Zbigniew Leszek Siudak, urodzony w 1979 roku w Kielcach, to wybitny polski specjalista w dziedzinie kardiologii oraz interny, a także profesor nauk medycznych. Jego działalność naukowa i praktyczna koncentruje się głównie na epidemiologii ostrych zespołów wieńcowych, co stanowi istotny obszar wiedzy w kontekście chorób serca.
Profesor Siudak jest również znany z pracy związanej z rokowaniem pacjentów po zabiegach przezskórnych interwencji wieńcowych, co jest kluczowym aspektem w mejora zdrowia pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi. Jego prace przyczyniają się do zrozumienia i leczenia poważnych schorzeń kardiologicznych, a także mają realny wpływ na poprawę jakości leczenia w tej dziedzinie.
Życiorys
Studia medyczne Zbigniew Siudak ukończył w prestiżowym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2004 roku. Po zdobyciu dyplomu rozpoczął pracę w II Klinikę Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego, gdzie kontynuował swoją karierę, zdobywając kolejne awanse zarówno akademickie, jak i kliniczne. Specjalizuje się w chorobach wewnętrznych oraz kardiologii.
Jego droga naukowa rozpoczęła się od obrony pracy doktorskiej w 2009 roku, której tytuł to The effect of early abciximab administration in patients with ST elevation myocardial infarction treated with interventional strategy in high risk groups on long term outcome. W 2015 roku uzyskał habilitację, a w 2018 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym UJK w Kielcach. W 2021 roku Prezydent RP nadał mu tytuł naukowy profesora nauk medycznych.
Był stypendystą Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta na Uniwersytecie Yale w latach 2018-2019 oraz od 2021 roku pełni rolę Ambasadora Programu Fulbrighta. Siudak był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany; otrzymał liczne wyróżnienia od Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiej Akademii Nauk, Prezydenta Miasta Krakowa oraz Rektora UJK. W 2019 roku zdobył tytuł laureata w konkursie „Supertalenty w medycynie”.
Obecnie pracuje jako konsultant naukowy w Uniwersyteckiej Klinice Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach oraz jest konsultantem wojewódzkim w zakresie chorób wewnętrznych. Ponadto, został powołany przez Minister Zdrowia RP do Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na kadencję 2024-2030. Jest również członkiem Rady Naukowej Luxmed.
W 2021 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2023 roku otrzymał Brązowy Medal za Długoletnią Służbę. Od 2024 roku kontynuuje działalność naukową w Instytucie Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Przypisy
- Rada Przejrzystości AOTMiT [online], www.aotm.gov.pl [dostęp 29.03.2024 r.]
- Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach [online], ujk.edu.pl [dostęp 18.12.2021 r.]
- Dr hab. n. med. prof. nadzw. Zbigniew Siudak [online], pulsmedycyny.pl [dostęp 23.10.2021 r.]
- Ambasadorzy i Ambasadorki Programu Fulbrighta w Polsce – Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta [online] [dostęp 23.10.2021 r.]
- Supertalenty w Medycynie 2019 [online], www.pulsmedycyny.pl [dostęp 21.03.2021 r.]
- Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach [online], www.wszzkielce.pl [dostęp 21.03.2021 r.]
- Strona Katedry Chorób Wewnętrznych i Medycyny Rodzinnej Collegium Medicum UJK [online], www.ujk.edu.pl [dostęp 21.03.2021 r.]
- J.S.K.J.S.K. Internet J.S.K.J.S.K., Siudak Zbigniew - choroby wewnętrzne [online], Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia [dostęp 23.10.2021 r.]
- M.P. z 2022 r. poz. 95
- https://kielce.naszemiasto.pl/wielkie-swieto-uniwersytetu-jana-kochanowskiego-w-kielcach/ar/c5-9360441
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Jakub Sieczko | Jerzy Waleszkowski | Ryszard Dreszer | Stanisław Góźdź | Wacława Grudzińska | Mieczysław Szalecki | Władysław Gajkiewicz | Jan Kwaśniewski | Dorota KoziełOceń: Zbigniew Siudak