Tadeusz Basiewicz


Tadeusz Basiewicz był wybitnym polskim inżynierem, którego wkład w rozwój infrastruktury transportowej w Polsce ma niezwykłe znaczenie. Urodził się 16 września 1927 roku w Kielcach, a swoje życie zawodowe i naukowe poświęcił badaniom oraz pracom w zakresie technologii transportowych.

W trakcie swojej długoletniej kariery, Basiewicz zyskał miano specjalisty, odznaczając się licznymi osiągnięciami. Jego zasługi doceniono, przyznając mu tytuł profesora, co świadczy o ogromnym uznaniu w środowisku akademickim oraz inżynieryjnym.

Jego śmierć 2 października 2016 roku pozostawiła niezatarty ślad w sercach wielu osób, które miały możliwość współpracować z nim lub uczyć się pod jego okiem.

Życiorys

Od 1947 roku Tadeusz Basiewicz rozpoczął swoje studia na prestiżowym Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. W 1952 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera budownictwa lądowego, co otworzyło przed nim drzwi do kariery zawodowej w Biurze Projektów Kolejowych. Rok później, z rekomendacji jego promotora pracy magisterskiej, profesora Romana Ciesielskiego, podjął studia doktoranckie w ZSRR, na Moskiewskim Uniwersytecie Technologicznym, gdzie w 1956 roku zdobył tytuł doktora nauk technicznych.

Po powrocie do Polski zajął stanowisko w Instytucie Naukowo-Badawczym Kolejnictwa. W 1960 roku objął funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowo-badawczych w Centralnym Ośrodku Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa, który obecnie znany jest jako Instytut Kolejnictwa. W jego zadania wchodziło współorganizowanie oraz nadzorowanie budowy stacji badawczej na Olszynce Grochowskiej w Warszawie. W 1964 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych na Politechnice Warszawskiej.

W latach 1970-1980 pełnił rolę dyrektora naczelnego w Centralnym Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa Kolejowego „Kolprojekt”. W 1990 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Jego wkład w rozwój inżynierii lądowej jest niezaprzeczalny, co potwierdza jego uczestnictwo jako członka honorowego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP oraz członkostwo w Komitecie Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk. Był także przewodniczącym Komitetu Transportu PAN.

Basiewicz miał znaczący wpływ na rozwój infrastruktury transportowej w Polsce, będąc związanym z Zakładem Infrastruktury Transportu na Politechnice Warszawskiej, w którym pełnił rolę kierownika w latach 1985-1999. Jego pasja i poświęcenie w dziedzinie inżynierii lądowej przyczyniły się do rozwoju wielu kluczowych projektów.

Po zakończeniu swojej działalności akademickiej, Tadeusz Basiewicz został pochowany w Polanicy-Zdroju, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii inżynierii w Polsce.

Wybrane odznaczenia

Wśród licznych osiągnięć Tadeusza Basiewicza można wymienić szereg znaczących odznaczeń, które zostały mu przyznane za wybitną działalność. Należą do nich:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał w 1979 roku,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1976 roku,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej, przyznany w 2000 roku.

Wybrana bibliografia autorska

W poniższym zestawieniu przedstawiono wybrane publikacje Tadeusza Basiewicza, które znacząco przyczyniły się do rozwoju inżynierii transportu.

  • Metodologia projektowania w inżynierii transportu (Wydawnictwa Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 1987),
  • Nawierzchnia kolejowa z podkładami betonowym (Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa, 1969),
  • Projektowanie infrastruktury kolejowej (Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa, 1988; ISBN 83-206-0770-1),
  • Tor kolejowy na podkładach betonowych (Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa, 1963).

Przypisy

  1. MarianM. Fijałek MarianM., AndrzejA. Gołaszewski AndrzejA., StanisławS. Zimnoch StanisławS., Wspomnienie, „Problemy Kolejnictwa” (173), 12.2016 r. [dostęp 10.08.2023 r.]
  2. Wspomnienie zmarłych pracowników akademickich PW, Biuletyn Politechniki Warszawskiej, 24.10.2016 r.
  3. Tadeusz Basiewicz. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 06.10.2016 r.]
  4. a b c d e Tadeusz Basiewicz. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 06.10.2016 r.]
  5. a b Prof. Tadeusz Basiewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 06.10.2016 r.]
  6. Tadeusz Basiewicz. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 05.10.2016 r.]
  7. kurier-kolejowy.pl.
  8. Marian Fijałek, Andrzej Gołaszewski i Stanisław Zimnoch, Wspomnienie o profesorze Tadeuszu Basiewiczu, Drogownictwo, 01.2017 r. s. 36–38.

Oceń: Tadeusz Basiewicz

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:24