęci. Królowało przyjazne współżycie wyznawców różnych religii i wzajemna tolerancja”. W latach trzydziestych XIX wieku gmina ewangelicka zyskała wsparcie Głównej Dyrekcji Hutniczej w Kielcach, której dyrektorem był ewangelik – Jan Ullman.

W 1835 roku gmina ewangelicka złożyła wniosek do władz miejskich o przyznanie terenu na budowę kościoła w pobliżu ówczesnego deptaku. Ostatecznie władze miasta wydaly pozytywną decyzję oraz zagwarantowały fundusze na realizację inwestycji. W rezultacie budowę świątyni zainicjował w 1837 roku Kajetan Hołdakowski (Chołdakowski), przedsiębiorca budowlany z Pińczowa, który został pochowany na kieleckim Cmentarzu Starym. Projekt budynku opracował inżynier wojewódzki województwa krakowskiego Karol Meyzer.

W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej świątynia była wykorzystywana przez parafię polskokatolicką, która nosiła imię Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Architektura

Projekt tego obiektu zakładał zrealizowanie kościoła w stylu klasycystycznym, który został stworzony na planie prostokąta. Posiada on jednonawowy korpus oraz wieżę usytuowaną od strony północnej, w której umieszczono główne wejście do świątyni oraz schody prowadzące na chór.

W tamtych czasach plany urbanistyczne przewidywały stworzenie ulicy w południowej części działki, na której powstawała budowla. Z tego powodu architektura obiektu przyjęła formę trapezu prostokątnego, z nachyloną stroną od kierunków przyszłego ciągu komunikacyjnego.

Wokół świątyni istniał ogród, który nie przetrwał do dzisiejszych czasów, lecz władze parafii planują jego odzyskanie i rekonstrukcję. Jednocześnie, na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza oraz Hipotecznej zbudowano dom dla pastora, który funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Stan obecny

W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat, po zakończeniu II wojny światowej, znacznie zmniejszyła się liczba wiernych, co wpłynęło na sytuację finansową parafii. To zubożenie znalazło swoje odzwierciedlenie w złym stanie technicznym budynku kościoła. W tym okresie świątynia była współużytkowana przez parafię polskokatolicką.

W 2001 roku świątynia przeszła generalny remont, którego koszty zostały pokryte z funduszy przyznanych przez wojewodę świętokrzyskiego. We wrześniu tego samego roku kościół zyskał zaszczytne miano Ekumenicznej Świątyni Pokoju. Jest to *pierwszy tego rodzaju obiekt w Polsce*, który umożliwia różnym kościołom oraz związkom wyznaniowym, w tym mniejszościom religijnym, odprawianie swoich obrządków religijnych.

Obecnie budynek ten służy nie tylko ewangelikom, ale także katolikom polskim oraz wszystkim chrześcijanom wyznania ewangelicznego. Kościół, będący najwyżej położonym obiektem przy ul. Henryka Sienkiewicza, ulokowany jest na wysokości 299,64 m n.p.m.

Kościół ewangelicko-augsburski pod wezwaniem Świętej Trójcy w Kielcach funkcjonuje obecnie jako filiał parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu, należąc do diecezji warszawskiej. Nabożeństwa odbywają się każdą niedzielę miesiąca o godzinie 10:00.

Świątynia jest wykorzystywana również przez kielecką parafię polskokatolicką, której proboszczem jest ks. dziek. mgr Paweł Walczyński.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 21.05.2010 r.]
  2. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Radomiu i Kielcach – Plan nabożeństw

Oceń: Kościół Świętej Trójcy w Kielcach (ewangelicko-augsburski)

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:15