Norbert Sarnecki


Norbert Jerzy Sarnecki, urodzony 13 listopada 1974 roku w Kielcach, to uznany polski rzeźbiarz, który zdobył renomę w zakresie sztuki rzeźbiarskiej. Jego prace obejmują zarówno formy monumentalne, jak i mniejsze projekty, w tym pomniki, rzeźby ogrodowe oraz fontanny.

Specjalizując się w tworzeniu form monumentalnych, Sarnecki potrafi łączyć w swojej twórczości zarówno tradycyjne techniki rzeźbiarskie, jak i nowoczesne podejścia, co czyni jego dzieła wyjątkowymi i intrygującymi.

Życiorys

Norbert Sarnecki rozpoczął swoją edukację artystyczną w 1994 roku, kiedy to pomyślnie ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach, uzyskując tytuł technika kamieniarstwa artystycznego. Następnie, w 2001 roku, obronił dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, działając w ramach Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Po uzyskaniu dyplomu, w latach 2001-2010 pełnił rolę asystenta w pracowni rzeźbiarskiej pod kierownictwem prof. Wojciecha Kujawskiego, gdzie doskonalił swoje umiejętności i eksperymentował z różnorodnymi formami artystycznymi.

W 2010 roku Sarnecki uzyskał doktorat w dziedzinie sztuki w zakresie rzeźby, prezentując pracę dyplomową zatytułowaną „Nie-pomniki w przestrzeni miasta”. Jego prace charakteryzują się różnorodnością zastosowanych materiałów, w tym kamienia, drewna, brązu oraz tworzyw sztucznych. Dzięki temu stawia na innowacyjność oraz oryginalność w swoim podejściu do rzeźby, łącząc tradycję z nowoczesnymi technikami.

Realizacje (wybór)

Norbert Sarnecki zrealizował wiele interesujących projektów, wśród których warto wyróżnić kilka z nich. Nie-pomnik w Poznaniu jest jednym z tych, które przykuwają uwagę.

W Warszawie znajdujemy Ławeczkę Williama Heerleina Lindleya, która stanowi nie tylko atrakcję, ale i przestrzeń do refleksji nad twórczością tego artysty.

Kolejną realizacją jest Ławeczka Stanisława Staszica, zlokalizowana w Pile, która wyróżnia się swoją unikalnością oraz związkiem z lokalną historią.

W Poznaniu natomiast warto zwrócić uwagę na Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego, kształtujące przestrzeń miejską w sposób harmonijny i estetyczny.

Na koniec, Pomnik Stanisława Grochowiaka, usytuowany na Placu Metziga w Lesznie, zwraca uwagę swoim pomysłowym ujęciem twórczości tego poety, stanowiąc ważny element kulturowego dziedzictwa regionu.

Wystawy

Norbert Sarnecki zrealizował wiele imponujących wystaw indywidualnych, które miały miejsce w różnych lokalizacjach. W 2001 roku zaprezentował swoje prace w Parku Sztuki Edison w Baranowie. Następnie, w 2014 roku, jego twórczość była eksponowana w dwóch znaczących miejscach: w Galerii Miejskiej w Mosinie oraz w Galerii Satyrykon w Legnicy. Tego samego roku artysta zaprezentował również swoje prace w Galerii „El Arte” w Poznaniu. Jego najnowsza indywidualna wystawa miała miejsce w 2017 roku w Novel House w Kamińsku koło Poznania.

Oprócz wystaw indywidualnych, Sarnecki uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, które miały miejsce zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 2012 roku brał udział w Międzynarodowym Konkursie Sport i Sztuka w Warszawie. Rok później, w 2013, jego prace były prezentowane w Hiszpanii na wystawie „Figurativas” oraz w Chinach na wydarzeniu „Power of Youth”. W 2014 roku artysta uczestniczył w wystawie Nord Art w Budelsdorfie w Niemczech. Kolejne międzynarodowe osiągnięcia to Międzynarodowa Wystawa Rzeźby w Fuzhou w 2015 roku.

W kolejnych latach Sarnecki kontynuował swoją działalność artystyczną, prezentując swoje rzeźby m.in. w Pałacu Królewskim we Wrocławiu w 2016 roku, a także biorąc udział w Biennale Rzeźby Granitowej w Strzegomiu w 2018 roku oraz w Międzynarodowym Symposium Rzeźby w Forst w Niemczech w tym samym roku. W 2019 roku powrócił do Hiszpanii na kolejną edycję wystawy „Figurativas”.

Nagrody i wyróżnienia

Norbert Sarnecki to utalentowany artysta, który otrzymał szereg znaczących nagród i wyróżnień w uznaniu za swoje osiągnięcia. Jego praca została doceniona na wielu frontach, co potwierdzają poniższe wyróżnienia:

  • 2001 – stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki,
  • 2011 – Nagroda Miasta Poznania za pracę doktorską,
  • 2012 – Brązowy Medal PKOL,
  • 2013 – Wyróżnienie oraz realizacja w konkursie Power of Youth, Nanjing, Chiny,
  • 2020 – Grand Prix Satyrykon.

Przypisy

  1. a b Norbert Sarnecki „Skąd pan czerpie inspiracje?” (folder wystawy). satyrykon.pl. [dostęp 18.06.2020 r.]
  2. StudioS. Fabryka StudioS., Odsłonięcie pomnika Stanisława Grochowiaka [online], mbpleszno.pl [dostęp 18.06.2020 r.]
  3. Norbert Sarnecki | Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy [online], www.wzar.pl [dostęp 08.06.2020 r.]
  4. Redakcja, Wystawa Sarneckiego w legnickiej Galerii Satyrykon (ZDJĘCIA) [online], Legnica Nasze Miasto, 13.09.2014 r. [dostęp 08.06.2020 r.]
  5. | [online], ANS | Rzeźby i statuetki na zamówienie | Art Sculptures For Sale! | [dostęp 08.06.2020 r.]

Oceń: Norbert Sarnecki

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:11