Władysław Gajkiewicz to postać niezwykle istotna w historii polskiej medycyny, szczególnie w dziedzinie neurologii i psychiatrii.
Urodził się 4 czerwca 1850 roku w Kielcach, a jego działalność i dorobek miały istotny wpływ na rozwój tych specjalizacji w Polsce.
Zmarł 20 marca 1920 roku, pozostawiając po sobie ślad wśród środowiska medycznego.
Życiorys
Władysław Gajkiewicz był synem Karola i Emilii z Górskich. Swoją edukację rozpoczął, ukończając gimnazjum klasyczne w Kielcach. W 1866 roku podjął studia na Wydziale Lekarskim Szkoły Głównej Warszawskiej, a w 1871 roku na Uniwersytecie Warszawskim uzyskał tytuł doktora medycyny.
Po ukończeniu studiów Gajkiewicz wyruszył na podróż naukową, mając na celu zgłębienie wiedzy w renomowanych klinikach neurologicznych w Europie. W czasie tej podróży odwiedził m.in. Wiedeń oraz Heidelberg. Jego kariera zawodowa rozwijała się dynamicznie, a przez kilka lat pracował w klinice Charcota w Paryżu.
Po powrocie do kraju, w 1880 roku, został ordynatorem oddziału neurologicznego Szpitala Starozakonnych w Warszawie. Po pewnym czasie, w 1903 roku, Gajkiewicz został zastąpiony przez Edwarda Flataua, a sam objął podobne stanowisko w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Jego zaangażowanie w działalność medyczną i społeczną zaowocowało wieloletnim redagowaniem „Gazety Lekarskiej” oraz przewodzeniem Towarzystwu Lekarskiemu Warszawskiego i Komitetowi I Zjazdu Neurologów Polskich.
Od 1913 roku Gajkiewicz pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Warszawskiego Instytutu Psychologicznego. Po śmierci został pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 31 wprost-3-1).
Wybrane prace
W dziejach badań nad układem nerwowym, Władysław Gajkiewicz pozostawił po sobie szereg cennych publikacji, które przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny. Oto wybrane z jego prac:
- Obecne wiadomości i poglądy na budowę układu nerwowego, 1908,
- O objawach przedsionkowych i ich znaczeniu fizjologicznem i patologicznem, 1913,
- O obecnym stanie wiedzy o umiejscawianiu czynności i zboczeń mózgowych, 1878,
- O najnowszych poglądach na fizjologię mózgu, 1888,
- O umiejscawianiu czynności i zboczeń mózgowych. Medycyna 9, s. 37, 1881,
- O źrenicy w stanie zdrowia i choroby. Warszawa, 1902,
- Syfilis układu nerwowego. Warszawa, 1890,
- Syphilis du systeme nerveux. Paris, 1892.
Przypisy
- a b Cmentarz Stare Powązki: MARYA JÓZEFA GAJKIEWICZÓWNA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 15.05.2020 r.]
- MM. Demel MM., Mogiły lekarskie na cmentarzach warszawskich, „Archiwum Historii Medycyny”, 29 (4), 1966 r., s. 433-462, PMID: 5964293
- Uczczenie pamięci zamordowanego namiestnika. „Nowości Illustrowane”. Nr 31, s. 15, 02.08.1913 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Jan Kwaśniewski | Dorota Kozieł | Zbigniew Siudak | Jakub Sieczko | Jerzy Waleszkowski | Ryszard Dreszer | Stanisław Góźdź | Wacława Grudzińska | Mieczysław SzaleckiOceń: Władysław Gajkiewicz