Warto zwrócić uwagę na V Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Ściegiennego w Kielcach, które stanowi istotny element lokalnego systemu edukacji. Ta placówka edukacyjna jest jedną z wielu szkół ponadpodstawowych działających w Kielcach.
Szkoła ta oferuje różnorodne programy nauczania i angażuje się w rozwój swoich uczniów poprzez różne inicjatywy i projekty. Dzięki swojemu zaangażowaniu, V Liceum stało się popularnym wyborem dla młodzieży z regionu.
Historia
W 1920 roku wśród kieleckich księży dziekanów zrodził się pomysł stworzenia katolickiego gimnazjum. Dwa lata później, w 1922, zakupiono działki przy ówczesnej ulicy Źródłowej, obecnie znanej jako ulica św. Stanisława Kostki, która znajduje się na osiedlu Zagórska Północ. Rozpoczęcie budowy miało miejsce w 1924 roku i odbyło się na podstawie projektu inżyniera W. Nowakowskiego, we współpracy z warszawskim architektem Stefanem Szyllerem. Pierwsi uczniowie Prywatnego Gimnazjum Męskiego im. św. Stanisława Kostki zasiedli w ławkach szkolnych we wrześniu 1927 roku.
W wyniku reformy szkolnej wprowadzonej przez ministra Jędrzejewicza w 1932 roku, ośmioklasowe gimnazjum zostało przekształcone w czteroklasowe, razem z dwuklasowym liceum. Powstała również szkoła powszechna, w której nauczyciele z gimnazjum prowadzili zajęcia.
6 września 1939 roku budynki zajęli Niemcy, którzy opuszczali je dwa lata później. W międzyczasie podejmowano próby przekształcenia obiektów w placówkę kształcenia nauczycieli. 9 października 1944 roku ponownie wkroczyli okupanci, którzy pozostali tam do 15 stycznia 1945 roku. Naukę w gimnazjum wznowiono dopiero w marcu 1945 roku.
W wyniku upaństwowienia szkół w 1949 roku, gimnazjum zostało przekształcone w II Państwową Męską Szkołę Ogólnokształcącą, a dwa lata później w obiekcie uruchomiono Szkołę Podstawową nr 8. To zdarzenie wiązało się ze zmianą nazwy szkoły na Szkoła Podstawowa i Liceum Towarzystwa Przyjaciół Dzieci nr 1, co umożliwiło również naukę dziewcząt. Po likwidacji szkół Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w 1956 roku, szkoła powróciła do nazwy Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące nr 1.
W 1966 roku w wyniku reformy edukacji, zniesiono jedenastoletnie szkoły, co doprowadziło do utworzenia Szkoły Podstawowej nr 24 oraz V Liceum Ogólnokształcącego, które przyjęło jako swojego patrona księdza Piotra Ściegiennego, założyciela Związku Chłopskiego. Liceum ma swoją siedzibę przy ulicy Marszałkowskiej 96 na osiedlu Uroczysko.
Absolwenci
Na przestrzeni lat V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach mogło pochwalić się wieloma znakomitymi absolwentami, którzy odegrali istotne role w różnych dziedzinach życia publicznego. Oto niektórzy z nich:
- Małgorzata Bielecka – utalentowana malarka,
- Krzysztof Klicki – przedsiębiorca znany z innowacyjnych pomysłów,
- Tadeusz Kłak – dziennikarz oraz historyk literatury polskiej, który wnosi znaczący wkład w naszą kulturę,
- Stanisław Meducki – wyróżniający się historyk,
- Marta Pawlina-Meducka – literaturoznawczyni, która bada wpływ literatury na społeczeństwo,
- Mieczysław Piróg – ceniony fizyk,
- Mieczysław Szalecki – znakomity lekarz pediatra,
- Marcin Szczurkiewicz – artysta kabaretowy, który bawi i inspiruje,
- Jerzy Wawrzeńczyk – inżynier budownictwa, który przyczynia się do rozwoju infrastruktury,
- Sławomir Zieliński – dziennikarz, który rzetelnie relacjonuje wydarzenia.
Tak bogate grono absolwentów stanowi doskonały przykład na to, jak edukacja w V Liceum wpływa na przyszłość jego uczniów oraz ich wkład w rozwój różnych dziedzin.
Przypisy
- Historia szkoły [online], serwis WWW szkoły [dostęp 08.08.2024 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach | Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach | I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach | II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Kielcach | III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach | IV Liceum Ogólnokształcące w KielcachOceń: V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach