UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kielce - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Paweł Brożek


Paweł Łukasz Brożek, urodzony 21 kwietnia 1983 roku w Kielcach, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiego futbolu. Jako napastnik przez wiele lat brylował na boiskach, a jego umiejętności piłkarskie zyskały mu uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest znanym zawodnikiem Wisły Kraków, w której barwach spędził wiele lat.

Karierę sportową rozpoczął w Polonii Białogon Kielce, a w 1998 roku przeniósł się do Wisły Kraków, gdzie w latach 2001-2010 zdobył siedem tytułów mistrza Polski oraz dwukrotnie triumfował w krajowym pucharze. Jego osiągnięcia na murawie są imponujące, bowiem w sezonach 2007/2008 oraz 2008/2009 zdobył tytuł króla strzelców polskiej Ekstraklasy, strzelając odpowiednio 23 i 19 bramek. W 2011 roku, po długim okresie spędzonym przy Reymonta, postanowił spróbować swoich sił w tureckim Trabzonsporze, a następnie grał na wypożyczeniu w Celticu, z którym zdobył mistrzostwo Szkocji w sezonie 2011/12.

Brożek to nie tylko znakomity klubowy zawodnik, ale także reprezentant, który ma na koncie występy w różnych drużynach młodzieżowych. W 1999 roku brał udział w mistrzostwach świata U-17 w Nowej Zelandii, a rok później zagrał na mistrzostwach Europy U-16 w Izraelu. Swoim największym osiągnięciem w reprezentacji U-18 jest złoty medal zdobyty w 2001 roku na mistrzostwach Europy w Finlandii. Debiut w seniorskiej reprezentacji Polski miał miejsce 27 kwietnia 2005 roku w meczu z Meksykiem. Reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w 2006 roku oraz na Mistrzostwach Europy w 2012 roku.

Na zakończenie swojej kariery w 2020 roku Paweł Brożek zyskał uznanie jako jeden z najlepszych napastników w polskiej Ekstraklasie, dołączając do elitarnego Klubu 100, który obejmuje zawodników, którzy zdobyli co najmniej sto bramek w polskiej lidze. Jego osiągnięcia są dowodem nie tylko na talent sportowy, ale także na determinację i ciężką pracę na boisku.

Kariera klubowa

Początki kariery

Początek zawodowej kariery Pawła Brożka miał miejsce w Polonii Białogon Kielce, gdzie w 1992 roku rozpoczął treningi, towarzysząc mu jego brat bliźniak, Piotr. W klubie tym pozostawał przez sześć lat. Po zakończeniu nauki w szkole podstawowej, przeszedł do SMS Zabrze. Już po pół roku, obaj bracia zostali dostrzegeni przez trenera Adama Nawałkę, który zaproponował im transfer do Wisły Kraków. W grudniu 1998 roku, bracia zasilili drużynę krakowskiego klubu.

Wisła Kraków U-17

W czerwcu 1999 roku, Brożek brał udział w walce drużyny juniorów młodszych Wisły Kraków o kwalifikację do finałowego turnieju mistrzostw Polski. Turniej ten odbył się podczas Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Zielonej Górze. Wisła zmierzyła się w eliminacjach z Stalą Rzeszów. W pierwszym meczu, który odbył się w Rzeszowie, Wisła przegrała 1:2, ale Brożek zdobył jedyną bramkę dla swojego zespołu. Rewanż zakończył się zwycięstwem Wisły 2:1, a decyzję o awansie podjęły rzuty karne, które z powodzeniem wykonała drużyna z Krakowa. Na finałach mistrzostw Polski juniorów młodszych, drużyna Brożka zdobyła brązowy medal. W decydującym meczu z Amiką Wronki, który zakończył się 3:1 na korzyść Wisły, Brożek zdobył dwie bramki.

Debiut w pierwszej drużynie Wisły Kraków

2 września 1999 roku, Brożek zadebiutował w pierwszym zespole podczas meczu Pucharu Ligi z Ruchem Radzionków, grając przez pierwsze 45 minut. Po przerwie został zmieniony przez Karola Wójcika. W listopadzie wystąpił także w dwóch meczach drugiej rundy Pucharu Ligi z Polonią Warszawa.

Wisła Kraków U-19

W 2000 roku Brożek grał w drużynie juniorów starszych Wisły Kraków. W ćwierćfinale mistrzostw Polski zmierzyli się z Stalą Rzeszów. W pierwszym meczu, który rozegrano w Krakowie, Wisła triumfowała 5:1. W rewanżowym meczu Brożek zdobył bramkę w 42. minucie, choć ostatecznie Stal wygrała 4:2, co pozwoliło Wiśle awansować do półfinałów. W pierwszym meczu półfinałowym, drużyna z Krakowa zmierzyła się z Pogonią Szczecin i wygrała 4:1, a Brożek asystował przy jednym z goli. W kolejnym meczu przeciwko Petro Płock również zwyciężyli 5:1, gdzie Brożek asystował swojemu bratu Piotrowi. W ostatnim spotkaniu półfinałowym juniorzy Wisły pokonali LKP Lublin 2:1, a Brożek, po faulu na nim, został podstawą do podyktowania rzutu karnego, który skutecznie wykorzystał Dariusz Zawadzki. Juniorzy Wiły awansowali do finału, gdzie zmierzyli się z Polonią Warszawa, pokonując ją na wyjeździe 3:1, gdzie Brożek zdobył dwie bramki. W rewanżu wygrali 1:0, zdobywając Mistrzostwo Polski juniorów.

Wisła Kraków

Awans do pierwszego zespołu (2001)

W styczniu 2001 roku, Brożek został włączony do kadry pierwszego zespołu Wisły Kraków. Jego debiut w Ekstraklasie miał miejsce 8 kwietnia 2001 roku w meczu z Górnikiem Zabrze, gdzie zaliczył asystę przy bramce Macieja Żurawskiego. 21 kwietnia, w meczu przeciwko Odrze Wodzisław, zdobył swoją premierową bramkę w Ekstraklasie. Po zagraniu Brożka, piłkę do bramki skierował Radosław Kałużny. W maju 2001 roku, podpisał 10-letni kontrakt z klubem i wiosną zagrał w ośmiu meczach, zdobywając jedną bramkę oraz uczestnicząc w finale Pucharu Ligi przeciwko Zagłębiu Lubin. Sezon zakończył, zdobywając Mistrzostwo Polski.

Sezon 2001/2002 i wypożyczenie

Po zakończeniu sezonu 2001/2002, na stanowisku trenera Wisły Kraków, Adam Nawałka ustąpił miejsca Franciszkowi Smudzie, który ograniczył występy Brożka w lidze. W rundzie jesiennej, wystąpił w trzech meczach Ekstraklasy oraz w trzech meczach Pucharu Polski, zdobywając jedną bramkę. W drugiej części sezonu, grał w III-ligowej rezerwowej drużynie Wisły, w której zdobył siedem bramek, zostając jednym z najlepszych strzelców zespołu. Prowadzone były rozmowy o transferach napastników, dlatego Brożek został na pół roku wypożyczony do ŁKS-u Łódź.

Sezon 2002/2003

Po powrocie do Wisły Kraków, trenerem został Henryk Kasperczak. 3 października 2002 roku, zadebiutował w europejskich pucharach, zdobywając swoją pierwszą bramkę w I rundzie UEFA z NK Primorje. W całym sezonie zagrał w pięciu meczach Ekstraklasy, w dwóch meczach Pucharu Polski, gdzie strzelił dwa gole oraz w jednym meczu Pucharu UEFA, zdobywając jednego gola. W rozgrywkach III-ligowych dla rezerw Wisły, zdobył 21 bramek w 23 meczach, przyczyniając się do awansu drużyny.

Sezon 2003/2004 – runda jesienna

Sezon 2003/2004 przyniósł Brożkowi więcej szans na regularną grę w pierwszym zespole. 28 września zdobył decydującą bramkę w meczu z Dyskobolią Grodzisk Wlkp., ustalając wynik na 3:2. Wszystkie mecze rangi Ekstraklasy Brożek rozegrał jako zmiennik, zdobywając dwa gole i pięć asyst w ośmiu meczach oraz na dwa występy w Pucharze UEFA.

GKS Katowice (2004)

Na rundę wiosenną sezonu 2003/2004, Brożek został wypożyczony do GKS-u Katowice w ramach rozliczeń za transfer Jacka Kowalczyka. Po znakomitym debiucie, w którym zdobył bramkę, zyskał uznanie kibiców, dzięki czemu był postrzegany jako lider drużyny. Niestety, kontuzje ograniczyły jego występy do ośmiu meczów, w których zdobył trzy bramki. W sezonie tym mimo problemów zdrowotnych, z Wisłą zdobył Mistrzostwo Polski.

Wisła Kraków

Powrót do Wisły (2005)

Brożek powrócił do Wisły w styczniu 2005 roku, kiedy trenerem był Verner Lička. W sezonie 2004/2005 grał najczęściej na pozycji pomocnika. W maju 2005 roku zadebiutował jako kontuzjowany zmiennik Jakuba Błaszczykowskiego. Jako rezerwowy, wystąpił w dziewięciu meczach Ekstraklasy oraz pięciu meczach Pucharu Polski, strzelając dwie bramki. Zdobył także kolejne Mistrzostwo Polski.

Sezon 2005/2006

W sezonie 2005/2006, po odejściu Aleksandra Kwieka, Brożek powrócił do swojego ulubionego numeru 23. Po odejściu Macieja Żurawskiego, zyskał pewne miejsce w składzie. W meczu z GKS Bełchatów, Brożek zdobył dwie bramki, a także trafił w meczu eliminacyjnym do Ligi Mistrzów z Panathinaikosem. Odkąd Frankowski odszedł, stał się kluczowym zawodnikiem drużyny. 24 września, z Lechem Poznań zdobył swój pierwszy hat-trick. W sumie, zagrał w 30 meczach, zdobywając 13 goli. Sezon ten otworzył mu drogę do powołania na Mistrzostwa Świata.

Sezon 2006/2007

Początek sezonu 2006/2007 był dla Brożka trudny ze względu na kontuzje. Po powrocie do formy, w Pucharze UEFA zdobył cztery bramki w trzech meczach. Sezon zakończył z 7 golami w 23 występach w Ekstraklasie oraz z 4 trafieniami w europejskich zmaganiach.

Sezon 2007/2008

Sezon 2007/2008 rozpoczął od wielu efektownych występów i trafień. W końcowych meczach rundy zdobył wiele decydujących goli, m.in. w spotkaniach z Widzewem Łódź i Ruchem Chorzów. Zdominował rundę strzelecką, kończąc sezon z 23 bramkami.

Sezon 2008/2009

Sezon ten również rozpoczął od strzelania goli w Lidze Mistrzów oraz w Ekstraklasie. Brożek zakończył ligę z 19 bramkami, co dało mu drugą koronę króla strzelców. Odznaczenia te były efektem również jego wysokiej aktywności w europejskich pucharach.

Sezon 2009/2010

Na początku sezonu 2009/2010, Brożek miał propozycje przejścia do Fulham F.C. oraz Rubina Kazań, jednak Wisła zdecydowała się zatrzymać swojego kluczowego napastnika. Pierwszy mecz sezonu również zakończył się asystą przy bramce Piotra Ćwielonga w drugiej rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów, gdzie Wisła zremisowała 1:1.

Trabzonspor

W grudniu 2010 roku, jego transfer do Trabzonsporu został sfinalizowany, a obaj bracia, Paweł i Piotr, podpisali 2,5-letnie kontrakty. Debiutował 26 stycznia 2011 roku, zdobywając asystę w meczu. 1 maja, w meczu z Gaziantepsporem, zdobył swoją pierwszą bramkę w lidze tureckiej.

Wypożyczenie do Celtic FC

Na początku 2012 roku, Brożek został wypożyczony do szkockiego Celtic FC, z którym zdobył mistrzostwo Szkocji. Po zakończeniu sezonu, kontrakt z Trabzonsporem został rozwiązany.

Recreativo Huelva

Pod koniec sierpnia 2012 roku, Pawel Brożek związał się dwuletnim kontraktem z Recreativo Huelva, grając w Segunda División.

Powrót do Wisły Kraków

30 lipca 2013 roku, Brożek wrócił do Wisły Kraków, podpisując roczny kontrakt. Pierwszy występ w sezonie 2013/2014 miał miejsce 4 sierpnia. Na początku sezonu, szybko zaczął strzelać bramki, zajmując wysoką pozycję w klasyfikacji strzelców. 3 maja 2014 strzelił hat-tricka w spotkaniu z Pogonią Szczecin, łącząc to z setnym trafieniem w polskiej ekstraklasie. W maju 2018 roku, Wisła ogłosiła, że nie przedłuży kontraktu z Brożkiem, a jego pożegnanie odbyło się przy pełnym stadionie, gdzie w pożegnalnym meczu strzelił gola Lechowi, wartością dla klubu stałą się 398 występów i 166 goli zdobytych dla „Białej Gwiazdy”, po czym w drugiej części października 2018 roku podpisał nową umowę na kolejny sezon z Wisłą.

Kariera reprezentacyjna

Reprezentacje juniorskie i młodzieżowe

U-16 i U-17

Paweł Brożek ma za sobą bogate doświadczenie w reprezentacyjnych drużynach młodzieżowych Polski. Jako zawodnik rocznika 1982 występował pod okiem Michała Globisza, a także w drużynie rocznika 1983 kierowanej przez Antoniego Szymanowskiego. W 1999 roku został zaproszony na Mistrzostwa Świata U-17 w Nowej Zelandii, gdzie rozegrał wszystkie trzy mecze z rówieśnikami.

W kwietniu roku 2000, Brożek zdobył gola dla drużyny U-16 w towarzyskim starciu przeciwko Niemcom, a następnie wziął udział w Mistrzostwach Europy tej samej kategorii wiekowej w Izraelu. Tam, odznaczył się zdobywając dwie bramki w pojedynku z Hiszpanią, co w sumie dało mu trzy gole w turnieju. Niestety, mimo znakomitych występów, drużyna nie awansowała z grupy. W tym czasie Brożek również triumfował w międzynarodowym turnieju im. Václava Ježka z reprezentacją U-17, gdzie został najskuteczniejszym strzelcem, mając na koncie 6 goli, w tym hat-trick w pojedynku z Czechami.

U-18 i Mistrzostwo Europy

We wrześniu 2000 roku Brożek kontynuował swoją przygodę z piłką w drużynie U-18, również prowadzonej przez Michała Globisza, przygotowując się do eliminacji Mistrzostw Europy. Jego debiut w eliminacjach miał miejsce w towarzyskim meczu z Białorusią, gdzie zdobył bramkę. W grupowym meczu przeciwko Litwie, 14 października, także wpisał się na listę strzelców, a w kolejnych meczach przeciwko Islandii oraz Armenii, dalsze występy tylko podkreśliły jego znaczenie w drużynie.

22 marca 2001 roku, w pierwszym starciu drugiej rundy eliminacji przeciwko Anglii, Brożek zdobył jedyną bramkę dla Polski, co przyczyniło się do zwycięstwa 1:0. Jego zacięta gra została doceniona przez angielskich dziennikarzy, którzy uznali go najlepszym zawodnikiem spotkania. Po remisie w rewanżu, Polacy awansowali do finałów Mistrzostw Europy, gdzie Brożek jako kluczowy zawodnik zdobył złoty medal, będąc jednocześnie najmłodszym uczestnikiem tego turnieju.

U-19

W 2001 roku Brożek podjął treningi z reprezentacją U-19, której działalność również kierował Antoni Szymanowski. W czerwcowym meczu z Rumunią, zakończonym remisem 1:1, zdobył bramkę z rzutu karnego, po faulu na swoim bracie Piotrze. W kwietniu 2002 roku ponownie trafił do siatki, tym razem w starciu z Norwegią podczas eliminacji. Kluczowym momentem był mecz z Niemcami, gdzie zdobył gola w 75. minucie, wyprowadzając Polaków na prowadzenie, jednak rywal zdołał zremisować w ostatnich sekundach.

U-20 i U-21

W 2003 roku Brożek zagrał w drużynie U-20 pod wodzą Władysława Żmudy. Jego efektowne występy, w tym hat-trick w meczu przeciwko Słowacji, przyczyniły się do jego rosnącej sławy. Kolejno, w latach 2004 i 2005, brał udział w eliminacjach Mistrzostw Europy U-21, gdzie zdobył kluczowe bramki w meczach kwalifikacyjnych, w tym w meczu przeciwko Walii, zapewniając Polsce awans. W całej swojej karierze w reprezentacji U-21 zdobył 12 bramek w 11 meczach.

Reprezentacja seniorska

Debiutując w seniorskim zespole 27 kwietnia 2005 roku, Brożek od razu zrobił wrażenie, zdobywając bramkę w towarzyskim meczu z Meksykiem. Dwa miesiące później, 17 lipca, zagrał w reprezentacji B, strzelając gola w spotkaniu z Austrią. Również w 2006 roku wystąpił na Mistrzostwach Świata, biorąc udział we wszystkich meczach Polaków, zauważając m.in. sytuację, w której trafił w słupek podczas meczu z Ekwadorem.

W 2007 roku, w towarzyskim meczu z Bośnią i Hercegowiną, asystował przy bramce Michała Golińskiego. 11 października 2008 roku, w meczu eliminacyjnym z Czechami, zdobył swojego drugiego gola. Dwa dni później zagrał przeciwko Słowacji, gdzie pomógł przy trafieniu Euzebiusza Smolarka. Paweł zdobył również bramkę w towarzyskim meczu z Litwą oraz asystował m.in. przy bramce Ludovica Obraniaka w meczu z Grecją. W 2012 roku został powołany na Euro 2012, gdzie zagrał w dwóch meczach fazy grupowej, wnosząc swój wkład do kadry narodowej.

Statystyki

Klubowe

Stan statystyk klubowych jest aktualny na dzień 11 stycznia 2020 roku. Poniżej znajduje się tabela, która przedstawia szczegółowe wyniki oraz osiągnięcia zawodnika w różnych sezonach.

KlubSezonLigaLigaPuchary krajoweEuropaSuma
MeczeBramkiMeczeBramkiMeczeBramkiMeczeBramki
Wisła Kraków1999/2000Ekstraklasa003030
2000/200181100091
2001/200230310061
ŁKS Łódź (wyp.)2001/2002II liga800080
Wisła Kraków2002/2003Ekstraklasa50321193
2003/2004820020102
GKS Katowice (wyp.)2003/20048320103
2004/200512241163
Wisła Kraków2004/20059052142
2005/2006301342413816
2006/200723784643715
2007/20082723833526
2008/2009271932633624
2009/2010251040203110
2010/201113611431810
Trabzonspor2010/2011Süper Lig12210132
2011/2012710040111
Celtic F.C. (wyp.)2011/2012SPL300030
Recreativo Huelva2012/2013Segunda División18210192
Wisła Kraków2013/2014Ekstraklasa3317213518
2014/20153515003515
2015/20162914103014
2016/201731621337
2017/201817120191
2018/201914210152
2019/202017800178
SumaGKS Katowice2056100266
SumaTrabzonspor1931040243
SumaWisła Kraków32914151192512405167
Łącznie w karierze36814958202912455176

Reprezentacyjne

Te dane dotyczą występów reprezentacyjnych i są aktualne na dzień 20 stycznia 2014 roku. W tej części przedstawiono osiągnięcia zawodnika w barwach reprezentacji Polski w meczach międzynarodowych.

ReprezentacjaRokMeczeBramkiAsysty
Polska2005210
2006500
2007201
2008511
2009612
2010320
2011931
2012400
2013101
2014110
Łącznie3896
Mecze i gole reprezentacji
Lp.RokPrzeciwnikGolWynikRodzaj rozgrywek
1.2005Meksyk_1:1mecz towarzyski
2.2005Estonia_1:1mecz towarzyski
3.2006Arabia Saudyjska_2:1mecz towarzyski
4.2006Kolumbia_1:2mecz towarzyski
5.2006Ekwador_0:2Mistrzostwa Świata 2006
6.2006Niemcy_0:1Mistrzostwa Świata 2006
7.2006Kostaryka_2:1Mistrzostwa Świata 2006
8.2007Węgry_0:1mecz towarzyski
9.2007Bośnia i Hercegowina_1:0mecz towarzyski
10.2008Finlandia_1:0mecz towarzyski
11.2008Stany Zjednoczone_0:3mecz towarzyski
12.2008Czechy_2:1eliminacje MŚ 2010
13.2008Słowacja_1:2eliminacje MŚ 2010
14.2008Irlandia_3:2mecz towarzyski
15.2009Litwa_1:1mecz towarzyski
16.2009Walia_1:0mecz towarzyski
17.2009Grecja_2:0mecz towarzyski
18.2009Irlandia Północna_1:1eliminacje MŚ 2010
19.2009Słowenia_0:3eliminacje MŚ 2010
20.2009Słowacja_0:1eliminacje MŚ 2010
21.2010Kamerun_0:3mecz towarzyski
22.2010Wybrzeże Kości Słoniowej_3:1mecz towarzyski
23.2010Bośnia i Hercegowina,2:2mecz towarzyski
24.2011Argentyna_2:1mecz towarzyski
25.2011Francja_0:1mecz towarzyski
26.2011Gruzja_1:0mecz towarzyski
27.2011Meksyk_1:1mecz towarzyski
28.2011Niemcy_2:2mecz towarzyski
29.2011Korea Południowa_2:2mecz towarzyski
30.2011Białoruś_2:0mecz towarzyski
31.2011Włochy_0:2mecz towarzyski
32.2011Węgry_2:1mecz towarzyski
33.2012Łotwa_1:0mecz towarzyski
34.2012Słowacja_1:0mecz towarzyski
35.2012Rosja_1:1Euro 2012
36.2012Czechy_0:1Euro 2012
37.2013San Marino_5:1eliminacje MŚ 2014
38.2014Mołdawia_1:0mecz towarzyski (kapitan)

Sukcesy

Klubowe

Paweł Brożek zyskał uznanie na arenie klubowej, zdobywając liczne trofea z różnymi drużynami. W barwach Wisły Kraków U-19 był częścią zespołu, który sięgnął po Mistrzostwo Polski juniorów w 2000 roku.

W seniorskiej drużynie Wisły Kraków, jego osiągnięcia są wręcz imponujące. Klub ten wywalczył Mistrzostwo Polski przez siedem sezonów, a mianowicie w latach 2000/2001, 2002/2003, 2003/2004, 2004/2005, 2007/2008, 2008/2009 oraz 2010/2011. Dodatkowo, zdobył Puchar Ligi Polskiej w sezonie 2000/2001 oraz Puchar Polski dwukrotnie, w latach 2001/2002 i 2002/2003. W 2001 roku do swojego dorobku dodał również Superpuchar Polski.

Po transferze do Szkocji, w barwach Celtic FC, Brożek kontynuował swoją drogę do sukcesów, zdobywając Mistrzostwo Szkocji w sezonie 2011/2012.

Reprezentacyjne

Na poziomie reprezentacyjnym, Paweł Brożek również może pochwalić się interesującym osiągnięciem. W 2001 roku przyczynił się do zdobycia Mistrzostwa Europy U-18, co stanowi ważny punkt w jego młodzieżowej karierze.

Indywidualne

W sferze indywidualnych osiągnięć, jego talent i umiejętności zaowocowały tytułem Króla strzelców Ekstraklasy w dwóch sezonach: 2007/2008, zdobywając 23 gole oraz 2008/2009 z 19 golami. W 2008 roku został także uhonorowany tytułem Ligowca Roku, a rok później powtórzył sukces, otrzymując nagrodę Piłkarza Roku Ekstraklasy w sezonie 2008/2009.

Życie prywatne

Paweł Brożek posiada brata bliźniaka, Piotra, który również wybrał karierę w piłce nożnej. W kwietniu 2008 roku zawarł związek małżeński z Joanną Bojarską. Para ma dwoje dzieci: córkę Lenę oraz syna Aleksandra, który przyszedł na świat w 2015 roku.

Brożek jest również wielkim fanem koszykówki. Jego numer 23, który nosił w drużynie Wisły Kraków, jest wyrazem inspiracji Michaela Jordana, legendarnego gracza NBA, który również grał w tym numerze.

Ukończył krakowską Szkołę Mistrzostwa Sportowego, co były fundamentem jego późniejszej kariery sportowej.

Przypisy

  1. Wisła Kraków. Paweł Brożek: Ten moment zapamiętam do końca życia. gazetakrakowska.pl, 20.09.2018 r.
  2. Wisła Kraków. Paweł Brożek podpisał kontrakt z „Białą Gwiazdą”. gazetakrakowska.pl, 20.09.2018 r.
  3. Nasza jedynak na Euro 2012 i jego miłość – o tym, jaki jest Paweł Brożek opowiada jego żona. echodnia.pl, 23.03.2018 r.
  4. Ekstraklasa: Wisła lepsza od Legii w hicie kolejki. Niezastąpiony Brożek. polskieradio.pl, 06.10.2013 r.
  5. Andrzej Kosowski: Celtic sięga po 43. mistrzostwo Szkocji. Eurofutbol.pl, 07.04.2012 r.
  6. Paweł Brożek w Celtiku Glasgow. bmgsport.pl, 30.01.2012 r.
  7. Celtic agree terms to sign Pawel Brozek. celticfc.net, 30.01.2012 r.
  8. BMG-SPORT finalizuje transfer braci Brożek!. bmgsport.pl, 06.01.2011 r.
  9. Brozek kardeşler sözleşme imzaladı. trabzonspor.org.tr, 30.12.2010 r.
  10. Wisła z Brożkami. wyborcza.pl, 04.05.2001 r.
  11. Wisła Kraków 2 – 1 Odra Wodzisław Śląski. 90minut.pl, 21.04.2001 r.
  12. Wisła Kraków 3 – 0 Górnik Zabrze. 8.04.2001 r.
  13. Wisła – Górnik 3:0 (1:0). wyborcza.pl, 09.04.2001 r.
  14. Droga do finału. wyborcza.pl, 02.06.2009 r.
  15. Wisła Kraków - GKS Bełchatów, 22.08.2008 r. - PKO Ekstraklasa.
  16. La efectividad de Polonia sorprende a España. elpais.com, 23.07.2001 r. (hiszp.).
  17. Paweł Brożek jeździ pociągiem. wislakrakow.com, 02.05.2009 r.
  18. Paweł Brożek kontuzjowany. gieksa.pl, 02.05.2009 r.
  19. Kraków lepszy od Londynu. wislakrakow.com, 15.12.2004 r. [zarchiwizowane z tego adresu (29.03.2009)]
  20. Kontuzja Pawła Brożka. wislakrakow.com, 14.03.2009 r.
  21. Gratulacje dla rodziny Brożków!. wisla.krakow.pl, 23.06.2015 r.
  22. Paweł Brożek w szoku. wislakrakow.com, 02.05.2009 r.
  23. RAPORT Z MECZU. canalplus.pl, 17.05.2009 r. [zarchiwizowane z tego adresu (22.05.2009)]
  24. Ale przełamanie Wisły! 5:0 z Pogonią, Paweł Brożek w elitarnym gronie! krakow.sport.pl, 25.11.2017 r.

Oceń: Paweł Brożek

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:24