Mariusz Malec (reżyser)


Mariusz Malec, urodzony 15 kwietnia 1968 roku w Kielcach, to postać z kręgu polskiej sztuki filmowej, uważany za reżysera, dokumentalistę i scenarzystę.

Jest on także członkiem kapituły Nagrody Jana Rodowicza „Anody”, która przyznaje wyróżnienia osobom o wyjątkowych osiągnięciach, nazywanych „powstańcami współczesności”.

Mariusz Malec odegrał fundamentalną rolę w stworzeniu koncepcji Domu Myśli Braterskiej, który ma na celu wspieranie porozumienia między różnymi formacjami harcerskimi w Polsce.

Co więcej, jest jednym z założycieli Stowarzyszenia „Nasza Historia”, które promuje postawy patriotyczne wśród dzieci i młodzieży oraz zajmuje się szerzeniem kultury i sztuki narodowej.

Życiorys

Mariusz Malec to zdolny reżyser oraz absolwent Wydziału FilozofiiKatolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jego edukacja nie ogranicza się jedynie do tego, ponieważ ukończył również podyplomowe studia reżyserii filmowo-telewizyjnej na Wydziale Radia i TelewizjiUniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Malec zdobył uznanie na festiwalach filmowych zarówno w Polsce, jak i za granicą, co świadczy o jego wyjątkowych umiejętnościach oraz artystycznej wrażliwości. Jako laureat m.in. Grand Prix Tampere International Film Festiwal w Finlandii – jednego z najważniejszych światowych festiwali dokumentalnych, a także zdobywca „Nagrody Światła” za innowacyjne podejście do tematu dokumentalnego na festiwalu DokumentART w Niemczech, przyczynia się do rozwoju tej dziedziny sztuki.

W swoim dorobku artystycznym ma wiele telewizyjnych spektakli teatralnych, programów cyklicznych „na żywo” oraz teledysków. Kiedy mowa o kinie fabularnym, warto wspomnieć o jego debiutanckim filmie Człowiek wózków (2000), który był prezentowany na festiwalach na pięciu kontynentach i został określony przez krytyków jako „metafizyczne kino drogi”. Druga jego produkcja, komedia romantyczna Jeszcze raz (2008), z udziałem Danuty Stenki i Jana Frycza, przyciągnęła ponad 700 000 widzów.

Mariusz Malec współpracował z Europejską Unią Nadawców Radiowo-telewizyjnych EBU oraz z kanałem „Arte”, a także z różnymi stacjami telewizyjnymi w Niemczech i Hiszpanii. Jego dorobek obejmuje 30 filmów dokumentalnych, które są świadectwem jego niezwykłej pasji i zaangażowania w tworzenie interesujących narracji. Od ponad ośmiu lat reżyseruje również znane seriale „Na dobre i na złe” oraz „M jak Miłość”, wzbogacając polski krajobraz telewizyjny o różnorodne opowieści.

Filmografia – fabuła

Filmografia Mariusza Malca jest pełna znaczących osiągnięć, które podkreślają jego talent i umiejętności jako reżysera.

Człowiek wózków to dzieło z 2000 roku, które zdobyło uznanie w różnych dziedzinach. Film ten otrzymał nominacje do prestiżowej Nagrody Orła w dwóch kategoriach: zdjęcia, za które odpowiedzialny był Jacek Petrycki, oraz scenariusza, który napisał sam Mariusz Malec. Ponadto film zdobył nagrodę za scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pjongjangu, co świadczy o jego międzynarodowej wartości artystycznej.

Film okazał się również dużym sukcesem podczas Przeglądu Filmów w Koszalinie, gdzie został uznany za najciekawszy film. Dodatkowo, Mariusz Malec został nagrodzony z Publiczności za najlepszy debiut podczas X Przeglądu Filmów Fabularnych „Debiuty” w Koninie. Jego dzieło było prezentowane na wielu festiwalach filmowych w różnych częściach świata, w tym w Valladolid (Hiszpania), Mannheim (Niemcy), Kair (Egipt), czy Szanghaju (Chiny).

Kolejnym istotnym osiągnięciem w filmografii Malca jest produkcja z 2008 roku Jeszcze raz, która zasłynęła na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kijowie dzięki znakomitej roli Danuty Stenki, która otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą, potwierdzając tym samym wysoką jakość aktorską w jego kinie.

Teatr Telewizji

W Teatrze Telewizji Mariusz Malec ma na swoim koncie szereg znaczących realizacji, które wzbogaciły polską sztukę teatralną. Wśród jego kluczowych dzieł można znaleźć:

  • 1994 Przerwana rozmowa Tadeusza Różewicza,
  • 1999 Zostawmy to przeznaczeniu Victora Haima,
  • 2008 Pseudonim ANODA Pawła Mossakowskiego,
  • 2014 Zabójcza pewność Markusa Lloyda.

Filmografia – dokument

Filmografia Mariusza Malca, utalentowanego reżysera, obejmuje szereg znakomitych dokumentów, które zyskały uznanie zarówno w kraju, jak i na światowych festiwalach filmowych.

  • 1991 – Droga,
  • 1992 – Balzak, czyli świat Kazimierza Mikulskiego,
  • 1993 – Boski architekt,
  • 1993 – Kołodziej numer 432,
  • 1994 – Gancwol fotograf,

Film ten zdobył nagrodę producencką TVP S.A. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie w 1994 roku.

  • 1995 – Cicha przystań,

Był on jednym z osiem najlepszych dokumentów świata na New York Film Festival w 1996 roku. Wyróżnienia dla tego filmu obejmują:

  • Grand Prix na DokumentART w Neubrandenburgu w 1996 roku,
  • Grand Prix na Tampere International Film Festival w 1996 roku.

Ponadto, dokument ten został doceniony przez Uniwersytet Warszawski.

  • 1996 – Dni tworzenia-dni zagłady,
  • 1997-1998 – Dzieje kultury polskiej (10 części cyklu),
  • 1998 – Stworzyć wiatr,

Za ten film przyznano mu tytuł najlepszego filmu o fotografii na Art Film Festival w Trancanske Teplice w 1999 roku.

  • 2000 – Matka nieznanego żołnierza,

Dzięki temu dziełu Mariusz Malec zdobył nagrodę główną „Wydarzenie Nurtu” na Ogólnopolskim Przeglądzie Form Dokumentalnych „NURT” w Kielcach w 2000 roku. Film został również wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo, gdzie uznano go za jeden z pięciu najlepszych dokumentów na świecie.

  • Boris Eifman. Wieczny wędrowiec,

Film ten zyskał miano jednego z najlepszych filmów o sztuce na Art Film Festival w Montrealu w 2002 roku.

  • 2002 – Człowiek, którego nie ma,

Wyróżniał się on nagrodą Planete dla najlepszego polskiego dokumentu na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2002 roku oraz innymi nagrodami, w tym:

  • nagroda Światła za innowacyjną opowieść dokumentalną,
  • nagroda Findling / Findlingspreis LVFK MV na DokumentART w Neubrandenburgu w 2002 roku.
  • 2003 – Nord – Ost. Teatr Śmierci,

Film zdobył nagrodę główną “Wydarzenie Nurtu” oraz nagrodę publiczności na Ogólnopolskim Przeglądzie Form Dokumentalnych „NURT” w Kielcach w 2003 roku.

  • Karolek,

Za ten dokument Mariusz Malec otrzymał nagrodę Anioła oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Programów i Filmów Religijnych w Warszawie w 2004 roku.

  • 2005 – Marcinek,

Ten dokument był nagradzany na Festival Internacional de Cine para Niños w Meksyku w 2005 roku jako najlepszy dokument.

  • 2008 – Trzy historie jednej historii,
  • 2010 – Oni szli Szarymi Szeregami,

Film zdobył nagrodę Krytyków Filmowych SDP dla dokumentu oraz posiadał patronat honorowy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Otrzymał także nagrodę specjalną Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego dla reżysera fabularyzowanego dokumentu.

Ostatnie wyróżnienia

W 2016 roku reżyser Mariusz Malec otrzymał prestiżową Nagrodę Teatru Polskiego Radia za swoje pierwsze osiągnięcia w reżyserii, związane z inscenizacją „Don Kichot”. Warto również zauważyć, że w 2014 roku został uhonorowany Medalem z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, który wręczył mu Prezes Związku Powstańców Warszawskich, gen. bryg. Zbigniew Ścibor-Rylski.

Rok 2014 to także okres, kiedy Malec zdobył Nagrodę „Ziemowita” podczas Przeglądu Filmów Edukacyjnych w Kielcach, który nagradza twórców filmowych za ich wkład w poszukiwanie wartości w sztuce filmowej.

W 2012 roku jego osiągnięcia zostały ponownie docenione, kiedy otrzymał Medal „Pro Patria”, przyznany przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Kolejnym ważnym wyróżnieniem była Nagroda Krytyków Filmowych SDP za film dokumentalny „Oni szli szarymi szeregami”.

W 2011 roku film „Oni szli szarymi szeregami” zyskał patronat honorowy prezydenta Bronisława Komorowskiego, co było dużym zaszczytem dla reżysera. Dwa lata wcześniej, w 2010 roku, Malec otrzymał nagrodę specjalną od prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas XXV Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie, za ukazanie patriotycznego wychowania młodzieży w II Rzeczypospolitej.

W 2009 roku jego prace w telewizyjnym teatrze teatralnym zostały docenione przez jury X Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej DWA TEATRY w Sopocie, gdzie zyskał nagrodę za wyjątkową realizację spektaklu „Ferdydurke”. W tym samym roku zdobył także srebrny medal na Olimpiadzie Sztuki w kategorii dokument w The III Delphic Games odbywających się w Jeju w Korei Południowej oraz nagrodę za realizację spektaklu „Teczki” na IX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej DWA TEATRY.

Przypisy

  1. Mariusz Malec. culture.pl. [dostęp 04.02.2015 r.]

Oceń: Mariusz Malec (reżyser)

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:6