Grzegorz Bujak


Grzegorz Tomasz Bujak, urodzony 25 maja 1965 roku w Kielcach, to postać o wielu talentach i osiągnięciach. Pełniąc rolę polskiego księdza katolickiego, łączy w sobie kwestie duchowe z bogatą wiedzą historyczną.

Jako historyk oraz archiwista, Bujak wnosi istotny wkład w rozwój swojej dziedziny, a jego prace naukowe i badawcze do dziś pozostają znaczące dla środowiska akademickiego.

Posiada tytuł doktora habilitowanego, co potwierdza jego głęboką wiedzę oraz kompetencje w nauczaniu. Jako nauczyciel akademicki, Bujak związany jest z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie kolejnym pokoleniom studentów.

Życiorys

Grzegorz Bujak pełni ważne funkcje w Kościele katolickim oraz w środowisku akademickim. Święcenia kapłańskie otrzymał 9 czerwca 1990 roku, co zainicjowało jego długą i owocną drogę w służbie duchowej. W 1999 roku uzyskał doktorat na temat Organizacji terytorialnej i zarządzania w diecezji kieleckiej w II Rzeczypospolitej, pod opieką promotora Stanisława Olczaka.

W kolejnych latach rozwijał swoje umiejętności, a w 2011 roku uzyskał habilitację na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obecnie jest kierownikiem Katedry Historii Ustroju i Administracji Polski w Instytucie Historii tego uniwersytetu, gdzie przekazuje swoją wiedzę nowym pokoleniom studentów.

Grzegorz Bujak jest również autorytetem w dziedzinie synodów Kościoła katolickiego oraz życia społeczno-religijnego w okresie II Rzeczypospolitej. Jego pasją jest archiwistyka, co świadczy o jego głębokim zaangażowaniu w badania nad historią oraz kulturą Polski. Jest dumnym księdzem Diecezji kieleckiej, którego praca wnosi znaczący wkład w rozwój Kościoła oraz społeczeństwa.

Wybrane publikacje

Grzegorz Bujak jest autorem oraz redaktorem wielu znaczących publikacji naukowych, które mają duże znaczenie w badaniach historycznych. Wśród jego wybranych prac znajdują się:

  • (redakcja) Archiva temporum testes: źródła historyczne jako podstawa pracy badacza dziejów: księga pamiątkowa ofiarowana Stanisławowi Olczakowi, red. Grzegorz Bujak, Tomasz Nowicki, Piotr Siwicki, Lublin: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II 2008,
  • Parafie w diecezji kieleckiej i ich obsada w okresie międzywojennym (1918-1939), Kielce 2009,
  • Synody diecezjalne Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1922-1931: organizacja i problematyka uchwał, Kielce: Wydawnictwo Jedność 2010,
  • (redakcja) Biografie nauczycieli i pedagogów: idee i programy, red. Ryszard Skrzyniarz, Grzegorz Bujak, Katarzyna Kołtuniewicz, Lublin: Wydawnictwo Episteme 2013.

Przypisy

  1. a b Duchowieństwo diecezjalne oraz członkowie męskich instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego, wyd. Apostolicum, 73.2002 r.

Oceń: Grzegorz Bujak

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:18