Maria Gluth-Nowowiejska


Maria Bronisława Gluth-Nowowiejska, z domu Kasza, to ważna postać w polskiej historii, która urodziła się 10 września 1896 roku w Kielcach, a zmarła 4 stycznia 1986 roku. Była nie tylko nauczycielką, ale także czynnie zaangażowaną działaczką niepodległościową w czasie obu światowych wojen.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego Maria Gluth-Nowowiejska odegrała istotną rolę w działalności społecznej, będąc członkinią Polskiej Organizacji Wojskowej oraz Armii Krajowej. Jej zaangażowanie w te organizacje potwierdza jej niezłomny duch i determinacja w dążeniu do wolności Polski. Ponadto, była również aktywna w zarządzie Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa”, co świadczy o jej zaangażowaniu w pomoc rodzinom wojskowym oraz wspieranie wartości patriotycznych.

Życiorys

Maria Gluth-Nowowiejska urodziła się jako córka Jana Kaszy, który był administratorem majątków ziemskich oraz właścicielem restauracji w Kielcach, i Julii z Marszewików. Już w czasach gimnazjalnych zaczęła nawiązywać pierwsze kontakty z kręgami niepodległościowymi. Jej zaangażowanie w sprawy narodowe przybierało na sile, co zaowocowało uczestnictwem w manifestacjach i tajnych spotkaniach młodzieży.

W roku 1916 dołączyła do Polskiej Organizacji Wojskowej, gdzie aktywnie uczestniczyła w kursie sanitarnym, a także w akcjach dywersyjnych oraz sabotażowych. Po ukończeniu szkoły średniej, Maria postanowiła zdobyć wykształcenie pedagogiczne i rozpoczęła pracę jako nauczycielka w wiejskiej szkole w Wójczy.

W 1919 roku zawarła związek małżeński z pułkownikiem Alojzym Gluth-Nowowiejskim. Para wychowała czterech synów, w tym bliźniaków Zbigniewa ps. „Nowacki”, „Nowak” (1920–1944) oraz Janusza ps. „Ścieżyński” (1920–1944), którzy zginęli straceni na Pawiaku w kwietniu 1944 roku. Jerzy ps. „Pigi” (1922–1944), kapral podchorąży w 2. kompanii Batalionu Golski, poległ na Powiślu podczas powstania warszawskiego. Ich najmłodszy syn, Wacław (urodzony w 1926 roku), był dowódcą drużyny w zgrupowaniu Żmija Armii Krajowej, po wojnie zajął się dziennikarstwem oraz varsavianistyką.

W dwudziestoleciu międzywojennym Maria aktywnie angażowała się w działalność społeczną; przez wiele lat była członkinią zarządu Stowarzyszenia „Rodzina Wojskowa”. Jej działalność nie ustała nawet w czasie II wojny światowej, kiedy to brała udział w konspiracji jako członkini Armii Krajowej, posługując się pseudonimem Maruta. W okresie niemieckiej okupacji ukrywała w swoim domu działaczy podziemia.

W czasie powstania warszawskiego otrzymała przydział do Zgrupowania Pułku Baszta, jednak nie zdołała osiągnąć wyznaczonego punktu koncentracji swojego oddziału. Po zakończeniu wojny i trudnych doświadczeniach, których doświadczyła, zmarła 4 stycznia 1986 roku. Została pochowana w grobie rodzinnym Gluth-Nowowiejskich na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera A21-tuje-1/2).

Odznaczenia

Maria Gluth-Nowowiejska, znana z odwagi i determinacji, otrzymała szereg odznaczeń, które podkreślają jej zasługi dla kraju. Wśród nich znajduje się:

  • Krzyż Walecznych, przyznany za działalność dywersyjno-sabotażową w Powstaniu Wielkopolskim,
  • Medal Niepodległości w 1931 roku.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o Fundacja Generał ElżbietyF.G.E. Gluth-Nowowiejska Maria [online], Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej, 2921 [dostęp 15.09.2024 r.]
  2. Do zobaczenia po wojnie | Tygodnik Powszechny [online], www.tygodnikpowszechny.pl, 30.07.2019 r. [dostęp 15.09.2024 r.]
  3. Archiwum Historii Mówionej - Wacław Gluth-Nowowiejski [online], www.1944.pl [dostęp 15.09.2024 r.]
  4. Wyszukiwarka cmentarna --- Warszawskie cmentarze [online], www.cmentarzekomunalne.com.pl [dostęp 15.09.2024 r.]
  5. MonitorM. Polski MonitorM., 19.03.1931 r. [dostęp 15.09.2024 r.]

Oceń: Maria Gluth-Nowowiejska

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:15