Wojciech Jarosław Saletra, urodzony 26 września 1955 roku w Kielcach, jest znanym polskim nauczycielem akademickim oraz aktywnym politykiem. W swojej karierze politycznej zasłużył się jako poseł na Sejm I kadencji.
Jego wkład w życie publiczne i akademickie sprawił, że stał się istotną postacią w polskim dyskursie politycznym, łącząc wiedzę z zakresu edukacji z odpowiedzialnością za kierowanie sprawami państwowymi.
Życiorys
W młodzieńczych latach Wojciech Saletra decyzją swojej pasji do sportu, zajmował się koszykówką, reprezentując kieleckie kluby sportowe, takie jak Korona oraz Tęcza. Po zakończeniu zawodowej kariery sportowej, w roku 1979 uzyskał dyplom na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach.
Jego droga naukowa rozpoczęła się w 1988 roku, kiedy to uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W 2007 roku osiągnął awans na doktora habilitowanego, specjalizując się głównie w obszarze historii administracji oraz politycznej i wojskowej. Saletra, jako nauczyciel, przekazywał swoją wiedzę w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Kielcach, gdzie uczył historii oraz wiedzy o Polsce i świecie współczesnym.
W 1985 roku związał się zawodowo z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Kielcach, gdzie rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki. Dodatkowo, był zatrudniony w innych kieleckich szkołach wyższych, m.in. pełniąc rolę docenta w Wyższej Szkole Handlowej im. Bolesława Markowskiego oraz jako dziekan wydziału zamiejscowego Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza. W 2008 roku, objął stanowisko profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach, a także został wicedyrektorem do spraw naukowych w Instytucie Nauk Politycznych na tej uczelni.
W jego karierze akademickiej ważnym momentem była nominacja na dziekana Wydziału Zarządzania i Administracji, przekształconego w 2015 roku w Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania, gdzie w 2016 roku uzyskał reelekcję. Saletra zajmował również stanowisko redaktora naukowego w „Studiach Humanistyczno-Społecznych”. Niestety, w 2016 roku zainicjowano jego proces lustracyjny przez Instytut Pamięci Narodowej, który zarzucił mu nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne, w którym zaprzeczył współpracy z SB. W wyroku z 2017 roku Sąd Okręgowy w Kielcach uznał go za „kłamcę lustracyjnego”, co skutkowało utratą przez niego stanowiska dziekana.
W 1979 roku Wojciech Saletra wstąpił w szeregi Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, gdzie pełnił m.in. funkcję sekretarza komitetu uczelnianego. Po rozwiązaniu partii, stał się jednym z założycieli postkomunistycznej Socjaldemokracji RP. W latach 1990-1993 pełnił urząd przewodniczącego rady wojewódzkiej tej formacji w Kielcach. W 1991 roku, odnosząc sukces w wyborach, zdobył mandat posła na Sejm I kadencji, reprezentując okręg kielecki z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jego aktywność obejmowała prace w Komisji Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu oraz Komisji Ustawodawczej.
W 1992 roku jego nazwisko znalazło się na tzw. liście Macierewicza. Saletra zdecydował się nie ubiegać o reelekcję w 1993 roku, a następnie, w latach 1994-1998, był członkiem kieleckiej rady miasta II kadencji, czasowo sprawując funkcję jej przewodniczącego. Dodatkowo, reprezentował miasto w sejmiku samorządowym. Po 1998 roku Wojciech Saletra wycofał się z aktywności politycznej, jednak w 2014 roku próbował powrócić, kandydując do sejmiku świętokrzyskiego z listy SLD Lewica Razem, bez osiągnięcia sukcesu.
Wybrane publikacje
Wśród publikacji autorstwa Wojciecha Saletry, można wyróżnić szereg znaczących prac, które przyczyniają się do zrozumienia różnych aspektów historii Polski. Poniżej przedstawiono wybrane tytuły:
- Generał Samuel Różycki (1781–1834). Dowódca korpusu na Kielecczyźnie, Kielce 1996,
- Integracja Polski z Unią Europejską jako szansa rozwoju gmin i powiatów regionu, Kielce 2003,
- Krakowskie i sandomierskie w czas powstania listopadowego. Administracja, wysiłek zbrojny, postawa społeczeństwa, Sandomierz 2006,
- Studia Humanistyczno-Społeczne Akademii Świętokrzyskiej (red.), Kielce 2005–2007,
- Z dziejów skarbowości w Polsce od XVII do XX wieku (red.), Kielce 2002,
- Z historii ustroju państwa polskiego od XIV do XX wieku (red.), Kielce 2003.
Przypisy
- Profesor Wojciech Saletra z UJK kłamcą lustracyjnym. Straci stanowisko dziekana?. echodnia.eu, 24.01.2017 r. [dostęp 20.02.2017 r.]
- Jerzy Jaskiernia dziekanem wydziału prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza w Kielcach. rp.pl, 20.01.2018 r. [dostęp 20.01.2018 r.]
- Paweł Więcek: Wojciech Saletra, profesor UJK w Kielcach pod lupą IPN. Rusza proces lustracyjny. echodnia.eu, 10.03.2016 r. [dostęp 14.09.2016 r.]
- Serwis PKW – Wybory 2014. [dostęp 07.02.2015 r.]
- Rada Miasta 1994–1998. um.kielce.pl. [dostęp 31.08.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Stanisław Łukasik (dyplomata) | Wojciech Kaczmarczyk | Agata Wojda | Jerzy Cukierski | Sławomir Kopyciński | Jan Rutkiewicz (polityk) | Włodzimierz Stępień | Zbigniew Piątek | Jan Waszkiewicz | Małgorzata Olejnik | Rafał Nowak (polityk) | Bohdan Jastrzębski | Alfred Domagalski | Czesław Sobierajski | Jerzy Bajdor | Joanna Grzela | Maciej Ziętara | Władysław Strzębalski | Bogusław Ciesielski | Wojciech LubawskiOceń: Wojciech Saletra