UWAGA! Dołącz do nowej grupy Kielce - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Odtrucie alkoholowe – daj sobie szansę na życie w trzeźwości


Odtrucie alkoholowe, inaczej zwane detoksem, u wielu alkoholików wzbudza strach większy niż terapia. Dzieje się tak dlatego, że wokół detoksu narosło wiele mitów i niezgodnych z prawdą przekonań. Tymczasem to właśnie odtrucie chorego organizmu jest pierwszym krokiem w stronę trzeźwości. By się na niego zdobyć, trzeba jednak przestać się bać i znaleźć w sobie motywację do zmiany. Jeśli masz wątpliwości dotyczące różnych aspektów odwyku, ten tekst je rozwieje.

Detoks alkoholowy na własną rękę czy w ośrodku odwykowym?

Obawa przed detoksem w wielu przypadkach jest tak wielka, że alkoholicy wolą podejmować próby samodzielnego oczyszczania organizmu w domowym zaciszu. Niestety, ta metoda jest nie tylko nieskuteczna, ale i niebezpieczna dla zdrowia i życia alkoholika. W czasie detoksu mogą wystąpić objawy groźne dla samego chorego, jak i dla jego najbliższego otoczenia. Przeprowadzając detoks na własną rękę, nie można wykluczyć m.in. psychozy, w wyniku której mogliby ucierpieć opiekujący się alkoholikiem bliscy.

Odtrucie alkoholowe w ośrodku odwykowym to wybór bezpieczny. Pacjent jest w takim przypadku stale monitorowany przez personel medyczny, który dba o to, by wszelkie objawy zespołu abstynencyjnego były odczuwalne w jak najmniejszym stopniu. Trzeźwiejącym alkoholikom podaje się kroplówki uzupełniające płyny oraz elektrolity, a w przypadku wystąpienia bólu głowy czy mięśni – środki uśmierzające te dolegliwości.

Czy detoks wyleczy mnie z alkoholizmu?

Jednym z głównych mitów związanych z detoksem jest przekonanie, że procedura ta leczy z alkoholizmu. Jest ono niestety bardzo dalekie od prawdy. W rzeczywistości odtrucie alkoholowe stanowi jedynie przygotowanie do leczenia właściwego w postaci psychoterapii.

Jakie są dalsze kroki po odtruciu alkoholowym?

W wyniku odtrucia alkoholowego oczyszcza się ciało, ale umysł pozostaje uzależniony od alkoholu. Powrót do domu po detoksie może być zatem równoznaczny z zaprzepaszczeniem szans na długotrwałą abstynencję. Zamiast tego alkoholik powinien od razu podjąć terapię nałogu – najlepiej, by odbywała się w tym samym ośrodku, co sam detoks. Taka terapia dzieli się na sesje jeden na jeden z psychoterapeutą oraz spotkania grupowe. W czasie terapii indywidualnej specjalista pomaga uzależnionemu dotrzeć do samego źródła nałogu i zdemaskować mechanizmy, które doprowadziły go do alkoholizmu. W trakcie terapii grupowej pacjent spotyka się natomiast z innymi alkoholikami w celu wymiany doświadczeń i wzajemnej motywacji do życia w trzeźwości.

Ile trwa detoks, a ile cały proces leczenia alkoholizmu?

Oczyszczanie organizmu alkoholika w profesjonalnych warunkach nie trwa dłużej niż 3-5 dni. Tyle wystarczy, by uwolnić organizm od toksycznej substancji. Cały proces leczenia alkoholizmu zajmuje jednak znacznie dłużej. Terapia w ośrodku zamkniętym na ogół trwa przynajmniej przez 4-6 tygodni. Po tym czasie należy jednak kontynuować leczenie na terapii indywidualnej oraz grupowej w miejscu zamieszkania, co można łączyć z chodzeniem do pracy i innymi obowiązkami.


Oceń: Odtrucie alkoholowe – daj sobie szansę na życie w trzeźwości

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:11