Kino Fenomen w Kielcach


Kino Fenomen, znajdujące się w sercu Kielc, można znaleźć w gmachu Wojewódzkiego Domu Kultury im. J. Piłsudskiego. To niezwykłe miejsce powróciło do życia po pięcioletniej przerwie, otwierając swoje drzwi ponownie 19 grudnia 2008 roku. Obecnie jest to drugie najstarsze kino w Kielcach, tuż po Kinie Moskwa, które nadal cieszy się popularnością wśród mieszkańców.

Kino Fenomen jest częścią Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, co oznacza, że specjalizuje się w prezentacji ambitnego kina. Warto zaznaczyć, że w tym miejscu nie wyświetla się reklam, co sprzyja komfortowi widzów oraz cieszy się uznaniem wśród entuzjastów filmowych.

Historia

Historia kina w Kielcach sięga czasów, kiedy nosiło ono nazwę Robotnik. W tej pierwszej fazie swojej działalności, instytucja ta dysponowała dwiema salami, w tym jedną, która była nazywana Satelita. Z biegiem lat kino przeszło transformację i przyjęło nową nazwę, Echo.

Jednakże w 2003 roku kino Echo zakończyło swoją działalność, co było skutkiem niskiej frekwencji widzów oraz braku funduszy na nowoczesny sprzęt.

Reaktywacja

W dniu 20 grudnia 2008 roku, władze Wojewódzkiego Domu Kultury podjęły decyzję o wznowieniu tradycji wyświetlania filmów w sali widowiskowej WDK. Efektem tej inicjatywy było reaktywowanie kina pod nową nazwą – kino WDK. W ramach przywrócenia działalności zakupiono nowoczesny projektor Kinoton przystosowany do taśmy 35mm oraz system nagłaśniający w technice Stereo, co znacząco poprawiło jakość prezentacji filmowych.

Nowe wyposażenie kina, którego wartość wyniosła 200 tys. zł, zostało sfinansowane dzięki dotacji z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2009 roku dokonano zakupu nowego ekranu, którego wymiary wynoszą 9×6 metrów, co dodatkowo podniosło komfort oglądania filmów.

Rok 2011 przyniósł kolejne zmiany, kiedy to kino zostało wyposażone w projektor multimedialny o wysokiej rozdzielczości full High Definition. Ta nowość umożliwiła odtwarzanie filmów z różnych cyfrowych nośników, co otworzyło nowe możliwości programowe dla widzów i miłośników kinematografii.

Czasy obecne

W dniu 25 listopada 2013 roku miała miejsce ważna przemiana, ponieważ Kino WDK przyjęło nową nazwę – Kino Fenomen. Uroczystość związana z nadaniem nowej tożsamości placówki zyskała na znaczeniu dzięki obecności Stanisława Janickiego, znanego krytyka filmowego. W czasie tego wydarzenia, Stanisław Janicki wygłosił prelekcję, inaugurując pokaz filmu „Ludzie Wisły” z 1938 roku, który był pierwszym seans w nowo ochrzczonym kinie.

Kierownikiem Kino Fenomen, od chwili jego reaktywacji w budynku WDK, który miało miejsce 20 grudnia 2008 roku, jest Jarosław Skulski.

Historia nazwy „Fenomen”

Nazwa Kina Fenomen ma swoje korzenie w wyjątkowym, pierwszym kieleckim kinie o nazwie „Phenomen”. To historyczne kino rozpoczęło swoją działalność 10 lutego 1910 roku. Mieściło się na pierwszym piętrze budynku, który znajduje się na rogu ulicy Małej oraz Konstantego, obecnie znanej jako ulica Sienkiewicza. Za założenie kina odpowiadały dwie osoby: inż. Stanisław Tomicki oraz Mendel vel Maks Ellencweig, którego korzenie sięgają kieleckiej społeczności żydowskiej. To kino szybko zdobyło popularność wśród mieszkańców Kielc, zwłaszcza wśród młodzieży, dla której wprowadzono korzystną 50% zniżkę na bilety.

W 1912 roku kino przeszło znaczną zmianę – przeniosło się do nowo wybudowanego obiektu przy ulicy Konstantego 37. Należy również dodać, że początkowo nazwa „Fenomen” była używana jako tytuł Dyskusyjnego Klubu Filmowego, który rozpoczął swoją działalność w Kinie WDK 11 października 2012 roku.

Przypisy

  1. Otwarcie nowego-starego kina w WDK czyli powrót Fenomenu. kielce.gazeta.pl. [dostęp 29.11.2013 r.]
  2. Stanisław Janicki ojcem chrzestnym Fenomenu, kina Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. www.echodnia.eu. [dostęp 29.11.2013 r.]
  3. DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY “FENOMEN”. www.kielce.pl. [dostęp 29.11.2013 r.]
  4. Powrót kina do kieleckiego WDK. www.kinoportal.pl. [dostęp 21.02.2012 r.]
  5. Wywiad z kierownikiem kina WDK – Jarosławem Skulskim. www.naszekielce.com. [dostęp 21.02.2012 r.]
  6. Pierwszy seans w odświeżonym kinie w WDK. www.echodnia.eu. [dostęp 21.02.2012 r.]
  7. www.kinastudyjne.pl. [dostęp 21.02.2012 r.]
  8. Urbański, K. (1993) Kieleccy Żydzi, s. 57

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane z kulturą":

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga | Kino Moskwa w Kielcach

Oceń: Kino Fenomen w Kielcach

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:21