Dawid Rubinowicz


Dawid Rubinowicz, urodzony 27 lipca 1927 roku w Kielcach, to postać tragiczna, której historia pozostaje w pamięci kolejnych pokoleń. Jako żydowski chłopiec, autor niezwykłych pamiętników, dokumentujących brutalne prześladowania Żydów w okresie II wojny światowej, stał się symbolem cierpienia i niewinności utraconej w czasie chaosu wojennego.

Dawid był synem Joska i Tauby, a jego rodzice przed wybuchem wojny prowadzili mleczarnię w niewielkiej wsi Krajno, mieszczącej się na Kielecczyźnie. Niestety, wojenne wydarzenia zmusiły ich do opuszczenia domu i przymusowego osiedlenia się w getcie w Bodzentynie. W tragiczny wrzesień 1942 roku, cała rodzina została wygnana na stację kolejową w Suchedniowie, skąd 21 września tego samego roku, wyruszyli w straszną podróż do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Pamiętniki Rubinowicza, które zostały spisane w pięciu szkolnych zeszytach w okresie od marca 1940 do czerwca 1942 roku, zapisują w prostym języku obrazy zwykłego dzieciństwa, które zostało przerwane przez brutalną okupację i prześladowania ze strony niemieckich władz. Zapiski te, odnalezione po wojnie, znalazły swoje miejsce w literaturze i zostały wydane w wielu krajach na całym świecie, a w Polsce ukazały się w latach 1960 i 1987.

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Chawka Folman-Raban | Józef Lis | Ludwik Rusch | Maciej Zarębski

Oceń: Dawid Rubinowicz

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:14