W Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę tragicznych wydarzeń z 4 lipca 1946 roku, podczas których zginęli kieleccy Żydzi. Ceremonie miały miejsce w trzech istotnych lokalizacjach, w tym na Cmentarzu Żydowskim i przed pomnikiem Menora. Wydarzenia te przypominają o mrocznej stronie historii miasta oraz skłaniają do refleksji nad trudnymi relacjami polsko-żydowskimi. Obchody organizowane przez lokalne instytucje mają na celu utrwalenie pamięci o ofiarach pogromu i jego konsekwencjach dla społeczności żydowskiej w Polsce.
Wspomniane uroczystości były odpowiedzią na tragiczne wydarzenia, które miały miejsce 4 lipca 1946 roku. Niezrozumienie oraz odmienna narracja dotycząca okoliczności zajścia doprowadziły do fali przemocy, w wyniku której śmierć poniosło 37 Żydów oraz trzech Polaków. Badacze wciąż poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyn przemocy, która miała miejsce w tym dniu, a Instytut Pamięci Narodowej przypomina o szczegółach tej tragicznej historii.
W ramach obchodów rocznicy, w sobotę 5 lipca, zaplanowano spotkanie, w którym wezmą udział znani działacze oraz autorzy. Wydarzenie to odbędzie się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy Plantach 7, gdzie prowadzone będą rozmowy na temat pamięci i pojednania polsko-żydowskiego. Wstęp na to spotkanie jest wolny, co zachęca mieszkańców Kielc do aktywnego udziału w tym ważnym dialogu historycznym.
Źródło: Urząd Miasta Kielce
Oceń: Obchody 79. rocznicy pogromu kieleckiego w Kielcach
Zobacz Także