Stefan Skierski


Stefan Kazimierz Skierski to postać, której znaczenie w historii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce jest nie do przecenienia. Urodził się 4 grudnia 1873 roku w Kielcach, w czasach, które były często pełne wyzwań społecznych oraz duchowych.

Przez wiele lat swojego życia pełnił funkcję superintendenta generalnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Rzeczypospolitej Polskiej. Pełniąc tę funkcję w latach 1930–1948, wprowadzał liczne zmiany, które miały na celu umocnienie tej wspólnoty religijnej w turbulentnych czasach przed i po II wojnie światowej.

Jego życie zakończyło się 31 stycznia 1948 roku, ale jego dziedzictwo wciąż trwa, wpływając na współczesny kształt duchowości ewangelickiej w Polsce.

Rodzina

Stefan Skierski, urodzony w szlacheckiej rodzinie (h. Puchała) wyznania kalwińskiego (ewangelicko-reformowanego), był synem Henryka Skierskiego oraz Heleny z Hassmanów. Jego rodzina miała długą tradycję religijną, z przynajmniej czterema pastorami w swoich szeregach. Starszy brat Stefana, Leonard Skierski, osiągnął stopień generała dywizji, co świadczy o obiecującej karierze w armii.

Stefan zawarł związek małżeński z Bronisławą, córką Augusta Diehla oraz siostrzenicą ks. superintendenta Władysława Semadeniego, który był jego poprzednikiem na tym stanowisku. Takie połączenie rodzinne podkreślało ich znaczenie w obrębie społeczności ewangelickiej.

W zakresie edukacji, Stefan Skierski ukończył Męskie Gimnazjum Rządowe w Kielcach oraz podjął studia na wydziale teologicznym Uniwersytetu w Dorpacie, co przyczyniło się do jego rozwoju osobistego oraz zawodowego w późniejszych latach życia.

Praca duchownego

Stefan Skierski swoją ścieżkę duchowną rozpoczął w latach 1901–1908, kiedy to służył w parafii w Zelowie. Następnie, od 1905 do 1922, pełnił rolę administratora parafii w Łodzi. Już w 1910 roku, związał się z parafią w Warszawie, gdzie zajmował stanowisko II proboszcza. Po śmierci ks. superintendenta Władysława Semadeniego, objął funkcję superintendentem (biskupem) Kościoła, w której pozostawał aż do końca swojego życia.

Stefan Skierski był również członkiem Rady Sekcji Wyznań Religijnych Departamentu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Tymczasowej Rady Stanu. W trudnych czasach okupacji, dzięki jego wysiłkom, kościół oraz kilka sąsiednich budynków należących do parafii, znalazły się w tzw. enklawie ewangelickiej, która była wyłączona z warszawskiego getta. Duchowni w tym okresie angażowali się w pomoc Żydom z getta, co obejmowało m.in. dostarczanie im dokumentów legalizacyjnych. Pamięć o tych działaniach upamiętnia jeden z pomników granic getta, zlokalizowany w pobliżu budynku parafii.

Był orędownikiem teologii liberalnej, podobnie jak jego poprzednicy. W latach 1926–1936 sprawował funkcję redaktora naczelnego pisma „Jednota”, co znacząco wpłynęło na życie duchowe społeczności ewangelickiej. W 1937 roku, za swoje wybitne osiągnięcia w zakresie pracy społecznej, otrzymał zaszczytne odznaczenie – Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Po śmierci, Stefana Skierskiego pochowano na cmentarzu ewangelicko-reformowanym przy ul. Żytniej w Warszawie, w kwaterze E-4-7, gdzie spoczywa wielu innych znamienitych duchownych.

Przypisy

  1. K.K. Bem K.K., Słownik Biograficzny duchownych ewangelicko-reformowanych. Pastorzy i diakonisy Jednoty Małopolskiej i Jednoty Warszawskiej 1815-1939, 2015 r., s. 147-155.
  2. opr. ks. Mirosław Jelinek: Duchowni - księża pastorzy Parafii Ewangelicko - Reformowanej w Zelowie. [dostęp 22.05.2010 r.]
  3. Włodzimierz Suleja, Tymczasowa Rada Stanu, Warszawa 1998 r., s. 226.
  4. M.P. z 1937 r. nr 260, poz. 410.
  5. śp. Stefan Skierski.

Oceń: Stefan Skierski

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:23