Cmentarz Komunalny nr 1 w Kielcach reprezentuje istotny element lokalnej tradycji i historii. Został oddany do użytku w 1969 roku, co czyni go jednym z ważniejszych miejsc pochówku w tym regionie.
Jest to nie tylko miejsce spoczynku dla mieszkańców Kielc, ale także przestrzeń, w której odbywają się różnorodne ceremonie i upamiętnienia, ukazując bogactwo lokalnej kultury i pamięć o bliskich.
Historia
„Cmentarz Komunalny nr 1 w Kielcach znajduje się na terenie, który kiedyś był miejscem spoczynku dla ewangelików z Saksonii, którzy osiedli w tym rejonie na początku XIX wieku. W tym czasie do miasta przybywali specjaliści z różnych dziedzin, zatrudniani głównie w Zagłębiu Staropolskim oraz w instytucjach takich jak Główna Dyrekcja Górnicza i Szkoła Akademiczno-Górnicza.”
„Pierwotnie, osoby, które odchodziły z tego świata, były pochowane na Starym Cmentarzu. W 1835 roku została utworzona parafia ewangelicka, a wkrótce rozpoczęto budowę kościoła. W drugiej połowie XIX wieku stworzono osobną nekropolię przeznaczoną dla osób wyznania ewangelickiego.”
„W 1968 roku kielecka parafia ewangelicko-augsburska została włączona do parafii radomskiej, co zakończyło niezależne funkcjonowanie tej wspólnoty. Dnia 6 marca 1969 roku parafia radomska przekazała nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.”
„Niestety, w latach 70. XX wieku z cmentarza usunięto wiele nagrobków, a niektóre z nich posłużyły do budowy nowego ogrodzenia terenu nekropolii.”
Pochowani
W wyniku inwentaryzacji przeprowadzonej w 2011 roku, potwierdzono obecność 35 zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Komunalnym nr 1 w Kielcach. Wśród nich znajduje się grobowiec Gustawa Schöna, który zmarł w 1926 roku. Był on powstańcem styczniowym oraz właścicielem farbiarni w Bodzentynie. Cmentarz kryje także wiele innych postaci historycznych, które miały znaczący wpływ na życie regionu.
Pochowani tutaj zostali:
- Kazimierz Frycz, powstaniec styczniowy, współpraca przy redakcji 'Gazety Kieleckiej’, inicjator powołania Komitetu mającego na celu uczczenie Powstania Styczniowego,
- Karol Wilhelm Frycz, powstaniec styczniowy, pełniący funkcję notariusza,
- Edward Karsch, właściciel browaru kieleckiego,
- Juliusz Potocki, który pełnił stanowisko wiceprezydenta Kielc,
- Alfons Welke, architekt i przedsiębiorca, współzałożyciel Marmurów Kieleckich,
- Henryk Zander, pastor zboru kieleckiego w latach 1888-1911.
Przypisy
- Andrzej A. Jankowski, Włodzimierz W. Sadowski, Kielce i okolice - przewodnik, Warszawa: wyd. Sport i Turystyka, 1987 r., s. 60-61.
- a b Wystąpienie pokontrolne NIK, Delegatura w Kielcach.
Pozostałe obiekty w kategorii "Cmentarze":
Cmentarz Partyzancki w Kielcach | Cmentarz komunalny w Cedzynie | Cmentarz Stary w Kielcach | Cmentarz jeńców radzieckich w KielcachOceń: Cmentarz Komunalny nr 1 w Kielcach