W sercu województwa świętokrzyskiego znajduje się Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, który pełni kluczową rolę jako samorządowa instytucja kultury. Organizacja ta skupia się na propagowaniu różnorodnych form sztuki oraz działalności kulturalnej w regionie.
Główna siedziba Domu Kultury usytuowana jest blisko centrum miasta, przy ulicy ks. Piotra Ściegiennego. Z łatwością można ją znaleźć w sąsiedztwie skrzyżowania z Aleją Legionów oraz Krakowską, co sprawia, że jest to miejsce dostępne dla mieszkańców oraz turystów.
Historia
Na przełomie 1932 roku zawiązało się stowarzyszenie o nazwie „Dom Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach”. 28 stycznia 1933 roku stowarzyszenie to zostało ujęte w wojewódzkim rejestrze stowarzyszeń i związków przez wojewodę kieleckiego Jerzego Paciorkowskiego, jako pierwszy zarejestrowany podmiot. Przewodniczącym stowarzyszenia został generał Juliusz Zalauf. W skład zarządu weszli również: prezydent Kielc Stefan Artwiński, pułkownik Jan Witold Bigo, który dowodził 2 Pułkiem Artylerii Lekkiej Legionów, oraz Bolesław Ostrowski, dowódca 4 Pułku Piechoty Legionów.
Na 12 czerwca 1933 roku miało miejsce poświęcenie kamienia węgielnego oraz podpisanie aktu erekcyjnego, które miało honorowego gościa w postaci prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Decyzja o budowie Domu WF i PW zapadła na obszarze przyległym do byłego folwarku Psiarnia, przy Krakowskiej Rogatce. Miejsce to miało wyjątkowe znaczenie, ponieważ przy tym trakcie w sierpniu 1914 roku wkroczyła do Kielc Pierwsza Kompania Kadrowa dowodzona przez Józefa Piłsudskiego. Opracowaniem projektu budynku zajął się profesor Politechniki Warszawskiej Edgar Aleksander Norweth. Niestety, pierwotny projekt nie przetrwał do dzisiejszych czasów, natomiast w Archiwum Państwowym w Kielcach zachował się opis techniczny budynku. Warto wspomnieć, że wnętrza zaprojektował rzeźbiarz Leon Książyński, który był rodowitym kielczaninem.
Uroczystość poświęcenia nowego obiektu miała miejsce w czerwcu 1935 roku, w 20. rocznicę powstania 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich. Oficjalne otwarcie nastąpiło 18 listopada 1935 roku. Niecały tydzień później rozpoczęto sezon artystyczny. W obliczu narastającego zagrożenia wybuchem II wojny światowej, w sierpniu 1939 roku, obiekt został przekazany Wojsku Polskiemu.
W trakcie niemieckiej okupacji, od 1939 do 1945 roku, budynek pełnił funkcję Niemieckiego Domu Żołnierza (znane też jako Soldatenheim), z którego korzystali żołnierze Wehrmachtu stacjonujący w Kielcach. Podczas ostatnich dni II wojny światowej, w związku z odwrotem Niemców, obiekt przyjął funkcje punktu szpitalnego.
Po wojnie, w 1946 roku, podjęto decyzję o założeniu Domu Kultury Robotniczej, który w 1949 roku zmienił nazwę na Wojewódzki Dom Kultury Związków Zawodowych. W tym czasie placówka została przekazana pod nadzór Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych.
Od 12 maja 1990 roku dom kultury nosi imię Józefa Piłsudskiego, funkcjonując pod nazwą Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.
Zabytek
Gmach dawnego Domu WFiPW to niezwykle cenny obiekt, który zdobył status zabytku. Wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych, a jego ochrona obejmuje także skwer przed budynkiem oraz ogrodzenie wykonane z murowanych i metalowych elementów, które posiada bramę. Wpisy te są datowane na różne chwile: numer rejestru A.3/1-5 został przyznany w dniu 15 lipca 1976 oraz 30 czerwca 2003.
Działalność
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach jest miejscem, które angażuje się w szeroką działalność kulturalną. Działa na rzecz wsparcia innych instytucji kulturalnych oraz amatorskich zespołów artystycznych, a także regionalnych towarzystw kultury. Jego misją jest prowadzenie edukacji kulturalnej, szczególnie skierowanej do dzieci i młodzieży z regionu świętokrzyskiego. Dom ten nie tylko sprawuje opiekę nad twórczością ludową, ale również organizuje kursy dokształcające oraz doskonalenia zawodowego dla pracowników i działaczy związanych z kulturą.
Wojewódzki Dom Kultury pełni rolę opiekuna dla kilku znakomitych zespołów tanecznych, w tym:
- Zespół Pieśni i Tańca „Kielce”,
- eMKa Dance (dawniej Małe Kielczanki),
- Trzpioty,
- Zespół Inscenizacji Tanecznej „Uśmiech”,
- Szkoła Tańca Towarzyskiego „Charleston”,
- Szkoła Tańca i Stylu „Rewanż”.
Na terenie Wojewódzkiego Domu Kultury znajduje się także kilka współpracujących instytucji i organizacji:
- Krajowe Centrum Kultury Polskiego Związku Niewidomych,
- Towarzystwo Kultury Teatralnej Zarząd Okręgowy,
- Kieleckie Towarzystwo Narciarskie „PUCH”,
- Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego ROT,
- Związek Strzelecki Kielce,
- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło 4 PP Legionów AK,
- Agencja Reklamy „Litwin Junior Ad”.
W Sali Widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury swoją twórczość prezentował Teatr S.T.R.E.F.A., a w budynku mieści się również popularne Kino Fenomen.
W latach 2020–2024, dom ten był tymczasowym miejscem dla kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego, który przechodził remont swojego budynku. To miejsce pełni wiele funkcji, będąc centrum kulturalnym dla lokalnej społeczności.
Turystyka
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach to miejsce, które nie tylko sprzyja rozwojowi lokalnej kultury, ale także staje się ważnym punktem na turystycznej mapie regionu. Koło Wojewódzkiego Domu Kultury jest częścią szlaku miejskiego, który swoim przyciągającym charakterem prowadzi przez liczne historyczne oraz interesujące lokalizacje Kielc.
Dzięki temu szlakowi, turyści mają okazję poznać bogatą historię i kulturę miasta, odwiedzając miejsca o znaczeniu artystycznym i turystycznym.
Przypisy
- Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach wraca na Sienkiewicza - Oficjalna strona internetowa Miasta Kielce [online], www.kielce.eu, 09.07.2024 r. [dostęp 04.08.2024 r.]
- Teatr przeniesie się do WDKu [online], Nasze Kielce [dostęp 29.04.2020 r.]
- a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 27.10.2015 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytucje i organizacje rządowe":
Archiwum Państwowe w Kielcach | Chorągiew Kielecka ZHP | Zarząd Transportu Miejskiego w KielcachOceń: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach