Ambulatoryjna i stacjonarna terapia uzależnień – czym się różnią i którą wybrać?


Uzależnienia można leczyć dzięki terapii ambulatoryjnej lub stacjonarnej. W obu przypadkach stosuje się podobne metody wychodzenia z nałogu. Tym, co różni te terapie, jest jednak poziom skuteczności. Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, kiedy warto podjąć decyzję o terapii, na czym polega leczenie ambulatoryjne oraz stacjonarne i które z nich daje lepsze rezultaty.

Kiedy trzeba zgłosić się na leczenie?

Odpowiedzi na pytanie o to, kiedy należy podjąć leczenie uzależnień, można udzielić jednym zdaniem. Najlepiej zrobić to w momencie, gdy osoba uzależniona ma świadomość swojej choroby i motywację do zerwania z używką. Praktyka pokazuje jednak, że nie jest to takie proste. Osobom uzależnionym od alkoholu czy narkotyków przez długi czas wydaje się, że mają nad używkami kontrolę. Istnieją natomiast objawy, które świadczą o tym, że owa kontrola została utracona już dawno temu. Sięgasz po alkohol lub narkotyki zawsze wtedy, gdy towarzyszy Ci stres albo negatywne emocje? By wprowadzić się w stan upojenia, musisz zażyć dużo większą dawkę niż kiedyś? Zauważasz u siebie drżenie rąk, cierpisz na bezsenność? Czujesz, że popadasz w depresję? To czas, by sięgnąć po pomoc.

Na czym polega terapia ambulatoryjna?

Jeżeli zdecydujesz się na terapię ambulatoryjną, czeka Cię leczenie w dziennym ośrodku terapii uzależnień. Na samym początku przeprowadzone zostanie odtruwanie organizmu. Następnie w wybrane dni będziesz zgłaszać się do ośrodka na kilkugodzinny pobyt. W czasie regularnych wizyt będziesz odbywać terapię indywidualną oraz grupową. Każdą noc spędzisz w swoim domu.

Jak wygląda terapia stacjonarna?

Jeśli postawisz na terapię stacjonarną, czeka Cię tymczasowa przeprowadzka do ośrodka. Podobnie jak w przypadku opcji ambulatoryjnej, leczenie rozpocznie się detoksem, a po odtruciu rozpoczniesz terapię indywidualną oraz grupową. W ośrodku będziesz spędzać również noce. Choć wiele osób uzależnionych wzbrania się przed tą metodą leczenia, to ona jest uznawana za bardziej skuteczną. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, dlaczego tak jest.

Która metoda leczenia przynosi lepsze efekty?

Ambulatoryjne leczenie uzależnień może wydawać się bardziej atrakcyjne, ponieważ w takim przypadku nie musisz podporządkowywać pozostałych sfer życia leczeniu. Z tego samego powodu ta forma terapii jest jednak mniej skuteczna. Już samo przeprowadzanie detoksu we własnym domu, bez ciągłego nadzoru personelu medycznego, stwarza zagrożenie przedwczesnego przerwania leczenia. Dzieje się tak dlatego, że w takim przypadku masz łatwy dostęp do używki, nawet jeśli nie znajdziesz jej w domu. W każdej chwili możesz przecież pójść do sklepu po alkohol albo zadzwonić do osoby, która dostarcza Ci narkotyki.

Skupienie całej uwagi na terapii to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić. Na czas leczenia w ośrodku zamkniętym otrzymasz zwolnienie lekarskie – nie musisz więc rezygnować z pracy na rzecz terapii. Przez kilka tygodni będziesz uczestniczyć w terapii wraz z innymi osobami, które mają podobną historię. Wyciszysz się i nabierzesz sił do sprostania codziennym wyzwaniom. Już dziś zgłoś się na leczenie uzależnień – Kielce to miasto, w którym znajduje się prywatny ośrodek specjalizujący się w terapii alkoholizmu oraz narkomanii.


Oceń: Ambulatoryjna i stacjonarna terapia uzależnień – czym się różnią i którą wybrać?

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:12