Andrzej Żądło, urodzony 25 kwietnia 1953 roku w Kielcach, to postać znacząca w polskim Kościele katolickim. Jest on duchownym związanym z diecezją kielecką, a także uznawanym teologiem oraz profesorem nauk teologicznych. Dodatkowo, pełnił rolę nauczyciela akademickiego na Uniwersytecie Śląskim, gdzie w latach 2008–2012 miał zaszczyt być dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.
Życiorys
Andrzej Żądło rozpoczął swoją drogę akademicką, studiując teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. W 1980 roku, po uzyskaniu święceń prezbiteratu, rozpoczął posługę jako wikariusz parafialny w Parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kielcach, pełniąc tę funkcję przez trzy lata, do 1983 roku.
Po zakończeniu pracy w parafii, Żądło zdecydował się na dalsze kształcenie, które odbywał w Rzymie w latach 1983–1986 w Instytucie Liturgicznym św. Anzelma, gdzie zdobył tytuł licencjata. Następnie w latach 1986–1989 studiował na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, co zakończyło się uzyskaniem stopnia doktora nauk teologicznych w specjalizacji z teologii pastoralnej.
W okresie od 1989 do 1998 roku Żądło szkolił przyszłych duchownych, wykładając teologię pastoralną w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, a także liturgikę oraz teologię apostolstwa świeckich w Świętokrzyskim Instytucie Teologicznym. Po odbytym stażu naukowym we Włoszech w latach 1999–2001, w 2003 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
29 września 2009 roku, na podstawie swojego dorobku naukowego oraz rozprawy zatytułowanej „Eklezjologiczny wymiar kolekt Adwentu w Mszale rzymskim Pawła VI. Studium lingwistyczno-teologiczne”, Centralna Komisja ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych w Warszawie potwierdziła nadanie mu stopnia doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie liturgiki. W 2015 roku prezydent RP wyróżnił go tytułem profesora nauk teologicznych.
1 października 2003 roku podjął pracę na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego jako adiunkt, a już rok później awansował na stanowisko kierownika Zakładu Liturgiki i Homiletyki. W latach 2005–2008 pełnił rolę prodziekana ds. nauki, a w latach 2008–2012 był dziekanem tego wydziału. Od 1 stycznia 2009 roku sprawuje funkcję profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Śląskim.
Andrzej Żądło jest również aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie, co potwierdza jego zaangażowanie w rozwój teologii w Polsce.
Publikacje
Andrzej Żądło jest autorem licznych publikacji, które znacząco przyczyniły się do współczesnego rozwoju myśli teologicznej oraz liturgicznej. Poniżej znajduje się lista jego prac, które obrazują jego wkład w te dziedziny:
- Il tema del matririo nei testi eucologici del „Commune Martyrum” del Messale Romano di Paolo VI. Avviamento ad uno studio liturgico-teologico (rozprawa doktorska, Rzym 1989),
- Jaka parafia na nasze czasy (W nurcie zagadnień parafialnych, t. I) (Kielce 1994),
- Rodzinne modlitwy przy stole (Kielce 1999),
- Parafia w trzecim tysiącleciu (W nurcie zagadnień parafialnych, t. IV) (Kielce 1999),
- Liturgia o męczeństwie (Kościół w trzecim tysiącleciu, t. I) (Kielce 2000),
- Kościół lokalny. Teologia i duszpasterstwo (Kościół w trzecim tysiącleciu, t. III) (Kraków 2001),
- Eklezjologiczny wymiar kolekt Adwentu w Mszale rzymskim Pawła VI. Studium lingwistyczno-teologiczne (Kraków 2002),
- Mistagogia a duchowość (red.) (Studia i materiały Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, t. XXII) (Katowice 2004),
- Eucharystia w życiu Kościoła (red.) (Kościół w trzecim tysiącleciu, t. IV) (Katowice 2005),
- Słowo Boże w liturgii i życiu Kościoła (red.) (Kościół w trzecim tysiącleciu, t. V) (Katowice 2006),
- Wyobraźnia miłosierdzia (współred.) (Kraków 2007),
- Egzorcyzmy w tradycji i życiu Kościoła (red.) (Kościół w trzecim tysiącleciu, t. VI) (Katowice 2007),
- Omnia tempus habent. Miscellanea theologica Vincentio Myszor quadragesimum annum laboris scientifici celebranti ab amicis, sodalibus discipulisque oblata (współred.) (Katowice 2009),
- Aniołowie w życiu ludzi (red.) (Kościół w trzecim tysiącleciu, t. VII) (Katowice 2009),
- Natura i cechy zgromadzenia liturgicznego (red.) (Kościół w trzecim tysiącleciu, t. VIII) (Katowice 2010),
- Praedicamus Christum crucifixum. Słowo Boże w liturgii Kościoła. Księga Jubileuszowa dedykowana Księdzu Arcybiskupowi Damianowi Zimoniowi Metropolicie Katowickiemu w 25. rocznicę święceń biskupich (red.) (Katowice 2010),
- Kardynał Zenon Grocholewski doctor honoris causa Universitatis Silesiensis (red.) (Katowice 2010).
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Przemysław Kantyka (duchowny) | Grzegorz Bujak | Marian Florczyk | Zdzisław Borowiec | Wojciech Misztal | Stefan Skierski | Stanisław Kudelski (duchowny) | Ryszard Rubinkiewicz | Jan Józefat Potocki | Jarosław Jagiełło (ksiądz) | Marcin Kowalski (biblista)Oceń: Andrzej Żądło