UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kielce - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Ostrzeżenie przed upałami w Kielcach – jak dbać o zdrowie w czasie wysokich temperatur?


W najbliższych dniach Kielce zmagają się z fali upałów, według ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia, a prognozy wskazują na dalszy wzrost temperatury do nawet 40 stopni C. W związku z tym przedstawione zostały różnorodne pomoce, jak również porady, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom podczas skrajnych upałów.

Władze miasta zalecają mieszkańcom korzystanie z ogólnodostępnych poidełek rozmieszczonych w różnych lokalizacjach, takich jak ul. Bernardyńska, ul. Klonowa czy Park Miejski. Picie wody jest kluczowe, szczególnie w okresie wysokich temperatur, gdy ryzyko odwodnienia znacznie rośnie. Możliwość schłodzenia się mieszkańcy mają również dzięki uruchomionym kurtynom wodnym, które można znaleźć m.in. na Rynku i Placu Artystów. Dodatkowo straż pożarna uruchomi zraszacz na Placu Literatów, co także powinno przynieść ulgę w upalnych dniach.

W odpowiedzi na prognozy meteorologiczne, miejskie instytucje otwierają swoje przestrzenie dla mieszkańców. W weekend będzie można korzystać z publicznych holi i toalet, co będzie sprzyjać odpoczynkowi i schronieniu się przed słońcem. Miejsca, w których mieszkańcy będą mogli znaleźć ulgę, obejmują Kieleckie Centrum Kultury, Muzeum Zabawek i Zabawy, oraz Wzgórze Zamkowe. Warto pamiętać o zaleceniach zdrowotnych, takich jak picie dużej ilości płynów, unikanie wysiłku w najgorętszych godzinach czy noszenie odpowiedniej odzieży chroniącej przed słońcem.

  • Pij więcej wody, nawet gdy nie jesteś spragniony.
  • Jedz sezonowe owoce, które mają wysoką zawartość wody.
  • Unikaj wychodzenia na zewnątrz między 10:00 a 17:00.
  • Stosuj kremy ochronne, gdy przebywasz na słońcu.

Seniorzy i dzieci są szczególnie narażeni na skutki upałów, dlatego należy zachować ostrożność i dbać o ich bezpieczeństwo. Zaleca się, by dzieci nie wychodziły na słońce w godzinach jego największej intensywności, a seniorzy powinni unikać wychodzenia z domu, chyba że jest to konieczne. Ważne jest również, aby pamiętać o odpowiedniej ochronie zwierząt przed wysokimi temperaturami oraz zapewnić im stały dostęp do świeżej wody.

W każdym przypadku, należy być czujnym wobec objawów przegrzania i odwodnienia. W razie wystąpienia niepokojących symptomów, takich jak zawroty głowy czy przyspieszone tętno, należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy. Przypominamy, że zdrowie jest najważniejsze, a podejmowanie odpowiednich środków ostrożności pozwoli przetrwać ten trudny czas w komfortowych warunkach.

Źródło: Urząd Miasta Kielce


Oceń: Ostrzeżenie przed upałami w Kielcach – jak dbać o zdrowie w czasie wysokich temperatur?

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:9


Zobacz Także