W Kielcach rozpoczęła działalność Regionalna Sieć NAWA-EURAXESS, mająca na celu wsparcie zagranicznych naukowców oraz doktorantów. Ta inicjatywa jest kluczowym krokiem na drodze do wzmocnienia potencjału naukowego oraz innowacyjnego regionu świętokrzyskiego. Sieć tworzy siedem instytucji, a koordynujący ją Uniwersytet Jana Kochanowskiego podejmie działania mające na celu zwiększenie konkurencyjności kieleckich uczelni. Podpisanie porozumienia miało miejsce w rektoracie wspomnianego uniwersytetu.
Do grona instytucji współtworzących sieć zaliczają się również Politechnika Świętokrzyska, Miasto Kielce, Wyższe Seminarium Duchowne, Akademia Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego, Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Celem tej współpracy jest nie tylko pomoc w międzynarodowej mobilności naukowców, ale także rozwój ich karier poprzez dostęp do informacji i doradztwa w kwestiach zatrudnienia, grantów, stypendiów oraz formalności związanych z pobytem w Polsce.
Warto podkreślić, że Uniwersytet Jana Kochanowskiego już aktywnie wspiera zagranicznych badaczy dzięki działającemu Welcome Center. Z kolei prezydentka Kielc, Agata Wojda, podkreśliła znaczenie tego projektu dla umiędzynarodowienia miasta oraz jego potencjału w zakresie polityki międzynarodowej i rozwoju społeczności lokalnej. Również rektor uczelni, profesor Beata Wojciechowska, zaznaczyła, że współpraca międzynarodowa jest kluczowa dla pokazania możliwości badawczych regionu oraz dla korzystania z wyników badań przez społeczność.
Program Sieci NAWA-EURAXESS jest finansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach projektu „Wsparcie instytucji szkolnictwa wyższego i nauki w obsłudze osób cudzoziemskich oraz Polek i Polaków wyjeżdżających za granicę”. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko wzbogacenie lokalnej społeczności, ale również zwiększenie atrakcyjności Kielc jako miejsca badań naukowych i innowacji.
Źródło: Urząd Miasta Kielce
Oceń: W Kielcach powstaje regionalna sieć wsparcia dla zagranicznych naukowców
Zobacz Także


