UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kielce - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kościół św. Józefa Robotnika w Kielcach


Kościół świętego Józefa Robotnika to ważny obiekt kultu religijnego, który pełni rolę rzymskokatolickiego kościoła parafialnego, podlegającego dekanatowi Kielce-Północ w diecezji kieleckiej. Stanowi on istotny element społeczności lokalnej i jest miejscem zbiegu duchowości oraz tradycji katolickiej.

Usytuowany w malowniczej dzielnicy Szydłówek w Kielcach, kościół ten dzieli z mieszkańcami wiele ważnych wydarzeń, zarówno tych duchowych, jak i społecznych, które wzbogacają życie lokalnej społeczności.

Historia i architektura

Parafia uzyskała stosowne zezwolenie na budowę kościoła w roku 1973. Jego budową zajął się ksiądz proboszcz Jan Kudelski, który stanął na czele tego ambitnego projektu. Świątynia, prezentująca współczesne podejście do architektury sakralnej, została stworzona przez zespół architektów: Władysława Pieńkowskiego, Mariana Szymanowskiego oraz Kingę Pieńkowską-Osińską.

Kamień węgielny, pochodzący ze słynnego Grobu Św. Piotra w Rzymie, zyskał błogosławieństwo papieża Pawła VI, a jego wmurowanie miało miejsce w 10 października 1976 roku, podczas ceremonii prowadzonej przez biskupa Jana Jaroszewicza. Już w roku 1983 kościół zyskał status miejsca kultu, gdyż rozpoczęto odprawianie Mszy Świętych w górnym obszarze świątyni.

Po długim okresie, przekraczającym dwadzieścia lat budowy, dokonano konsekracji tej świątyni 19 listopada 1995 roku, czyniąc to arcybiskup Józef Kowalczyk, który był nuncjuszem apostolskim w Polsce.

W wejściu do świątyni uwagę przyciąga figura Św. Józefa z Dzieciątkiem, umiejscowiona na kolumnie. Jest to dzieło rzeźbiarskie autorstwa Jerzego Sikorskiego. Kościół zaprojektowany jest na planie ćwiartki koła, co nadaje mu wyjątkowy charakter, a jego wnętrze w większości jest jednoprzestrzenne.

Na sklepieniu znajdują się monumentalne, ażurowo powycinane żebra, które promieniście zbiegają się nad centralnym ołtarzem. Obecny ołtarz, wykonany z marmuru kararyjskiego, również pochodzi z warsztatu Jerzego Sikorskiego. Autorką stacji drogi krzyżowej jest Anna Grocholska.

W nawie kościoła umieszczono dwa ołtarze: jeden ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz drugi, poświęcony Św. Józefowi, w którym znajduje się kopia cudownego obrazu Św. Józefa z Kalisza, namalowana przez Krzysztofa Jackowskiego. Organy, znajdujące się w świątyni, zostały skonstruowane w Zakładzie Organowym Jana Zycha.

Ponadto, w dolnej części świątyni umieszczony jest ołtarz główny zdobiony oryginalnych rozmiarów figurą Matki Bożej Fatimskiej, przywiezioną bezpośrednio z Portugalii. Figura ta znajduje się powyżej złoconego tabernakulum. W krypcie przedpogrzebowej z kolei można podziwiać freski autorstwa Łucji i Józefa Ośminów.

Warto również zaznaczyć, że kościół ujęty jest w spisie obiektów gminnej ewidencji zabytków miasta Kielce, co potwierdza jego znaczenie historyczne oraz architektoniczne.

Przypisy

  1. Zarządzenie Nr 419/2014 z dnia 19.11.2014 r. w sprawie założenia Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Kielce. Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Kielce. [dostęp 30.06.2017 r.]
  2. Kielce - św. Józefa Robotnika. Diecezja kielecka. [dostęp 29.06.2017 r.]

Oceń: Kościół św. Józefa Robotnika w Kielcach

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:12