Pod Telegrafem


Obszar Pod Telegrafem to interesująca lokalizacja w Kielcach, usytuowana w pobliżu majestatycznej góry Telegraf, w jej północnej części. Ta spokojna dzielnica, znajdująca się w południowo-wschodnim rejonie miasta, charakteryzuje się przede wszystkim osiedlem domków jednorodzinnych, które tworzą przyjazną społeczność.

Warto zwrócić uwagę na dostępny w tym rejonie Stok Narciarski Telegraf w Kielcach, który przyciąga miłośników sportów zimowych, oferując im możliwość aktywnego spędzania czasu w malowniczej scenerii.

Historia i nazewnictwo

Nazwa Pod Telegrafem została po raz pierwszy użyta w 1910 roku. Wcześniej, od 1803 roku, funkcjonowała nazwa Bałtów, która w latach 70. XX wieku obejmowała następujące ulice: Bąkowa, Dąbrowszczaków, Dzielna, Karskiego (dawniej Żołnierzy Radzieckich), Oboźna, Pod Telegrafem, Wrzosowa oraz znajdujące się dalej na wschód – Brzechowska, Dobra, Jałowcowa, Łukowa, Rakowska, Sosnowa. Chociaż Bałtów miał status urzędowy, już wtedy rzadko się go używało. Aktualnie nazwa ta nie figuruje w rejestrze nazw urzędowych. Ulice, które niegdyś wchodziły w skład obszaru Bałtów, w dzisiejszych czasach nazywane są zwyczajowo osiedlem Pod Telegrafem.

Na początku lat 70. XX wieku Pod Telegrafem stało się określeniem obszaru, w którym obecnie znajduje się to osiedle, natomiast nazwa Podhale odnosiła się wówczas do lasu usytuowanego na północny zachód od Telegrafu. Dziś jednak Podhale jest powszechnie uznawane za alternatywne oznaczenie osiedla Pod Telegrafem.

W 1994 roku nadano nazwy nowym ulicom, które powstały w osiedlu Pod Telegrafem: Brzozowa, Cedrowa, Tujowa, Dereniowa, Orzechowa, Świerkowa oraz Świętojańska.

Na omawianym obszarze, spółdzielnia mieszkaniowa Pionier wznosiła dwa osiedla domków jednorodzinnych, które obejmowały 80 segmentów rodzinnych w rejonie ulic Karskiego, Bąkowej i Dąbrowszczaków, gdzie budowa rozpoczęła się w 1978 roku. Drugą inwestycją było 100 domków jednorodzinnych na osiedlu Podhale, które powstawało w latach 90. XX wieku.

Ważniejsze obiekty

W tej części przyjrzymy się kluczowym elementom, które wyróżniają lokalizację. Znajdują się tu następujące istotne obiekty:

Komunikacja

W celu dotarcia do miejsca można skorzystać z miejskich autobusów, które obsługują daną lokalizację. Dostępne są następujące linie:

  • 11,
  • 25,
  • 33,
  • 34,
  • 54,
  • 108,
  • N2.

Przypisy

  1. Miasto Kielce - edukacja
  2. ZTM Kielce
  3. SM Pionier, historia
  4. Uchwała RM w Kielcach nr 556/94 z 28.04.1994 r.
  5. Plan Kielc, dowolne wydanie z lat 1978-2009 podaje nazwę Podhale i jej umiejscowienie
  6. mapy topograficzne 1:100 000 z lat 1928 i 1939 oraz plany Kielc z lat 1930-1971
  7. Urzędowe nazwy miejscowości i obiektów fizjograficznych, z. 23, wyd. Urzędu Rady Ministrów, Warszawa 1966
  8. a b c d e f g Dzikowski W., Kopertowska D., Toponimia Kielc: nazwy części miasta i obiektów fizjograficznych oraz nazwy ulic i placów, wyd. PWN, Warszawa-Kraków, 1976
  9. Kielce nie posiadają jednolitego, usankcjonowanego ustawą podziału administracyjnego, stąd nazwanie Pod Telegrafem osiedlem lub dzielnicą może prowadzić do błędu
  10. a b TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), integralne części miasta Kielce

Oceń: Pod Telegrafem

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:18