Jadwiga Maurer


Jadwiga Maurer, znana także pod panieńskim nazwiskiem Graubard, była wybitną postacią w polskiej literaturze emigracyjnej. Urodziła się 24 września 1932 roku w Kielcach, a swoje życie zakończyła 16 października 2012 roku w Urbana w Illinois.

Jako pisarka pochodzenia żydowskiego, Maurer pozostawiła po sobie bogaty dorobek literacki, w którym w twórczy sposób wyrażała swoje myśli i doświadczenia, pisząc w języku polskim.

Życiorys

Jadwiga Maurer przyszła na świat w Kielcach, w rodzinie żydowskiej, która po wielu latach asymilacji zachowała swoje tradycje. Jej matka pełniła rolę nauczycielki języka polskiego, natomiast ojciec był judaistą, który również nauczał i angażował się w działalność społeczną.

W obliczu wybuchu II wojny światowej, rodzina Maurerów postanowiła opuścić Kielce. Po ucieczce osiedli w Krakowie, gdzie ukrywali się na aryjskich dokumentach, co umożliwiło im przetrwanie w trudnych czasach. W 1944 roku, dzięki wsparciu „Żegoty”, Jadwiga z rodzicami zdołali wyjechać na Słowację, znajdując schronienie w klasztorze franciszkanów, co pozwoliło im przeżyć te dramatyczne wydarzenia drugiej wojny światowej.

Po zakończeniu konfliktu, rodzina osiedliła się w Gdańsku, jednak z obawą przed nadchodzącym komunizmem, postanowili opuścić Polskę. Z Gdańska wyruszyli do Monachium, gdzie Jadwiga podjęła studia z zakresu slawistyki. Od 1959 roku mieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdzie podjęła pracę na University of California w Berkeley. Po pewnym czasie awansowała na kierownika katedry slawistyki.

W późniejszych latach wykładała język polski oraz inne języki słowiańskie na uczelniach w Indiana oraz Kansas. W 1990 roku jej dorobek wzbogaciła publikacja książki Z matki obcej… Szkice o powiązaniach Mickiewicza ze światem Żydów, w której wysuwa hipotezę, że matka Adama Mickiewicza mogła mieć korzenie frankistowskie.

Jadwiga Maurer nie ograniczała się jedynie do pracy akademickiej, gdyż aktywnie publikowała artykuły w polskojęzycznych mediach w USA. W 1970 roku otrzymała nagrodę londyńskich Wiadomości za swoje opowiadania o wojnie, ze szczególnym uwzględnieniem krakowskiego Kazimierza, gdzie jej rodzina znajdowała schronienie.

W 2002 roku po raz pierwszy, po wielu latach spędzonych za granicą, odwiedziła swoje rodzinne miasto – Kielce, co stanowiło znaczący moment w jej życiu, pełnym różnorodnych doświadczeń i wyzwań.

Twórczość

Jadwiga Maurer jest autorką wielu interesujących dzieł literackich, które odzwierciedlają jej głębokie zainteresowanie kulturą oraz historią. Oto przegląd jej twórczości:

  • 1970: Liga ocalałych,
  • 1982: Podróż na wybrzeże Dalmacji,
  • 1990: Z matki obcej… Szkice o powiązaniach Mickiewicza ze światem Żydów,
  • 2002: Sobowtóry. Opowiadania zebrane.

Przypisy

  1. Jadwiga J. Maurer, Sobowtóry : opowiadania zebrane, Kielce: Scriptum, 2002 r., ISBN 83-88825-05-4, OCLC 52279376 [dostęp 04.02.2022 r.]. Brak numerów stron w książce

Oceń: Jadwiga Maurer

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:5